Operatorlar — yuridik shaxs maqomiga ega bo’lgan va elektron hisob fakturasi (EHF) aylanmasi va saqlashi bilan shug’ullanishga ruxsatnomalari bo’lgan axborot vositachalaridir. Barcha operatorlar Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 25-iyundagi 522-sonli qarori bilan o’rnatilgan talablarga nuvofiqdirlar.
Bundan tashqari, rouming operatori degan tushuncha ham mavjud bo'lib – ular operatorlar ma’lumotlarini markazlashtirilgan tarzda saqlash, operatorlar o’rtasiga ma’lumotlar uzatish va EHF hisobini yuritishni ta’minlaydilar.
Foydalanuvchilar EHF tizimiga ulanishlari va undan foydalana olishlari uchun quyidagilar talab etiladi:
- Statsionar kompyuter, noutbuk yoki minimal texnik parametrlariga ega bo’lgan planshetli kompyuter;
- Elektron raqamli imzo;
- Internet tarmog'iga ulanganlik;
- Minimal foydalanuvchilik malakasi.
Operatorni qanday tanlash kerak
O’zbekistonning elektron hujjat almashinuvi bo’yicha xizmatlar bozorida 20 dan ortiq operatorlar ishlashadi. Ular bir xildagi xizmatlarni, biroq turli shartlarda taklif etadilar.
Operatorni tanlashning asosiy mezonlari:
- Markirovkalangan mahsulot haqidagi EHFni rasmiylashtirish imkoniyatlari.
- Platforma o’zining xususiyatlari: sayt, alohida dastur yoki mobil ilovalar.
- Narx. Bir nechta paletga ega bo'lish afzallik sanaladi, hujjat aylanmasiga qarab maqbul tarifni tanlash mumkin.
- "Asl Belgisi" MAT, 1C, CRM va boshqa xizmatlarga qo’shilish imkoniyati. Turli xizmatlar integratsiyalashgan holdabitta dasturda ishlash, bir nechta turli ilovalardan foydalanishdan ko’ra osonroq.
- Avtorizatsiya variantlari: parol yoki ERI. Login va parol orqali kirish qulayroq, shu yo’l bilan hujjatlarni ko’rish imkoniyatini ERI imzosi huquqi bo'lmagan xodimga ishonish mumkin.
- EHF tizimida xodimga vakolatlar berish.
- Hujjatlarga guruhli imzo qo’yish.
- Qo’shimcha opsiyalar, masalan, elektron hijjatlarni yuklash yoki boshqa formatlarda tayyorlangan hujjatni biriktirish imkoniyati.
Qanday operatorlar bor
2024-yilda Soliq qo‘mitasi elektron hujjat aylanishi operatorlari ro‘yxatini yangiladi va 2025-yilga kelib unga 27 ta kompaniya kiritildi.
- Faktura.uz
- Didox
- E-docs
- 1UZ
- Hujjat.uz
- E-invoice
- The Mind
- Uzcardtrade
- Multibank
- L-Factura
- Миллий электрон хизматлар маркази
- Hippo
- Contracts
- Digital biznes
- DocZon
- Era ЭДО
- Kiber.uz
Roʻyxatga Paynet agentlari uchun moʻljallangan EDO va byudjet tashkilotlari uchun moʻljallangan Invoice.uzasbo.uz kabi tor ixtisoslashgan servislar kiritilmadi. Shuningdek, saytlari mavjud boʻlmagan yoki toʻliq ishlamaydigan, cheklangan hajmda ma’lumot taqdim etadigan operatorlar ham chiqarib tashlandi.

Как выбрать оператора ЭСФ с поддержкой маркировки?
Операторы — это информационные посредники, которые имеют статус юридического лица и разрешение заниматься оборотом и хранением электронной счет-фактуры (ЭСФ). Все операторы соответствуют требованиям, установленным Постановлением Кабинета Министров от 25 июня 2019 года № 522
Кроме того, существует понятие оператора роуминга — это юридическое лицо, которое обеспечивает централизованное хранение, передачу данных между операторами и ведение учета ЭСФ.
Для того чтобы пользователи могли подключиться и пользоваться системой ЭСФ требуется:
• Стационарный компьютер, ноутбук или планшетный компьютер с минимальными техническими параметрами;
• Электронная цифровая подпись;
• Доступ к сети Интернет;
• Минимальные пользовательские навыки.
Как выбрать оператора
На рынке услуг по электронному документообороту Узбекистана работают более 20 разных операторов. Они предоставляют одинаковые услуги, но на разных условиях. Основные критерии выбора оператора:
• Возможность оформлять ЭСФ о маркированном товаре.
• Особенности самой платформы: сайт, отдельная программа или мобильное приложение.
• Стоимость. Наличие нескольких пакетов будет преимуществом, можно выбрать оптимальный тариф в зависимости от документооборота.
• Возможность интеграции с НИС «Asl Belgisi», 1С, CRM и другими сервисами. Работать в одной программе с интеграцией разных сервисов проще, чем использовать несколько разных приложений.
• Варианты авторизации: пароль или ЭЦП. Удобнее использовать доступ по логину и паролю, так можно доверить сотруднику просматривать документы без права подписи ЭЦП.
• Наделение сотрудника полномочиями в системе ЭСФ.
• Групповая подпись документов.
• Дополнительные опции, например, возможность выгрузки электронных документов или прикрепление документа, созданного в других форматах.
Какие операторы есть
В 2024 году Налоговый комитет обновил перечень операторов электронного документооборота, и к 2025 году в него уже входит 27 компаний.
1. Faktura.uz
2. Didox
3. E-docs
4. 1UZ
5. Hujjat.uz
6. E-invoice
7. The Mind
8. Uzcardtrade
9. Multibank
10. L-Factura
11. Миллий электрон хизматлар маркази
12. Hippo
13. Contracts
14. Digital biznes
15. DocZon
16. Era ЭДО
17. Kiber.uz
В список не были включены узкоспециализированные сервисы, такие как ЭДО для агентов Paynet и Invoice.uzasbo.uz, предназначенный для бюджетных организаций. Также исключены операторы, сайты которых недоступны или работают некорректно, предоставляют ограниченный объём информации.