GS1 Uzbekistan GS1 mahsulotlarni raqamlash xalqaro uyushmasining a’zosi bo‘lib, 1998-yildan buyon uning O‘zbekistondagi vakili hisoblanadi.
GS1 Uzbekistan faoliyatining asosiy yo‘nalishi mahsulotlarni avtomatik identifikatsiyalash va shtrix kodlash, elektron ma’lumotlar almashinuvi va sinxronlashtirish, shuningdek, uyushmaga a’zo korxonalarga amaliy yordam ko‘rsatishni o‘z ichiga olgan GS1 standartlari xalqaro tizimini ishlab chiqish va joriy etishdan iborat.
GS1 Uzbekistan markirovkalash tizimida qanday rol o‘ynaydi?
Faqatgina GS1 Uzbekistan orqali mahsulot ishlab chiqaruvchilari xalqaro mahsulot bazasida GTIN – mahsulot kodini olishlari mumkin. Bu kodsiz Markirovka qilinadigan mahsulotlar reyestrida mahsulot kartasini yaratish va markirovka kodlarini buyurtma qilishning iloji yo‘q.
«CRPT TURON» MChJ va GS1 Uzbekistan Assotsiatsiyasi o‘rtasida Assotsiatsiya a’zolari va ular tomonidan ishlab chiqariladigan mahsulotlar to‘g‘risida ma’lumot almashish bo‘yicha kelishuv imzolangan.
Ushbu kelishuv doirasida tomonlar GS1 avtomatik identifikatsiya Assotsiatsiyasining xalqaro standartlariga muvofiq tovarlarni shtrix kodlash haqidagi ma’lumotlar bilan almashadilar.
Mazkur ma’lumotlar tovarlarni identifikatsiya qilish va ularni O‘zbekiston Respublikasi “Asl Belgisi” raqamli markirovka va tovarlarni kuzatib borish axborot tizimining bir qismi bo‘lgan Markirovka qilinadigan mahsulotlar reyestrida ro‘yxatdan o‘tkazish uchun ishlatiladi.
GTIN raqamini qaysi hollarda olish kerakligi haqida ma’lumot GS1 veb-saytida mavjud, maqola - Yangi mahsulot yoki mahsulotga o‘zgartirish kiritish| GTIN Management | GS1 - The global language of business.

GS1 Uzbekistan является членом Международной ассоциации товарной нумерации GS1 и представляет ее в Узбекистане с 1998 года.
Основным направлением деятельности GS1 Uzbekistan является развитие и внедрение международной системы стандартов GS1, которая включает в себя автоматическую идентификацию и штриховое кодирование товаров, электронный обмен и синхронизацию данных, а также оказание практической помощи предприятиям-членам ассоциации.
Какую роль играет GS1 Uzbekistan в системе маркировки?
Только в GS1 Uzbekistan изготовитель продукции может получить GTIN - код товара в международной базе товаров, без которого невозможно создать карточку товара в Реестре маркируемых товаров и заказать коды маркировки.
Между ООО «CRPT TURON» и Ассоциацией GS1 Uzbekistan заключено Соглашение об информационном обмене данными о членах ассоциации и производимой ими продукции.
В рамках соглашения стороны обмениваются данными о штриховом кодировании товаров в соответствии с международными стандартами Ассоциации автоматической идентификации GS1.
Данная информация используется для идентификации товаров и их регистрации в Реестре маркируемых товаров, который является частью информационной системы цифровой маркировки и прослеживаемости товаров Республики Узбекистан «Asl Belgisi».
Информация о том в каких случаях необходимо получать номер GTIN доступна на сайте GS1, статья - Новый продукт или изменение продукта | GTIN Management | GS1 - The global language of business