Shaxsiy kabinetni qanday sozlash mumkin?
ASL BELGISI markirovka tizimining shaxsiy kabinetida muvaffaqiyatli ro‘yxatdan o‘tish va avtorizatsiyadan keyin funksionaldan to‘liq foydalanish uchun bir qator sozlamalarni bajarish zarur:
✅ Foydalanuvchi rollarini sozlash
Tashkilotingiz xodimlari uchun huquqlar va kirish darajasini belgilaydi. To‘g‘ri vakolatlarni ta’minlash uchun rollarni bajariladigan funksiyalarga mos ravishda tayinlang.
✅ Ishonchli foydalanuvchilarni qo‘shish
Shaxsiy kabinetingizga kirishi kerak bo‘lgan xodimlar yoki hamkorlarni taklif qiling. Kirish darajasi tayinlangan rollar bilan belgilanadi.
✅ Faoliyatni amalga oshirish joylarini (FAOJ) qo‘shish
Tashkilotingiz faoliyat yuritadigan barcha manzillar va maydonchalarni kiriting.
✅ Tovar guruhlarini qo‘shish
Tashkilotingiz ishlaydigan va majburiy markirovkaga oid bo‘lgan tovar guruhlarini tanlang.
✅ API-kaliti yaratish
Tashqi tizimlar bilan integratsiya qilish va markirovka jarayonlarini avtomatlashtirish uchun API-kalitini yarating.
✅ Tovar tavsiflarini yaratish
Mahsulotlar bo‘yicha karta ma’lumotlarini to‘ldiring — bu ma’lumotlar keyingi markirovka uchun zarur.
✅ Operator bilan shartnomani aktivlashtirish (emitentlar uchun)
Kodlarni buyurtma qilish va markirovka operatsiyalariga kirish olish uchun tizim Operatori bilan shartnomani imzolang va aktivlashtiring.
✅ Shaxsiy hisobni to‘ldirish
Markirovka kodlarini olish bo‘yicha buyurtmalarni to‘lash uchun shaxsiy hisob balansini to‘ldiring.
Анимация4.gif
Foydalanuvchi rollarini sozlash
Rollarni sozlash foydalanuvchiga shaxsiy kabinet funksiyalarini yoqish, raqamli markirovka bilan ishlash, kodlar bo‘yicha operatsiyalarni shakllantirish, tovar tavsiflari va markirovka kodlarini olish uchun buyurtmalarni yaratish imkonini beradi. Ro‘yxatdan o‘tganidan keyin foydalanuvchiga “Standart rol” va “Administrator” rollari qo‘shiladi. Qolgan rollarni qo‘lda qo‘shish kerak. Rollarni qo‘shish “Foydalanuvchi sozlamalari” – “Rollar” bo‘limida amalga oshiriladi.
Batafsil qadamlar maqolada bayon qilingan: xTrace: Foydalanuvchi profili - Rol tayinlash
Ishonchli foydalanuvchilarni qo‘shish
Shaxsiy kabinetda kerakli rollar bilan shaxsiy kabinet foydalanuvchilarini qo‘shish imkoniyati mavjud. Ishonchli foydalanuvchilarni “Tashkilot sozlamalari” – “Foydalanuvchilar” bo‘limidan qo‘shish mumkin.
Batafsil qadamlar maqolada bayon qilingan: xTrace: Profil sozlamalari - Foydalanuvchi qo‘shish
FAOJ qo‘shish
Faoliyatni amalga oshirish joyini (FAOJ) qo‘shish uchun “Tashkilot sozlamalari” – “Faoliyatni amalga oshirish joyi” bo‘limiga o‘ting va FAOJ qo‘shing. Ro‘yxatdan o‘tishda kamida bitta Faoliyat joyini qo‘shish talab etiladi.
Batafsil qadamlar maqolada bayon qilingan: xTrace: Tashkilot profili → MAI → Faoliyatni amalga oshirish joylari (FAOJ)
Tovar guruhlarini qo‘shish
Tovar guruhlarini qo‘shish uchun “Tashkilot sozlamalari” – “Tovar guruhlari” bo‘limiga o‘ting va “Tovar guruhi qo‘shish” tugmasini bosing. Qo‘shish oynasida “Emitent” belgisi ko‘rsatilishi mumkin.
