O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 833-son qaroriga asosan, 29-b. pq.:
Mahsulotlarni markirovkalash axborot tizimida ro'yxatdan o'tkazish uchun tovar aylanmasi ishtirokchisi tovarlar katalogiga quyidagi ma'lumotlarni kiritadi:
...
n) tovarning turli burchaklardagi fotografik tasvirlari;
o) Davlat soliq qo‘mitasi bilan kelishilgan holda operator tomonidan belgilanadigan va operatorning Internet tarmog‘idagi rasmiy veb-saytida joylashtirilgan boshqa tegishli ma’lumotlar.
O‘zbekiston Respublikasi Davlat soliq qo‘mitasining talablariga muvofiq, tovar aylanmasi ishtirokchisi mahsulot kartochkasini joylashtirishda:
• bitta mahsulotning besh xil burchakdagi (old, orqa, o'ng, chap va yuqori) beshta fotosuratini oq fonda taqdim eting;
• shishalar, bankalar va shunga o'xshash turdagi tovarlar uchun oq fonda uchta turli burchakdagi (old, orqa va yuqori) tovarlarning uchta fotosuratini taqdim etishingiz kerak;
• faqat ikkita sirtga ega blisterlar va boshqa mahsulotlar uchun oq fonda mahsulotning ikki burchakli (yuqori va pastki) ikkita fotosuratini taqdim etishingiz kerak.
Shu bilan birga, har bir fotosurat quyidagi talablarga javob berishi kerak:
• burchakni o'zgartirganda mahsulot / qadoqlashning bir xil rangi uchun farq qiluvchi rang soyalarining yo'qligi;
• rang iloji boricha to'yingan va yorqin bo'lishi kerak;
• nurlarning yo'qligi;
• soyaning yo'qligi;
• fotosurat katta o'tkirlik bilan suratga olingan bo'lishi kerak;
• kamida 200% kattalashtirganda fotosuratdagi matnning o'qilishi;
• mahsulot/qadoqlashning yoritilishi bir xil bo'lishi kerak;
• mahsulot/qadoqlash barcha yordamchi elementlar bilan ramkaga to'liq mos kelishi kerak;
• rasmdagi mahsulotlar/qadoqlar iflos va g'ijimlangan qadoqlarga ega bo'lmasligi kerak;
• ishlab chiqarilgan sana, yaroqlilik muddati va aksiz markasi retush qilingan bo'lishi kerak;
• tasvirdagi obyekt tekislikda to'g'ri turgan bo'lishi kerak.
O‘zbekiston Respublikasi Davlat soliq qo‘mitasining 2022-yil 3-noyabrdagi 14-4/143337-sonli xati asos sanaladi.

Согласно Постановлению Кабинета Министров Республики Узбекистан №833, п.29. пп. о-п:
Для регистрации товаров в информационной системе маркировки участник оборота товаров вносит в каталог товаров следующие сведения:
о) фотоизображения товара в разных ракурсах;
п) иные соответствующие сведения, определённые оператором по согласованию с Государственным налоговым комитетом и размещённые на официальном сайте оператора в сети Интернет.
Согласно требованиям, предъявляемым Государственным налоговым комитетом Республики Узбекистан и Оператором цифровой маркировки, участник оборота товаров при размещении карточки товара должен:
- предоставить пять фотографий одного товара в пяти разных ракурсах (спереди, сзади, справа, слева и сверху) на белом фоне, одно фото должно отображать штрих-код (GTIN) товара ⬇️
- для бутылок, банок и подобного типа товаров необходимо предоставить три фотографии товара в трех разных ракурсах (спереди, сзади и сверху) на белом фоне, одно фото должно отображать штрих-код (GTIN) товара⬇️
- для блистеров и прочих товаров, имеющих всего две поверхности, необходимо предоставить две фотографии товара в двух ракурсах (сверху и снизу) на белом фоне, одно фото должно отображать штрих-код (GTIN) товара⬇️
Вместе с тем, каждая фотография должна соответствовать нижеследующим требованиям:
- отсутствие цветовых оттенков, отличающихся для одного и того же цвета товара/упаковки при смене ракурса;
- цвет должен быть насыщенным и ярким, насколько это возможно;
- отсутствие бликов;
- отсутствие теней;
- изображение должно быть сфотографировано с большой глубиной резкости;
- читабельность текста на фотографии при увеличении минимум на
200%; - освещение товара/упаковки должно быть равномерным;
- товар/упаковка должен полностью помещаться в кадр со всеми вспомогательными элементами;
- товар/упаковка на изображении не должен иметь грязную и мятую упаковку;
- дата изготовления, дата окончания срока годности и акцизная марка должны быть заретушированы;
- объект на изображении должен быть выровнен по горизонту.
Письмо Государственного налогового комитета Республики Узбекистан №14-4/143337 от 3 ноября 2022 года. ⬇️