Tovarni markirovka qilish — bu mahsulotning ishlab chiqarilgan yoki import qilingan paytidan boshlab yakuniy iste’molchiga sotilgunga qadar uning harakatini kuzatish imkonini beruvchi maxsus identifikatsiya vositalarini qo‘llash jarayonidir. O‘zbekiston hududida identifikatsiya vositasi sifatida Data Matrix kodi qo‘llaniladi.
Tovarlarni markirovka qilish kontrafakt darajasini pasaytiradi, halol biznes foydasini oshiradi, ishlab chiqaruvchilarga bo‘lgan ishonchni mustahkamlaydi va xaridorlarga mahsulotni mustaqil tekshirish vositasini taqdim etadi.
Tovarlarning majburiy raqamli markirovkasi O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti va Vazirlar Mahkamasi qarorlari bilan belgilangan. Hozirgi vaqtda quyidagi tovar guruhlari markirovkaga tortiladi:
Import qiluvchilar va ishlab chiqaruvchilar markirovka kodlarining emitentlari hisoblanadi hamda markirovka kodlarini olish va qo‘llash, shuningdek tizimda majburiy hisobotlarni shakllantirishga majburdirlar. Markirovka kodlarini olish va ular bilan ishlash uchun quyidagi bosqichlarni bajarish zarur:
Shaxsiy kabinetni ro‘yxatdan o‘tkazish
Markirovkalangan mahsulot bilan ishlash NIS “ASL BELGISI” — tovarlarni raqamli markirovka va kuzatish milliy axborot tizimining shaxsiy kabinetida amalga oshiriladi. Markirovka bilan ishlashni boshlash uchun tizimda ro‘yxatdan o‘tish uchun ariza yuborish zarur. Ro‘yxatdan o‘tish bir necha bosqichda amalga oshiriladi:
• Shaxsiy kompyuter tayyorgarligini tekshirish
• Ro‘yxatdan o‘tish uchun ariza shakllantirish
• Tashkilot hisob yozuvini faollashtirish
Shaxsiy kabinetni qanday ro‘yxatdan o‘tkazish haqida batafsil ma’lumot bilan quyidagi havola orqali tanishishingiz mumkin - xTrace: NIS «Asl Belgisi» tizimida ro‘yxatdan o‘tish yoki video-dars yordamida:
Shaxsiy kabinet faollashtirilgandan so‘ng Foydalanuvchiga rollar tayinlash zarur. Birinchi faollashtirilgan Foydalanuvchiga barcha mavjud rollarni qo‘shish tavsiya etiladi (rollarni tayinlash shaxsiy kabinetning to‘liq funksionalidan foydalanish imkonini beradi). Batafsil yo‘riqnoma maqolada -xTrace: Foydalanuvchi profili - Rol tayinlash
Shaxsiy kabinetda ro‘yxatdan o‘tgandan so‘ng, markirovka kodlarini olish uchun emitentlar shartnomani va shaxsiy hisobni faollashtirish tartibidan o‘tishlari zarur. Faollashtirish raqamli markirovka tizimi Operatori tomonidan amalga oshiriladi.
Shartnoma olish va shaxsiy hisobni faollashtirish uchun qo‘llab-quvvatlash xizmatiga murojaat yuborish zarur.
“Tovarlar tavsifi” bo‘limida tovar kartochkalarini ro‘yxatdan o‘tkazish
Markirovka kodlarini olish uchun markirovka qilinishi lozim bo‘lgan mahsulotni “Tovarlar tavsifi” bo‘limida tavsiflash zarur.
Tovar kartochkasini yaratish uchun GTIN majburiy hisoblanadi. Ishlab chiqaruvchilar uni GS1 Uzbekistan Assotsiatsiyasi orqali oladilar, unda ro‘yxatdan o‘tish har bir ishlab chiqaruvchi uchun majburiydir. Import qiluvchilar import qilinayotgan tovarlar uchun mavjud xorijiy GTINdan foydalanishlari mumkin.
Bo‘limga o‘tish uchun quyidagilar zarur:
• Shaxsiy kabinetga avtorizatsiya qilish.
• “Tovarlar tavsifi kuzatuvchisi” rolining mavjudligi
• Shaxsiy kabinet menyusida “Tovarlar tavsifi” bo‘limini ochish
Tovar haqidagi ma’lumotlarga ega kartochka moderatsiyadan o‘tadi, bunda tovar nomi, shtrix-kod, tasvir va mahsulot haqidagi boshqa ma’lumotlar tekshiriladi. Moderatsiyadan muvaffaqiyatli o‘tgach, kartochka “E’lon qilingan” maqomini oladi.