❗️ Agar tovar guruhini qo‘shishda “Emitent” belgisi ko‘rsatilmagan bo‘lsa, uni faqat markirovka tizimi Operatori orqali o‘zgartirish mumkin. Tovar guruhiga “Emitent” belgisini qo‘shish uchun texnik qo‘llab-quvvatlash xizmatiga murojaat qiling.
Batafsil qadamlar maqolada bayon qilingan: xTrace: Profil sozlamalari →  Mahsulot aylanmasi ishtirokchisi (MAI) → Tovar guruhlari
API-kaliti yaratish
Raqamli markirovka tizimi bilan integratsiya uchun API-kalit yaratish zarur. Buning uchun "Foydalanuvchi sozlamalari” → “API-kalitlar” bo‘limiga o‘ting va “API-kalit yaratish” tugmasini bosing.
❗️ Har bir Foydalanuvchi uchun faqat bitta amal qiluvchi API-kalit yaratilishi mumkin.
Batafsil qadamlar maqolada bayon qilingan: xTrace: Foydalanuvchi profili – API-kalit yaratish
Tovar tavsifini yaratish
Markirovka kodlarini olish uchun mahsulotni oldindan tavsiflash — markirovkaga taalluqli bo‘lgan tovar kartasini yaratish zarur. Tovar kartalarini yaratish “Tovar tavsifi” bo‘limida amalga oshiriladi.
Tovar kartasini yaratish uchun GTIN (Global Trade Item Number) mavjud bo‘lishi shart. GTIN GS1 Assotsiatsiyasi tomonidan beriladi:
• Mahalliy ishlab chiqaruvchilar GTINni GS1 Uzbekistan Assotsiatsiyasidan olishlari kerak.
478 prefiksi (O‘zbekiston) bilan boshlanuvchi GTINlar uchun tovar tavsiflarini yaratish faqat prefiks tizimga ro‘yxatdan o‘tkazilgandan so‘ng mumkin. Prefiksni qo‘shishni markirovka tizimi Operatori amalga oshiradi. Prefiksni ro‘yxatdan o‘tkazish uchun GS1 Uzbekistan tasdiqlovchi hujjati bilan qo‘llab-quvvatlash xizmatiga murojaat qilish zarur.
• Import qiluvchilar import qilingan mahsulot ishlab chiqaruvchisi tomonidan berilgan GTINni ko‘rsatadilar.
Bunday mahsulotlar bo‘yicha ma’lumotlar GS1 Xalqaro Assotsiatsiyasi reestri va tovar kartasiga yuklangan foto-kontent orqali tekshiriladi.
Batafsil qadamlar maqolada bayon qilingan: xTrace: Mahsulot kartasini toʻldirish namunasi
Operator bilan shartnomani aktivlashtirish (emitentlar uchun)
Markirovka kodlarini olish uchun emitentlar shartnoma va shaxsiy hisobni aktivlashtirish jarayonidan o‘tishlari kerak. Aktivlashtirishni raqamli markirovka tizimi Operatori amalga oshiradi.
Shartnomani olish va shaxsiy hisobni aktivlashtirish uchun qo‘llab-quvvatlash xizmatiga murojaat qilish zarur.
Batafsil qadamlar maqolada bayon qilingan: Shartnomalar, shaxsiy hisoblar va hisoblangan summalar
Shaxsiy hisobni to‘ldirish
Markirovka kodlari uchun to‘lov bank to‘lov topshirig‘ini shakllantirish orqali amalga oshiriladi.
Batafsil qadamlar maqolada bayon qilingan: xTrace: Markirovka kodlarini buyurtma qilish uchun to‘lov

Как настроить личный кабинет ?
После успешной регистрации и авторизации в личном кабинете системы маркировки ASL BELGISI, для полноценного использования функционала необходимо выполнить ряд настроек:
✅ Настройка ролей пользователя
Определяет права и уровень доступа для сотрудников вашей организации. Назначайте роли в соответствии с выполняемыми функциями, чтобы обеспечить корректное разграничение прав.
Добавление доверенных пользователей
Пригласите сотрудников или партнёров, которым требуется доступ к вашему личному кабинету. Уровень доступа определяется назначенными ролями.
✅ Добавление мест осуществления деятельности (МОД)
Укажите адреса и данные всех площадок, где фактически ведётся деятельность вашей организации.
