EHF: Rasmiylashtirish, rouminq operatorini tanlash
Elektron hisob-faktura (EHF) — tovar sotib olish yoki sotishni (ishlarni bajarish, xizmatlar ko'rsatishni) tasdiqlovchi hujjat. EHF yordamida tovarlar muomalasi ishtirokchilari bir-biriga tovarni topshiradilar. Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 25-iyundagi 522-sonli "O'zaro hisob-kitoblar tizimida elektron hisob-fakturalardan foydalanishni yaxshilash chora-tadbirlari to'g'risida"gi qaroriga muvofiq O'zbekiston Respublikasining barcha xo'jalik yurituvchi sub'ektlari 2020-yil 1-yanvardan boshlab elektron hisob-fakturalar tizimidan foydalanishlari shart.
2020-yil 31-dekabrdagi 833-sonli VMQga 1-ilova bilan tasdiqlangan Tovarlarni raqamli markalash qoidalariga muvofiq, mulk huquqini o'tkazishni nazarda tutuvchi raqamli markalangan mahsulotlarni sotish har bir sotiladigan mahsulot birligining markalash kodlari to'g'risidagi ma'lumotlarni o'z ichiga olgan elektron hisob-fakturalarda rasmiylashtirilishi kerak.
Elektron hisob-fakturani ERI bilan rasmiylashtirish va imzolash mulk huquqining keyingi o'tkazilishidan yoki tovarni sotishdan oldin amalga oshirilishi kerak. Sotilgan (sotiladigan) har bir mahsulot birligining markalash kodlari to'g'risidagi ma'lumotlarni o'z ichiga olgan elektron hisob-faktura rasmiylashtirilmasdan markali mahsulotlarni sotish qoidabuzarlik hisoblanadi va qonunga muvofiq jazolanadi.
Hisob-fakturadan foydalanishning afzalliklari
Elektron hisob-fakturaning afzalliklari:
• Hujjatni kontragentga darhol yetkazib berish;
• Qog'oz hujjat aylanmasini kamaytirish;
• Xarajatlarni qisqartirish;
• Elektron hujjat aylanmasini himoya kafolati;
• Buxgalteriya hujjatlarini soddalashtirish.
Barcha hisob-fakturalar himoyalangan serverlarda saqlanadi.
EHF operatorini tanlash
Elektron hisob-fakturalardan foydalanish uchun operatorlar javobgar hisoblanadi. Ular EHF aylanmasi va saqlash bilan shug'ullanadigan, yuridik shaxs maqomiga va ushbu faoliyat turiga ruxsatnomasiga ega vositachilardir.
EHF operatorlari o'rtasida ma'lumotlarni uzatishni rouminq operatorlari amalga oshiradi. Ular EHFni markazlashgan saqlash, ma'lumotlarni uzatish va hisobga olishni ta'minlovchi yuridik shaxslardir.
Tanlash kerak bo'lgan operatorlar haqidagi ma'lumotlar, shuningdek EHF tizimi haqidagi zaruriy ma'lumotlar, ko'rsatmalar va savollarga javoblarni https://rouming.uz/ havolasida topish mumkin.
Tovarlar muomalasi ishtirokchisi mavjud EHF operatorlaridan qaysi biri unga mosligini mustaqil hal qiladi.
Rouminq-operator bitta — E-Faktura.
E-faktura — soliq organlarining elektron davlat xizmatlari portalida joylashgan soliq to'lovchilarning shaxsiy kabineti orqali kontragentlar o'rtasida elektron hisob-fakturalar hujjat aylanmasi tizimi.
Raqamli markalangan tovarlarga EHF qanday rasmiylashtiriladi?
Tovarlarni sotishni (ishlarni bajarishni, xizmatlar ko'rsatishni) tasdiqlovchi hujjat elektron hisob-faktura hisoblanadi. Tovarlar muomalasi ishtirokchilari aynan EHF orqali tovar aylanmasi bo'yicha bitimlarni rasmiylashtiradilar.
