"ASL BELGISI" tizimining axborot xizmatiga kirish bo‘yicha ommaviy oferta (shartnoma)
"ASL BELGISI" mahsulotlarni markirovkalash va kuzatish milliy axborot tizimi (bundan keyin – "ASL BELGISI" MAT) operatori vazifasini bajaruvchi "CRPT TURON" mas’uliyati cheklangan jamiyati ("CRPT TURON" MChJ), bundan keyin Operator deb yuritiladi, Ustav asosida ish yurituvchi Bosh direktor Bachikalov Anatoliy Viktorovich nomidan, O‘zbekiston Respublikasi Fuqarolik kodeksining 369-moddasiga muvofiq, raqamli identifikatsiya vositalari bilan majburiy markirovkalanishi lozim bo‘lgan mahsulotlar aylanmasi bo‘yicha faoliyat yurituvchi yuridik shaxslar va yakka tartibdagi tadbirkorlarga (bundan keyin – Mahsulotlar aylanmasi ishtirokchilari) ushbu Ommaviy ofertani qabul qilish orqali "ASL BELGISI" MATning "Mahsulotlar aylanmasi ishtirokchisining shaxsiy kabineti" axborot xizmatidan foydalanish huquqini taqdim etish bo‘yicha xizmatlar ko‘rsatish to‘g‘risidagi shartnoma (bundan keyin – Shartnoma) tuzishni taklif etadi.
Shartnoma tuzish maqsadida aksept deganda "ASL BELGISI" MATda ro‘yxatdan o‘tish jarayonini muvaffaqiyatli yakunlash (Ommaviy oferta matniga havola yonida maxsus belgi qo‘yish) va mahsulot aylanmasi ishtirokchisini "ASL BELGISI" MATga ulash uchun arizani elektron raqamli imzo bilan tasdiqlash tushuniladi.
Yuqoridagi bandga muvofiq amalga oshirilgan aksept, mahsulot aylanmasi ishtirokchisining Ommaviy ofertaning barcha shartlarini, shu jumladan Ommaviy ofertada ko‘rsatilgan va (yoki) havola qilingan Operator hujjatlarida bayon etilgan shartlarni to‘liq va so‘zsiz qabul qilganligini anglatadi.
Shartnoma tuzilgan joy O‘zbekiston Respublikasining Toshkent shahri hisoblanadi.
Mahsulot aylanmasi ishtirokchisi tomonidan Ommaviy ofertani aksept qilish orqali tuzilgan shartnoma, O‘zbekiston Respublikasi Fuqarolik kodeksining 365-moddasiga muvofiq, Ommaviy oferta shartlari asosida yozma shaklda tuzilgan deb hisoblanadi va har ikkala tomon qog‘ozda imzolagan shartnoma bilan teng yuridik kuchga ega bo‘ladi.
Ommaviy oferta Operatorning Internet tarmog‘idagi veb-saytida joylashtirilgan paytdan boshlab kuchga kiradi va Operator tomonidan chaqirib olinguniga qadar amal qiladi.
Operator istalgan vaqtda o‘z xohishiga ko‘ra Ommaviy oferta shartlarini bir tomonlama tartibda o‘zgartirish yoki uni bekor qilish huquqiga ega. Operator tomonidan Ommaviy oferta shartlari o‘zgartirilgan taqdirda, agar bunday joylashtirish paytida Operator tomonidan boshqa muddat ko‘rsatilmagan bo‘lsa, Ommaviy ofertaning yangi tahriri Operatorning Internet tarmog‘idagi veb-saytida joylashtirilgan kundan boshlab 5 (besh) kalendar kun o‘tgach kuchga kiradi.
1. Atamalar va ta’riflar
1.1."ASL BELGISI" MAT – "ASL BELGISI" mahsulotlarni markirovkalash va kuzatib borish milliy axborot tizimi.
1.2. Operator – O‘zbekiston Respublikasi qonunchiligiga muvofiq ro‘yxatdan o‘tgan va "ASL BELGISI" MATning operator vazifasini bajaruvchi "CRPT TURON" mas’uliyati cheklangan jamiyati.
1.3. Mahsulotlar aylanmasi ishtirokchisi – raqamli identifikatsiya vositalari bilan majburiy markirovkalanishi shart bo‘lgan mahsulotlar aylanmasi bo‘yicha faoliyatni amalga oshiruvchi yuridik shaxs yoki yakka tartibdagi tadbirkor.
1.4. Foydalanuvchi – Ommaviy ofertani unda keltirilgan shartlarda qabul qilgan yuridik shaxs yoki yakka tartibdagi tadbirkor, shuningdek, mahsulotlar aylanmasi ishtirokchisining shaxsiy kabineti funksionali orqali "ASL BELGISI" MATga kirish huquqi berilgan jismoniy shaxslar.