“Tovarlar tavsifi” bo‘limida ishlash haqida batafsil ma’lumot quyidagi havoladagi maqolada bayon etilgan - xTrace: Tovar tavsiflari
Shaxsiy hisobni boshqarish, markirovka kodlarini buyurtma qilish va to‘lash
Markirovka kodlari uchun to‘lov shaxsiy kabinetdagi shaxsiy hisobdan amalga oshiriladi. Shaxsiy kabinetdagi shaxsiy hisobni to‘ldirish bo‘yicha yo‘riqnoma bilan quyidagi havola orqali tanishishingiz mumkin - xTrace: Markirovka kodlarini buyurtma qilish uchun to‘lov
Mahsulotga markirovka kodlarini qo‘llash uchun ularni NIS “ASL BELGISI” shaxsiy kabineti orqali buyurtma qilish zarur. Kodlar buyurtmasi majburiy markirovkaga tortiladigan tovar guruhlari uchun pullik asosda amalga oshiriladi. Bitta kod narxi QQSsiz 68 so‘m va QQS bilan 76,16 so‘mni tashkil etadi.
Markirovka kodlarini olish uchun:
• “Buyurtmalar”“O‘z buyurtmalari” bo‘limiga o‘tish.
• “Buyurtma yaratish” tugmasini bosish.
Markirovka kodlari buyurtmasi avtomatik tekshiruvdan o‘tadi. Muvaffaqiyatli tekshiruvdan so‘ng buyurtma qilingan miqdordagi kodlar generatsiya qilinadi. Barcha kodlar markirovka kodlari reyestrida “Olingan” maqomi bilan saqlanadi. Kodlarni olish uchun buyurtmani qanday ro‘yxatdan o‘tkazish haqida batafsil ma’lumot quyidagi havolada - xTrace: Markirovka kodlariga buyurtma berish
Markirovka kodini qo‘llash
Markirovka kodlari mahsulotga Data Matrix formatida qo‘llanadi. Bunda kod uni to‘g‘ri o‘qish mumkin bo‘ladigan tarzda qo‘llanishi kerak.
Tovarlarni raqamli markirovka qilish qoidalariga muvofiq, ishlab chiqaruvchi yoki import qiluvchi quyidagilarga majbur:
• Markirovka kodlarini Data Matrix formatiga o‘zgartirish;
• Data Matrix kodlarini tovar (qadoq, yorliq, stiker)ga qo‘llash;
• Tovarga qo‘llangan markirovka kodlari ro‘yxatini shakllantirish;
• NIS “Asl Belgisi”ga markirovka kodlarini qo‘llash bo‘yicha hisobot yuborish - xTrace: KM Qo'llash
Qo‘llangan markirovka kodiga misol:
_gluster_2025_5_27_e47e22b72ce26c53e3656f9c01bd577a_original.277202.jpeg
“KMni qo‘llash” operatsiyasini shakllantirishda markirovka kodining maqomi tovarlarni muomalaga chiqarish usuliga muvofiq o‘zgaradi. Mahalliy ishlab chiqarilgan tovarlar uchun usul - Mamlakatda ishlab chiqarish ko‘rsatiladi va kodlarga “Muomalada” maqomi beriladi. Import tovarlar uchun usul - Import (uchinchi davlatlardan) ko‘rsatiladi va kodlar “Qo‘llangan” maqomini oladi.

Маркировка товара — это процесс нанесения специальных средств идентификации, позволяющих отслеживать движение продукции от момента производства или импорта до ее реализации конечному потребителю. На территории Узбекистана в качестве средства идентификации используется код Data Matrix.
Маркировка товаров снижает уровень контрафакта, увеличивает прибыль добросовестного бизнеса, укрепляет доверие к производителям и предоставляет покупателям инструмент для самостоятельной проверки продукции.