Raqamli markalangan tovarlarni sotishda elektron hisob-fakturani qanday to'g'ri rasmiylashtirish kerakligini quyida bilib olasiz:
↪️ Yetkazib beruvchi EHF shakllantiradi, uni o'zining elektron raqamli imzosi bilan tasdiqlaydi, shundan so'ng hujjat xaridorga yuboriladi.
❗️ Raqamli markalangan tovarlarga EHF rasmiylashtirish uchun sotuvchi jo'natilgan mahsulotlarning markalash kodlarini skanerlaydi va ularni EHFga kiritadi.
↪️ Xaridor olingan EHFni tekshiradi va rozilik bildirgan taqdirda o'zining elektron raqamli imzosi bilan tasdiqlaydi. EHFni imzolash to'g'risidagi ma'lumotlar sotuvchiga yuboriladi.
❗️ Xaridor EHFni tasdiqlashdan bosh tortgan taqdirda, u rad etish sababini ko'rsatishi kerak.
↪️ Xaridor tomonidan tasdiqlangan EHF raqamli markalangan tovarlarni sotish to'g'risidagi ma'lumotlarni o'z ichiga olgan bo'lsa, hujjat avtomatik ravishda Asl Belgisi raqamli markalash tizimiga yuboriladi.
Sotuvchi va xaridor hujjatni Asl Belgisi shaxsiy kabinetida ko'rib chiqishlari mumkin. "Hujjatlar" bo'limida imzolangan EHF, uni tekshirish natijasi va raqamli markalangan tovarlar egasini almashtirish tartibi amalga oshirilgan barcha markalash kodlarini topish mumkin.
Raqamli markalash kodini qadoqdan elektron hisob-fakturaga qanday o'tkazish kerak?
Markalash kodlarini hisob-fakturaga kiritishning bir necha usuli mavjud:
1. Elektron hujjat aylanmasi operatoringiz foydalanadigan formatdagi (odatda excel formatida) faylni yuklash. Bunday faylni markalash kodlari bilan to'ldirish uchun maxsus qurilmalardan — ikki o'lchovli lazer skanerlaridan, ma'lumot yig'ish terminallaridan foydalanish maqsadga muvofiq;
2. Maxsus dasturiy ta'minot bilan avtomatlashtirilgan tizim yordamida API usullari orqali (katta hajmdagi sotiladigan mahsulotga ega tovar muomalasi ishtirokchilari uchun mos).
Vazirlar Mahkamasining 2022-yil 1-noyabrdagi 631-sonli qaroriga 6-ilovaning 6-bandiga muvofiq, majburiy raqamli markalashga tortiladigan mahsulot yetkazib beruvchilaridan kelgan hisob-fakturalarni 1 kalendar kun ichida ko'rib chiqish kerak. Xaridor hujjatni tasdiqlashi yoki unda ko'rsatilgan ma'lumotlar bilan rozi bo'lmasa, rad etishi mumkin. Asosiysi — kalendar sutka ichida ulgurish kerak, aks holda elektron hisob-faktura tuzatish yoki to'ldirish imkoniyatisiz avtomatik ravishda qabul qilingan hisoblanadi.

ЭСФ: Оформление, выбор оператора роуминга
Электронный счет-фактура (ЭСФ) — документ, который подтверждает покупку или продажу товара (выполнение работ, оказание услуг).  С помощью ЭСФ участники оборота передают друг другу товар. Постановлением Кабинета Министров от 25 июня 2019 года №522 «О мерах по улучшению использования электронных счет-фактур в системе взаиморасчетов» все хозяйствующие объекты Республики Узбекистан обязаны использовать систему электронных счетов-фактур с 1 января 2020 года.
Согласно Правилам цифровой маркировки товаров, утвержденным приложением № 1 к ПКМ 833 от «31» декабря 2020 г., реализация продукции с цифровой маркировкой, предусматривающая переход права собственности должна оформляться в электронных счетах-фактурах, содержащих сведения о кодах маркировки для каждой единицы реализуемой продукции.