1.5. Shaxsiy kabinet – "ASL BELGISI" MAT bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri (bevosita) o‘zaro aloqa qilish imkoniyatini beruvchi axborot xizmati bo‘lib, unga kirish Foydalanuvchining elektron raqamli imzosi yordamida amalga oshiriladi. Shaxsiy kabinet Foydalanuvchiga "ASL BELGISI" MAT bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri (bevosita) o‘zaro aloqa qilish imkoniyatini taqdim etadi.
2. Shartnoma predmeti
2.1. Shartnomaning predmeti mahsulot aylanmasi ishtirokchisiga Shaxsiy kabinetga va mahsulot aylanmasi ishtirokchisi hamda "ASL BELGISI" MAT o‘rtasidagi o‘zaro axborot almashinuvi xizmatlariga kirish huquqini berishdan iborat.
2.2. Shaxsiy kabinetga kirish huquqini berish "ASL BELGISI" MATning Shaxsiy kabineti va dasturiy ilovalarining (dasturiy o‘zaro ta’sir interfeyslarining) funksional imkoniyatlaridan ularning maqsadli vazifasiga muvofiq va belgilangan chegaralar (ruxsat etilgan so‘rovlar soni, shakllanadigan ma’lumotlar hajmi va hokazo) doirasida foydalanishning mutlaq bo‘lmagan, cheklangan va boshqalarga o‘tkazilmaydigan huquqini anglatadi.
2.3.Mahsulot aylanmasi ishtirokchisini "ASL BELGISI" MATda ro‘yxatdan o‘tkazish va unga Shaxsiy kabinetdan foydalanish imkoniyatini taqdim etish Operator tomonidan bepul amalga oshiriladi.
3. Tomonlarning huquq va majburiyatlari
3.1. Operator quyidagi majburiyatlarni o‘z zimmasiga oladi:
3.1.1. "ASL BELGISI" MATning uzluksiz ishlashini ta’minlash, rejali reglament va texnologik ishlarni o‘tkazish davrlari, shuningdek "ASL BELGISI" MATning odatiy ishidagi uzilishlar va nosozliklarni bartaraf etish uchun rejadan tashqari tanaffuslar bundan mustasno.
Rejali reglament va texnologik ishlarni o‘tkazish to‘g‘risidagi xabarnomalarni Operator Shaxsiy kabinetda va (yoki) o‘zining Internet tarmog‘idagi saytida mazkur ishlarni o‘tkazish boshlanishidan kamida 24 soat oldin joylashtiradi.
"ASL BELGISI" MATning odatiy ishidagi uzilishlar va nosozliklarni bartaraf etish uchun rejadan tashqari tanaffuslar to‘g‘risidagi xabarnomalarni Operator Shaxsiy kabinetda va (yoki) o‘zining Internet tarmog‘idagi saytida mazkur uzilishlar va nosozliklar aniqlanishi bilanoq joylashtiradi.
3.1.2. Mahsulotlar aylanmasi ishtirokchisining "ASL BELGISI" MATga ulanishini ta’minlash maqsadida uni "ASL BELGISI" MATda ro‘yxatdan o‘tkazish, Mahsulotlar aylanmasi ishtirokchisiga O‘zbekiston Respublikasining normativ-huquqiy hujjatlari va ushbu Shartnomaga muvofiq "ASL BELGISI" MATning Shaxsiy kabineti hamda dasturiy ilovalaridan (dasturiy o‘zaro aloqa interfeyslaridan) foydalanish imkoniyatini berish.
3.1.3. Mahsulot aylanmasi ishtirokchisiga (mustaqil ravishda yoki uchinchi shaxslarni jalb etgan holda) Shaxsiy kabinet va (yoki) "ASL BELGISI" MATning funksional imkoniyatlariga oid masalalar bo‘yicha axborot va maslahat ko‘magini ko‘rsatish.
3.1.4. Mahsulotlar aylanmasi ishtirokchisiga O‘zbekiston Respublikasi qonunchiligida belgilangan tartibda va cheklovlarni inobatga olgan holda "ASL BELGISI" MATda ro‘yxatdan o‘tkazilgan axborot va ma’lumotlardan foydalanish imkoniyatini taqdim etish.
3.1.5. O‘zbekiston Respublikasi qonunchiligi bilan belgilangan tarkibdagi "ASL BELGISI" MATda mavjud bo‘lgan ommaviy ma’lumotlarni Operatorning Shaxsiy kabinetida va (yoki) Internet tarmog‘idagi veb-saytida joylashtirish.
3.1.6. O‘zbekiston Respublikasining normativ-huquqiy hujjatlariga muvofiq Ishtirokchining "ASL BELGISI" MATga kirishini cheklash yoki to‘xtatish.
