GS1 DataMatrix yoki markirovkalash kodi. Ko’rinishi qanaqa va qanday ishlaydi, nimaga e’tiborni qaratish kerak?
DataMatrix — bu ikki o‘lchovli kod bo‘lib, u mahsulotlarni markirovka qilishda ishlatiladi. Kodda mahsulot haqida zarur ma’lumotlar mavjud: mahsulot vazni, GTIN raqami, amal qilish muddati, mahsulot ishlab chiqaruvchisi va boshqalar. Markirovka kodi (GS1 DataMatrix) Rossiya Federatsiyasida ishlatiladigan markirovka kodiga o‘xshashdir.
Markirovka kodi uchta asosiy ma’lumotlar guruhini o‘z ichiga oladi va tovar guruhiga qarab bitta qo‘shimcha guruhni ham o‘z ichiga olishi mumkin:
• mahsulot kodi, ya’ni shtrix-kod, GTIN, EAN-8 yoki EAN-13 — har bir tovar turiga Xalqaro GS1 assotsiatsiyasi tomonidan berilgan raqam, chakana savdoda keng qo‘llaniladi;
• seriyali raqam — raqamli markirovka operatori tomonidan beriladi va har bir alohida tovar birligini (sigaret qutisi, aroq shishasi, dori qutisi va hokazo) identifikatsiyalaydi;
• tekshiruv kaliti (qo‘shimcha guruh) — 4 belgidan iborat identifikator bo‘lib, operator tomonidan yaratiladi (ma’lum tovar kategoriyalari uchun qo‘llaniladi);
• tekshiruv kodi — operator tomonidan yaratiladi, markirovka kodining kriptohimoyasi uchun xizmat qiladi va kodning markirovka tizimida qayd etilganligini tekshirish imkonini beradi.
Maqoladagi ma’lumotlardan quyidagilarni bilib olasiz:
Markirovkalash kodi qanday ko’rinishga ega
Kod, muayyan qoyidalar bo’yicha birlashtirilgan oq-qora kvadratlar guruhidan iborat.
2022-07-05_16-30-09.png
Markirovkalash tarkibiga quyidagilar kiradi:
• ASCII 232 (FNC1) — GS1 kodining asosiy belgisi bo’lib xizmat qiladigan maxsus ramz. Ramz bo’lmagan taqdirda texnik vositalar kodni to’g’ri taniy olmaydi va unga to’g’ri ishlov bera olmaydi;
• Mahsulotning kodi, shtrix kod ham shu, GTIN, EAN-8 или EAN-13 – GSM Uzbekistan xalqaro uyushmasi tomonidan, har bir mahsulot turiga beriladigan raqamli tartib raqami. Mazkur koddagi belgilar soni ushbu mahsulot mansub bo’lgan mahsulot guruhiga bo’g’liq bo’ladi;
• Seriya raqami — noyob identifikatsion raqam
•  ASCII 29 (GS) mahsulotlar guruhini ajratuvchisi — mahsulot haqidagi ma’lumot, kod, seriya raqami va h.k.larni ajratadi;
• Tekshirish kaliti ya'ni kriptodum ham — tizim operatori tomonidan beriladi, tekshirish kodi tarkibiga qo’shiladi;
• Elektron imzo — tizim operatorlariga beriladi, tekshirish kodi tarkibiga qo’shiladi.
Markirovkalash kodining tarkibi markirovka qilinadigan mahsulot mansub bo’lgan mahsulot guruhiga to’g’ridan-to’g’ri bog’liq bo’ladi, shuning uchun markirovkalash kodidagi har bir ramzning soni farq qiladi.
GS1 maxsus ramzlari o'zgaruvchan uzunlikdagi maydonlar orasidagi kodlarning alohida bloklarini aniqlash uchun ishlatiladi. Ular, shuningdek, ajratuvchi sifatida xizmat qiladi.
Markirovkalash kodining afzalliklari
Liniya kodlaridan farqli o’laroq, ikki o’lchamlii kod katta hajmdagi ma’lumotlarni ta’minlaydi. Markirovkalash kodi tarkibida mahsulot haqidagi to’liq ma’lumot shifrlangan. Bundan tashqari, ikki o’lchamli kodlar ikki xil tekislikda – tikka va kundalangiga o’qish mumkin. Liniyali kodlar esa, faqat bir yo’nalishda o’qiladi.