Оформление и подписание ЭЦП электронного счета-фактуры должно быть осуществлено до следующего перехода права собственности или продажи товара. Реализация маркированной продукций без оформления электронного счета-фактуры, содержащего сведения о кодах маркировки для каждой единицы реализованной (проданной) продукции, считается нарушением и влечет наказание в соответствии с законом.
Преимущества использования счета-фактуры
Достоинства электронной счет-фактуры:
• Мгновенная доставка документа контрагенту;
• Снижение бумажного документооборота;
• Уменьшение затрат;
• Гарантия защиты электронного документооборота;
• Упрощение бухгалтерской документации.
Все счета-фактуры хранятся на защищенных серверах.
Выбор оператора ЭСФ
За использование электронных счетов-фактур отвечают операторы. Это посредники, которые занимаются оборотом и хранением ЭСФ и имеют статус юридического лица и разрешение на данный вид деятельности.
Передачу данных между операторами ЭСФ выполняют операторы роуминга. Это юридические лица, которые обеспечивают централизованное хранение, передачу данных и ведение учета ЭСФ.
Сведения об операторах, из которых нужно сделать выбор, а также необходимая информация о системе ЭСФ, инструкции и ответы на вопросы можно найти по ссылке https://rouming.uz/
Участник оборота товаров самостоятельно решает какой из существующих операторов ЭСФ ему подходит.
Роуминг-оператор один — E-Faktura.
E-factura — это система документооборота электронных счетов-фактур между контрагентами через персональные кабинеты налогоплательщиков, расположенных на портале электронных государственных услуг налоговых органов.
Как оформить ЭСФ на товары с цифровой маркировкой ?
Документом, подтверждающим реализацию товаров (выполнение работ, оказание услуг), является электронный счет-фактура. Именно посредством ЭСФ участники оборота товаров оформляют сделки по обороту товаров.
Как правильно оформлять электронный счет-фактуру при реализации товара с цифровой маркировкой, вы узнаете далее:
↪️ Поставщик формирует ЭСФ, заверяет его своей электронной цифровой подписью, после чего документ направляется покупателю.
❗️Для оформления ЭСФ на товары с цифровой маркировкой продавец сканирует коды маркировки отгруженной продукции, и включает их в ЭСФ.
↪️ Покупатель проверяет полученный ЭСФ и, в случае согласия, заверяет уже своей электронной цифровой подписью. Сведения о подписании ЭСФ направляются продавцу.
❗️В случае если покупатель отказывает в подтверждении ЭСФ, он должен указать причину отказа.
↪️ Если ЭСФ, подтвержденный покупателем, содержит сведения о реализации товаров с цифровой маркировкой, то документ автоматически направляется в систему цифровой маркировки Asl Belgisi.
Продавец и покупатель могут просмотреть документ в личном кабинете Asl Belgisi. В разделе «Документы» можно найти подписанный ЭСФ, результат его проверки и все коды маркировки, по которым выполнена процедура смены владельца товаров с цифровой маркировкой.
Как переносить код цифровой маркировки с упаковки в электронный счет-фактуру?
Существует несколько способов внесения кодов маркировки в счет-фактуру:
1. Загрузка файла в формате, который использует ваш оператор электронного документооборота (как правило, в формате excel). Для наполнения кодами маркировки такого файла оптимально использовать специальные устройства – двухмерные лазерные сканеры, терминалы сбора данных;
2. Методами API при помощи автоматизированной системы со специализированным программным обеспечением (подходит для участников оборота товара с большим объемом реализуемой продукции).
Согласно пункту 6 Приложения № 6 к Постановлению Кабинета Министров № 631 от 1 ноября 2022 г, счета-фактуры от поставщиков продукции, подлежащей обязательной цифровой маркировке, необходимо рассматривать в течение 1 календарного дня. Покупатель может подтвердить документ или отклонить его, если не согласен с указанными в нем данными. Главное – уложиться в календарные сутки, в противном случае электронный счет-фактура будет автоматически принятым без возможности исправления или дополнения.