Raqamli markirovka nima?
Raqamli markirovka — bu maxsus kodni mahsulotga yoki mahsulot qadoqiga joylashtirish jarayoni bo‘lib, uning maqsadi markirovka qilingan mahsulotning harakatini kuzatishdir. Mahsulotlarni markirovkalashning asosiy vazifasi — iste’molchilarga sotib olinayotgan mahsulotning asl ekanligi va e’lon qilingan sifatini kafolatlashdir.
Mahsulotni markirovkalash uchun ikki o‘lchovli Data Matrix kodi ishlatiladi, unda mahsulot ishlab chiqarilgan sana va joyi qayd etiladi, shuningdek, uning mahsulot zanjiri bo‘ylab harakati kuzatiladi: ishlab chiqaruvchidan ulgurji-chakana bo‘g‘inga va keyin onlayn-kassa orqali sotuvga. Markirovka kodining namunasi qadoqdagi stikerning o‘ng pastki burchagida ko‘rinadi:
11.jpg
Har bir bosqichda mahsulot ishlab chiqarilishi va aylanmasi haqidagi ma’lumotlar milliy raqamli markirovka va mahsulotlarni kuzatish axborot tizimi - NIS «Asl Belgisi»da qayd etiladi.
Raqamli markirovka nima uchun kerak
Ochiq manbalarga ko‘ra, 2019 yilda O‘zbekistonda “soya” iqtisodiyotining umumiy darajasi 52,11% ni tashkil etdi. Mahsulot qadoqiga Data Matrix kodini joylashtirish kontrafakt va kontrabanda bilan samaraliroq kurashishga, qonuniy biznesni va iste’molchilarni soxta mahsulotlardan himoya qilishga, shuningdek, davlatga soliqlarni yig‘ishni oshirishga imkon beradi.
12.png
Markirovka qilingan mahsulotning harakati ishlab chiqaruvchidan xaridorigacha har bir bosqichda qayd etilishi natijasida mahsulotning nusxalari paydo bo‘lishi va uning qayta aylanmasdan chiqarilishi imkoni yo‘q qilinadi.
Iste’molchi mahsulotning asl ekanligini «ASL Belgisi» mobil ilovasida markirovka kodini skanerlash orqali tekshirishi mumkin.
МП.png
Markirovka uchun kim javobgar
Markirovka kodini joylashtirish uchun javobgar ishlab chiqaruvchilar va importyorlardir, ular markirovka kodlarini buyurtma qilishlari, mahsulotni ishlab chiqarishda markirovkalashlari, markirovka qilingan mahsulotni aylanmaga kiritishlari va mahsulotlar haqidagi ma’lumotlarni markirovka tizimiga boshqa ishtirokchilar tomonidan keyingi operatsiyalarni amalga oshirish uchun taqdim etishlari shart.
Markirovka kodlarini berish va NIS «Asl Belgisi» tizimining ishlashini ta’minlash uchun javobgar operator - MChJ "CRPT TURON" hisoblanadi. Aynan u NIS «Asl Belgisi»ni yaratish, ekspluatatsiya qilish va rivojlantirishni ta’minlaydi.
Markirovka kodi qancha turadi
Raqamli markirovkaning narxi 2020-yil 31-dekabrdagi 833-son Vazirlar Mahkamasi qarorida belgilangandir:
• 2020-yil 31-dekabrdagi 833-son qarorga ko‘ra operator bir markirovka kodi uchun 68 so‘m to‘lov oladi (QQS alohida to‘lanadi).
• kod uchun to‘lov faqat ishlab chiqaruvchi yoki importyor tomonidan amalga oshiriladi;
• boshqa ishtirokchilar (ulgurji, chakana, iste’molchilar) hech qanday to‘lov qilmaydi.
Markirovka qanday ishlaydi
Markirovkaning hayotiy tsikli quyidagi bosqichlardan iborat:
14.png
• Mahsulot aylanmasi ishtirokchisi NIS «Asl Belgisi» tizimida ro‘yxatdan o‘tadi.