Shuningdek, markirovkalash kodining boshqa afzalliklariga quyidagilar kiradi:
• 3 minggacha ramzlar sig’imi;
• QRdan ko’ra 30-60%ga kamroq maydon;
• Muhitdan optimal foydalanish uchun turli formatlar qo’llaniladi (kvadrat, to’rtburchak);
• Kod atrofi muhitining rangidan qat’iy nazar o’qiladi;
• Kodning kichkina shikastlanishida ma’lumotni o’qish va tiklash mumkin.
QR-kod markirovkalash kodidan nimasi bilan farq qiladi
Bir qarashda markirovkalash kodi va QR kodini farqlash qiyin. Ular ko’rinishidan bir xil, yorqin va qorong’u mayda kvadratlardan iborat. Ammo, ikkita kodni farqlab olishga yordam beradigan bitta farq bor. Markirovkalash kodida lotincha “L” harfi shaklidagi qolip bor. U shtrix-kodning chap tarafida joylashgan. QR kodda qidirish qolipi burchaklarda joylashgan 3 ta kvadrat shaklida bajarilgan.
2022-07-05_16-31-00.png
Markirovkalash kodining asosiy parametrlari
• 3 kilobaytgacha ma’lumotni kodlashtirish imkoniyatini beradi (hajmi qo'llanilgan ramzlarga bog’liq);
• Raqamlarni, lotincha harflarni va ayrim tanlangan ramzlarni kodlashtirish mumkin;
• Kvadratli kodning minimal hajmi – 10х10 modullar;
• Maksimal hajmi – 144х144;
• Yuksalish qadami – har bir yo'nalishda 2 modul (QR-lod uchun qadam 4 moduldan iborat).
(Data Matrix) markirovkalash kodi va GS1 Data Matrix o’rtasidagi farq
Ikkala kod ham ko’rinishi bir xil va oddiy ko’rish bilan ularni farqlab bo’lmaydi. Shtrix-kodlarning professional skanerlari GS1 Data Matrix o’rniga markirovlalash kodini aniqlaydi. Farqi belgilar yoki “qo’llash identifikatori”da bo'ladi.
Asosiy farq:
• Markirovkalash standartida “qo'llash identifikatori” tushunchasi yo’q. GS1 Data Matrixda bor;
• GS1 Data Matrixda boshqaruvchi FNC1 ramzi bor.
Ushbu boshqaruvchi ramz Data Matrixni GS1 standartinining modifikatsiyasiga aylantiradi. Uni GS kabi qatorga qo’shib bo’lmaydi. Bu bilan maxsus dastur shug’ullanadi. Binobarin, markirovkalash kodi to’g’ri generatsiyalanishi uchun mahsulot haqidagi ma’lumotlarni to’g’ri to’ldirish kerak.
GS1 Data Matrix shakllanishining asosiy xatoliklari
• Boshida FNC1 o'rnatilmagan (1 maxsus ramz) bo'lsa;
• FNC1 maxsus ramz o’rniga boshiga “FNC1” matni o’rnatilgan (4 ramzlar);
• FNC1 maxsus ramz o’rniga avval GS o’rnatilgan;
• O’zgaruvchan uzunlik maydonlaridan keyin GS ma’lumotlarini ajratgichlari o’rnatilmagan (masalan, seriyali raqamidan keyin);
• Ma’lumotlar guruhlarining ajratgichlari kerakli joyga o’rnatilmagan (masalan, aniq o’lchovdagi uzunlikka ega va oxirida ajratgichni talab etmaydi);
• GS maxsus ramz o’rniga “GS” matni o’rnatilgan;
• Ma’lumotlarni to’g’rilab bo’lmaydigan darajada buzadigan chop etish dasturlari yoki algoritmi (masalan, koddan, ular ortiqcha deb hisoblaydigan ramzlar – arifmetik ramzlar, qavslar va h.k.) ni.

DataMatrix — двухмерный код, который используется для маркировки товаров. В коде содержится необходимая информация о товаре: вес товара, GTIN номер, срок годности, производитель товара и т.д. Код маркировки (GS1 DataMatrix) идентичен коду маркировки, который используется в РФ.
Код маркировки включает три основные группы данных и может содержать одну дополнительную (в зависимости от товарной группы):
• код товара, он же штрих-код, GTIN, EAN-8 или EAN-13 - цифровой номер, присваиваемый для каждого вида товара Международной ассоциацией GS1, используется повсеместно в розничной торговле;
• серийный номер, присваивается оператором цифровой маркировки и идентифицирует каждую отдельную единицу товара (пачку сигарет, бутылку водки, упаковку лекарств и т.д.);
• ключ проверки (дополнительная группа), 4-х символьный идентификатор генерируется оператором (применимо к определенной категории товаров);
• код проверки, генерируется оператором как средство криптозащиты кода маркировки и позволяет проверить, что код был зафиксирован в системе маркировки;
Из информации в статье вы узнаете:
Как выглядит код маркировки
Код представляет собой группу черно-белых квадратов, объединенных по определенным правилам.
2022-07-05_16-30-09.png
В состав кода маркировки входят:
• ASCII 232 (FNC1) — специальный символ, который служит основным признаком кода GS1. При отсутствии символа технические средства не распознают код правильно и не смогут его корректно обработать;
• Код товара, он же штрих-код, GTIN, EAN-8 или EAN-13 - цифровой номер, присваиваемый для каждого вида товара Международной ассоциацией GS1.  Количество знаков в данном коде зависит от товарной группы, к которой относится товар;
• Серийный номер — уникальный идентификационный номер;
• Разделитель групп данных ASCII 29 (GS) — разделяет информацию о продукте, код, серийный номер и т.д.;
• Ключ проверки - 4-х символьный идентификатор, может содержать цифры, строчные и прописные буквы латинского алфавита, а также специальные символы (применимо к определенной категории товаров);
• Код проверки, он же криптохвост — формируется системой, включается в состав кода проверки.
Состав кода маркировки напрямую зависит от той товарной группы, к которой принадлежит маркируемый товар, поэтому количество символов в каждом коде маркировки будет отличаться.
Для идентификации отдельных блоков кодов между полями переменной длины используют специальные символы GS1. Они также служат разделителями.
Преимущества кода маркировки
В отличие от линейных кодов, двумерный обеспечивают больший объем данных. В составе кода маркировки зашифрована полня информация о товаре. Кроме того, двумерные коды могут считываться в двух плоскостях — по горизонтали и вертикали. А линейные — только в одном направлении.
К другим достоинствам кода маркировки также относятся:
• Емкость до 3 тыс. символов;
• Площадь меньше чем у QR-кода на 30-60%;
• Применяются разные форматы (квадрат, прямоугольник), для оптимального использования пространства;
• Код считывается независимо от фона, окружающего пространства;
• В случае небольшого повреждения кода информацию возможно считать и восстановить.
Чем отличается QR-код от кода маркировки
На первый взгляд код маркировки и QR-код отличить сложно. Визуально они выглядят одинаково, состоят из светлых и темных мелких квадратов. Однако есть одно отличие, которое поможет отличить 2 кода. Код маркировки содержит шаблон поиска в форме латинской буквы «L». Он находится с левой стороны штрих-кода. В QR-коде шаблон поиска выполнен в формате 3 квадратов, расположенных по углам.
2022-07-05_16-31-00.png
Основные параметры кода маркировки:
• Позволяет закодировать до 3 килобайт информации (объем зависит от используемых символов);
• Можно закодировать цифры, латинские буквы и некоторые избранные символы;
• Минимальный размер квадратного кода – 10х10 модулей;
• Максимальный размер – 144х144;
• Шаг увеличения – 2 модуля в каждом направлении (для QR-кода шаг составляет 4 модуля).
Различие между кодом маркировки (Data Matrix) и GS1 Data Matrix
Оба кода выглядят одинаково, невооруженным глазом их различить нельзя. Профессиональные сканеры штрих-кодов распознают код маркировки вместо GS1 Data Matrix. Разница заключается в признаке или «идентификаторе применения».
Основные различия:
• В стандарте кода маркировки отсутствует понятие «идентификаторы применения», в GS1 Data Matrix есть;
• GS1 Data Matrix содержит управляющий символ FNC1.
Этот управляющий символ превращает Data Matrix в модификацию стандарта GS1. Его нельзя добавить в строку, как GS. Этим занимается специальная программа. Соответственно, чтобы код маркировки был правильно сгенерирован, необходимо правильно заполнить данные о товаре.
Основные ошибки формирования GS1 Data Matrix
• В начале не вставлен FNC1 (1 специальный символ);
• Вместо спецсимвола FNC1 в начале вставлен текст «FNC1» (4 символа);
• Вместо спецсимвола FNC1 в начале вставлен GS;
• Не вставлены разделители групп данных GS после полей переменной длины (например, после серийного номера);
• Разделители групп данных вставлены не туда, где они должны быть (например, после поля (01) GTIN, которое имеет фиксированную длину и не требует в конце разделителя);
• Вместо спецсимвола GS вставлен текст «GS»;
• Использование программ или алгоритмов для печати, непоправимо искажающие информацию (например, удаляют из кода символы, которые они считают лишними — арифметические символы, скобки и т.п.).