Добавление товарных групп
Выберите товарные группы, с которыми работает ваша организация и которые подлежат обязательной маркировке.
Создание API-ключа
Сгенерируйте API-ключ для интеграции с внешними системами и автоматизации процессов работы с маркировкой.
✅ Создание описаний товаров
Заполните карточки товаров с подробной информацией — эти данные необходимы для последующей маркировки.
✅ Активация договора с Оператором (для эмитентов)
Подпишите и активируйте договор с Оператором системы, чтобы получить доступ к функциям заказа кодов и операциям по маркировке.
✅ Пополнение лицевого счёта
Пополните баланс лицевого счёта для оплаты заказов на получение кодов маркировки.
Анимация4.gif
Настройка ролей пользователя
Настройка ролей необходима пользователю для включения функционала личного кабинета для осуществления работы с цифровой маркировкой и формирования операций с кодами, описаний товаров и заказов для получения кодов маркировки. После регистрации для Пользователя будет добавлена роль - "Роль по умолчанию" и "Администратор".  Остальные роли необходимо добавлять вручную. Добавление ролей осуществляется в разделе "Настройки Пользователя" - "Роли"
Подробные шаги описаны в статье: xTrace: Профиль пользователя → Роли
В личном кабинете доступна возможность добавления Пользователей личного кабинета с обозначением необходимых ролей. Добавить доверенных Пользователей можно в разделе "Настройка организации" - "Пользователи"
Подробные шаги описаны в статье: xTrace: Профиль организации → Пользователи → Добавление пользователя
Добавление МОД
Для добавление Места осуществления деятельности (МОД), необходимо перейти в раздел "Настройки организации" - "Место осуществления деятельности" и добавить МОД. При регистрации необходимо добавить минимум одно Место осуществления деятельности.
Подробные шаги описаны в статье: xTrace: Профиль организации → УОТ → Место осуществления деятельности (МОД)
Для того, что бы добавить товарные группы, необходимо перейти в "Настройки Организации" - "Товарные группы" и нажать на кнопку "Добавить товарную группу". В меню добавления товарной группы, можно указать признак "Эмитент".
❗️ Если при добавлении товарной группы признак «Эмитент» не был указан, изменить его можно только через Оператора системы маркировки. Для включения признака «Эмитент» по товарной группе направьте обращение в службу поддержки.
Подробные шаги описаны в статье: xTrace: Профиль организации → УОТ → Товарные группы
Создание API-Ключа
Для интеграции с системой цифровой маркировки необходимо создать API-ключ. Для этого перейдите в раздел «Настройки пользователя» → «API-ключи» и нажмите кнопку «Создать API-ключ».
❗️ Для каждого Пользователя может быть создан только один действующий API-ключ.
Подробные шаги описаны в статье:  xTrace: Профиль пользователя - Создание API-ключа
Создание описания товаров
Для получения кодов маркировки необходимо предварительно описать продукцию — создать карточку товара, которая будет подлежать маркировке. Создание карточек товаров выполняется в разделе «Описание товаров».
Для создания карточки товара в обязательном порядке требуется наличие GTIN (глобального номера товарной единицы). GTIN присваивается Ассоциацией GS1:
• Местным производителям необходимо получить GTIN в Ассоциации GS1 Uzbekistan.
Для GTIN с префиксом 478 (Узбекистан) создание описаний товаров возможно только после регистрации префикса организации в системе цифровой маркировки. Добавление префикса выполняется Оператором системы маркировки. Для регистрации префикса необходимо направить обращение в службу поддержки и приложить документ от Ассоциации GS1 Uzbekistan, подтверждающий присвоение префикса организации или GTIN товара.
• Импортёры указывают GTIN, присвоенный производителем импортируемого товара.
Информация по таким товарам проверяется по данным реестра Международной Ассоциации GS1, а также по фото-контенту, загруженному в карточку товара.
Подробные шаги описаны в статье:  xTrace: Пример создания и заполнения карточки товара
Активация договора с Оператором (для эмитентов)
Для получения кодов маркировки эмитентам необходимо пройти процедуру активации договора и лицевого счёта. Активация выполняется Оператором системы цифровой маркировки.
Для получения договора и активации лицевого счёта необходимо направить обращение в службу поддержки.