Обязательная цифровая маркировка товаров установлена решениями Президента и Кабинета Министров Республики Узбекистан. В настоящее время маркировке подлежат следующие группы товаров:
Импортеры и производители являются эмитентами кодов маркировки и обязаны получать и наносить коды маркировки, а также формировать обязательные отчеты в системе. Для получения и работы с кодами маркировки необходимо выполнить следующие шаги:
Регистрация личного кабинета
Работа с маркированной продукцией осуществляется в личном кабинете НИС "ASL BELGISI" — национальной информационной системе цифровой маркировки и прослеживания товаров. Чтобы начать работу с маркировкой, необходимо подать заявку на регистрацию в системе. Регистрация проходит в несколько этапов:
• Проверка готовности персонального компьютера
• Формирование заявки на регистрацию
• Активация учетной записи организации
Подробно о том, как зарегистрировать личный кабинет можете ознакомиться по ссылке - xTrace: Регистрация в НИС "Asl Belgisi" или с помощью видео-урока:
После активации личного кабинета необходимо назначить роли Пользователю. Для первого активированного Пользователя рекомендуется добавить все доступные роли (назначение ролей позволит использовать полный функционал личного кабинета). Подробная инструкция в статье - xTrace: Профиль пользователя → Роли
После регистрации в личном кабинете, для получения кодов маркировки эмитентам необходимо пройти процедуру активации договора и лицевого счёта. Активация выполняется Оператором системы цифровой маркировки.
Для получения договора и активации лицевого счёта необходимо направить обращение в службу поддержки.
Регистрация карточек товаров в разделе "Описание товаров"
Для получения кодов маркировки необходимо описать продукцию, подлежащую маркировке, в разделе "Описание товаров“.
Для создания карточки товара обязательно требуется GTIN. Производители получают его через Ассоциацию GS1 Uzbekistan, регистрация в которой обязательна для каждого производителя. Импортеры могут использовать существующий иностранный GTIN для импортируемых товаров.
• Наличие роли "Наблюдатель описаний товаров"
• В меню личного кабинета открыть раздел "Описания товаров"
Карточка с информацией о товаре проходит модерацию, при которой проверяются наименование товара, штрих-код, изображение и другие сведения о продукции. После успешного прохождения модерации карточка получает статус "Опубликована".
Подробная работа в разделе "Описание товаров", описана в статье по ссылке - xTrace: Описания товаров
Управление лицевым счетом, заказ и оплата за коды маркировки
Оплата за коды маркировки производится с лицевого счета в личном кабинете. С инструкцией по пополнению лицевого счета в личном кабинете можете получить по ссылке - xTrace: Оплата заказа кодов маркировки
Для нанесения кодов маркировки на продукцию их необходимо заказать через личный кабинет НИС «ASL BELGISI». Заказ кодов осуществляется на платной основе для товарных групп, подлежащих обязательной маркировке. Стоимость одного кода составляет 68 сумов без НДС и 76,16 сумов с НДС.
Для получения кодов маркировки:
• Перейти в раздел "Заказ кодов" → "Собственные заказы".
• Нажать кнопку "Создать заказ".
Заказ кодов маркировки проходит автоматическую проверку. После успешной проверки будет сгенерировано заказанное количество кодов. Все коды сохраняются в реестре кодов маркировки со статусом "Получен". Подробно о том, как зарегистрировать заказ для получения кодов можете ознакомиться по ссылке - xTrace: Заказ кодов
Нанесение кода маркировки
Коды маркировки наносятся на продукцию в формате Data Matrix. При этом код должен быть нанесён так, чтобы его можно было корректно считать.
В соответствии с правилами цифровой маркировки товаров, производитель или импортер обязан:
• Преобразовать коды маркировки в формат Data Matrix;
• Нанести коды Data Matrix на товар (упаковку, этикетку, стикер);
• Сформировать список кодов маркировки, нанесённых на товар;
• Отправить в НИС «Asl Belgisi» отчёт о нанесении кодов маркировки - xTrace: Нанесение КМ
Пример нанесенного кода маркировки:
_gluster_2025_5_27_e47e22b72ce26c53e3656f9c01bd577a_original.277202.jpeg
При формировании операции "Нанесение КМ", статус кода маркировки изменяется в соответствии со способом выпуска товаров в оборот. Для товаров местного производства указывается способ - Производство в стране и кодам присваивается статус "В обороте". Для импортных товаров указывается способ - Импорт (из третьих стран) и коды получают статус "Нанесен"
Ввод товаров в оборот
Способ ввода в оборот маркированных товаров зависит от значения параметра «Способ выпуска товаров в оборот».
• Для товаров, произведённых на территории Узбекистана: после успешного выполнения операции «Нанесение КМ» коды получают статус «В обороте» и могут использоваться при оформлении электронной счёт-фактуры (ЭСФ) или розничной продажи через ККМ.
Более подробно о работе с электронным счет-фактурой читайте в статье - Преимущества использования ЭСФ, выбор оператора роуминга, как оформить. Перед процессом оформления документов ознакомьтесь с данным видео-уроком: