Mahsulot kartochkasini yaratishda GTIN (shtrix-kod) bo‘yicha qo‘shimcha tasdiq talab qilinishi mumkin, agar mahsulotdagi shtrix-kod shikastlangan bo‘lsa, o‘qib bo‘lmasa, fotokontent orqali ushbu shtrix-kod qaysi mahsulotga tegishli ekanini aniq aniqlash imkoni bo‘lmasa yoki taqdim etilgan ma’lumotlarning ishonchliligi shubha uyg‘otsa.
Bunday holatda tasdiqlovchi hujjat yoki skrinshotni mahsulot kartochkasining “Texnik fayl” bo‘limiga yuklash zarur. Ushbu ma’lumot mahsulot kartochkasi egasi va moderator tomonidan ko‘rish uchun mavjud bo‘ladi.
Shtrix-kod (GTIN) mahsulot ishlab chiqaruvchisi yoki importyoriga GS1 Assotsiatsiyasi tomonidan beriladi. Ushbu kod mahsulotlarning xalqaro bazasida ro‘yxatdan o‘tkaziladi va Markirovka qilinadigan mahsulotlar reyestrida mahsulot kartochkasini yaratish hamda markirovka kodlarini buyurtma qilish uchun majburiy hisoblanadi.
Mahsulot haqidagi ma’lumotlarning hajmi va tarkibiga qo‘yiladigan talablar O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 31.12.2020 yildagi 833-son qarori (5-bob) bilan belgilangan.
➡️ Import qilinadigan mahsulot uchunGS1 xalqaro ma’lumotlar bazasidan skrinshot;
➡️ Mahalliy ishlab chiqarilgan mahsulot uchun GS1 Uzbekistan a’zosi shaxsiy kabinetidan GTIN berilgani haqida hujjat.
Qadam 1. GS1 Uzbekistan Assotsiatsiyasining vakolatli foydalanuvchisi sifatida shaxsiy kabinetingizga kiring
gs1.png
gs2.png
Qadam 2. Hujjatni yuklash
1. "Mahsulotlar" bo'limi -> 2. Kerakli GTINni tanlang, markerni qo'yingmceclip0.png(GTIN boʻyicha “Faol” holatida mavjud) -> 3. Yuqori oʻng burchakdagi tugmani bosing mceclip2.png"Printer" -> Hujjatni PDF formatida saqlang⬇️
gs3.png
Yuklash natijasiga misol⬇️ Hujjat mahsulot kartasini yaratish va tekshirish uchun zarur bo'lgan muhim asosiy ma'lumotlarni o'z ichiga oladi.

При создании карточки товара дополнительное подтверждение GTIN (штрих-кода) может потребоваться, если штрих-код на товаре повреждён, не поддаётся распознаванию, по фотоконтенту невозможно однозначно определить, к какому товару относится данный штрих-код, либо достоверность предоставленной информации вызывает сомнение.
В таком случае подтверждающий документ или скриншот необходимо загрузить в раздел «Технический файл» карточки товара. Данная информация будет доступна для просмотра владельцу карточки товара и модератору.
Штрих-код (GTIN) присваивается производителю или импортёру продукции Ассоциацией GS1. Данный код регистрируется в международной базе товаров и является обязательным для создания карточки товара в Реестре маркируемых товаров, а также для заказа кодов маркировки.
Требования к объёму и составу информации о товаре установлены Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан №833 от 31.12.2020 (глава 5).
➡️ Для импортируемого товараскриншот из международной базы данных GS1;
➡️ Для местного производствадокумент о присвоении GTIN из личного кабинета члена GS1 Узбекистан.
Шаг 1. Выполнить вход в личный кабинет авторизованного пользователя Ассоциации GS1 Узбекистан⬇️
gs1.png
gs2.png
Шаг 2. Выгрузка документа
1. Раздел "Продукция" -> 2. Выбираем нужный GTIN, cтавим маркер (доступно по GTIN в статусе "Активный") - > 3. В правом верхнем углу нажимаем на кнопку "Принтер" - > Сохраняем документ в формате PDF⬇️
gs3.png
Пример результата выгрузки ⬇️ Документ содержит важную базовую информацию необходимую для создания и проверки карточки товара.