• Ishlab chiqaruvchi yoki importyor raqamli kodni buyurtma qiladi va mahsulotga noyob kodni joylashtiradi.
• Markirovka kodi bo‘yicha markirovka qilingan predmetning harakati, ya’ni zavoddan iste’molchigacha, aylanmaga kiritilishidan chiqarilishigacha bo‘lgan barcha logistika zanjiri qayd etiladi.
• Kod maxsus 2D skaner yordamida onlayn kassada sotuv paytida mahsulot aylanmasi ishtirokchisi tomonidan skanerlab olinadi. Shu tarzda mahsulot aylanmadagi chiqishi haqidagi ma’lumot tizimga uzatiladi.
• Mahsulotning raqamli markirovka uchun mo‘ljallangan mobil ilovasidan foydalanib, iste’molchi uning qonuniyligini tekshirishi mumkin.
NIS «Asl Belgisi» tizimida qanday avtorizatsiyadan o‘tish
GS1 DataMatrix yoki markirovka kodi. U qanday ko‘rinadi va ishlaydi, nimalarga e’tibor berish kerak?

Что такое цифровая маркировка ?
Цифровая маркировка – это процесс нанесения на товар или упаковку товара специализированного кода, предназначение которого - отслеживать движение маркированного товара. Основная задача маркировки товаров — гарантировать потребителям подлинность и заявленное качество приобретаемой продукции.
Для маркировки товара используется двухмерный Data Matrix код, в котором фиксируется дата и место производства товара, а также отслеживается его движение по товарной цепочке: от производителя в оптово-розничное звено и далее до продажи товара через онлайн-кассу. Пример кода маркировки можете видеть в правом нижнем углу стикера на упаковке:
11.jpg
На каждом этапе данные о производстве и обороте продукции фиксируются в национальной информационной системе цифровой маркировки и прослеживаемости товаров - НИС «Asl Belgisi».
Зачем нужна цифровая маркировка
По данным из открытых источников общий уровень “теневой” экономики в 2019 году в Узбекистане составил 52,11%. Размещение Data Matrix кода на упаковку товара позволяет эффективнее бороться с контрафактом и контрабандой, защищать легальный бизнес и потребителей от поддельной продукции, а также повысить государству собираемость налогов.
12.png
За счет фиксации движения маркированного товара на каждом этапе от производителя до покупателя, исключается появление двойников товара и возможность его повторного вывода из оборота.
Проверить подлинность товара потребитель может с помощью сканирования кода маркировки мобильным приложением «ASL Belgisi»”.
МП.png
Кто отвечает за маркировку
За нанесение кода маркировки отвечают производители и импортеры, которые обязаны заказывать коды маркировки, маркировать товар на производстве, вводить маркированный товар в оборот и передавать данные о товарах в систему маркировки для проведения дальнейших операций другими участниками оборота товаров.
За выдачу кодов маркировки и работу системы НИС «Asl Belgisi» отвечает оператор ООО "CRPT TURON". Именно он обеспечивает создание, эксплуатацию и развитие НИС «Asl Belgisi».
Сколько стоит код маркировки
Стоимость цифровой маркировки определена Постановлением Кабинета Министров № 833 от 31.12.2020г.:
• по постановлению № 833 от 31.12.2020 года Оператор взимает плату в размере 68 сумов за один код маркировки (НДС оплачивается отдельно).
• код оплачивает только производитель или импортер продукции;
• остальные участники (опт, розница, потребители) ничего не платят.
Как работает маркировка
Жизненный цикл маркировки состоит из следующих этапов:
14.png
• Участник оборота товаров регистрируется в НИС «Asl Belgisi».
• Производитель или импортер заказывают цифровой код и наносят уникальный код на товар.
• По коду маркировки фиксируется вся логистическая цепь, по которой перемещается предмет маркировки, — от завода до потребителя, от ввода в оборот до выбытия товара из оборота.
• Код сканируется участником оборота товаров специальным 2D-сканером при продаже на онлайн-кассе. Так в систему передаются сведения о выбытии продукции из оборота.
• Используя мобильное приложение для цифровой маркировки товара, потребитель может проверить его легальность.