3.2. Operator quyidagi huquqlarga ega:
3.2.1. Reglament va texnologik ishlarni amalga oshirish davrida, shuningdek "ASL BELGISI" MATning odatiy ishlashidagi uzilishlar va nosozliklarni bartaraf etish ishlari olib borilayotganda, "ASL BELGISI" MATning Shaxsiy kabineti va dasturiy ilovalaridan (dasturiy o‘zaro aloqa interfeyslaridan) foydalanishni cheklash.
3.2.2. Shartnoma shartlari buzilganda va (yoki) Shaxsiy kabinet hamda "ASL BELGISI" MATning ishlashiga salbiy ta’sir ko‘rsatuvchi harakatlar aniqlanganda, Mahsulot aylanmasi ishtirokchisi va (yoki) uning foydalanuvchilarining "ASL BELGISI" MATning Shaxsiy kabinetiga va dasturiy ilovalariga (dasturiy o‘zaro ta’sir interfeyslariga) kirishini bir tomonlama tartibda to‘xtatib qo‘yish.
3.3. Mahsulotlar aylanmasi ishtirokchisi quyidagi majburiyatlarni o‘z zimmasiga oladi:
3.3.1. Shartnomada belgilangan talablar va shartlarga rioya etish.
3.3.2. "ASL BELGISI" MATda ro‘yxatdan o‘tish va Shaxsiy kabinetga kirish uchun O‘zbekiston Respublikasi qonunchiligida belgilangan ro‘yxat va talablarga muvofiq ma’lumotlarni Operatorga taqdim etish.
3.3.3. O‘zbekiston Respublikasining normativ-huquqiy hujjatlarida nazarda tutilgan ma’lumotlarni, shu jumladan raqamli identifikatsiya vositalari bilan majburiy markirovka qilinishi lozim bo‘lgan mahsulotlarni markirovkalash, muomalaga kiritish, ularning aylanishi va (yoki) muomaladan chiqarilishi to‘g‘risidagi ma’lumotlarni "ASL BELGISI" MATga kiritish.
3.3.4. "ASL BELGISI" MATda o‘zi tomonidan ro‘yxatga olinadigan ma’lumotlarning to‘liqligi, ishonchliligi, dolzarbligi va o‘z vaqtida kiritilishini ta’minlash.
3.3.5. Shaxsiy kabinetga uchinchi shaxslarning kirishiga, shu jumladan Mahsulotlar aylanmasi ishtirokchisining va (yoki) uning foydalanuvchilarining elektron raqamli imzosidan foydalangan holda kirishiga yo‘l qo‘ymaslik.
3.3.6. "ASL BELGISI" MATning ishlamasligi sababli ma’lumotlarni tizimga kiritish imkoniyati yo‘qligi to‘g‘risida Operatorni zudlik bilan, biroq bunday holat aniqlangan paytdan boshlab 3 soatdan kechiktirmay xabardor qilish.
3.3.7. "ASL BELGISI" ATning odatdagi ishlashiga xalal berishi yoki to‘xtab qolishiga olib kelishi mumkin bo‘lgan har qanday harakatlardan tiyilish, shuningdek, Shaxsiy kabinetdan Shartnomada ko‘zda tutilmagan maqsadlarda foydalanmaslik.
3.3.8. Shartnomaning 3.5-bandida nazarda tutilgan foydalanuvchilarning roziligini olish.
4. Boshqa qoidalar
4.1. Tomonlarning har biri mustaqil ravishda va o‘z hisobidan Shartnoma bo‘yicha axborot-texnologik hamkorlikda qo‘llaniladigan dasturiy-apparat komplekslari va axborot tizimlarining xavfsizligini ta’minlaydi. Shuningdek, ushbu komplekslar va tizimlarning ishlashidagi uzilishlar hamda ularga uchinchi shaxslarning noqonuniy kirishi bilan bog‘liq xatarlarni mustaqil ravishda o‘z zimmasiga oladi.
4.2. Operator O‘zbekiston Respublikasi qonun hujjatlarida belgilangan talablar va cheklovlarni inobatga olgan holda "ASL BELGISI" MATda mavjud bo‘lgan, raqamli identifikatsiya vositalari bilan majburiy markirovka qilinishi lozim bo‘lgan mahsulotlar aylanmasi haqidagi ma’lumotlarni to‘playdi, qayta ishlaydi, saqlaydi va ulardan foydalanadi.
4.3. Mahsulot aylanmasi ishtirokchisi Shaxsiy kabinetga kirishni uchinchi shaxslarga (bundan buyon Foydalanuvchilar deb yuritiladi) taqdim etishga haqli. Operator bunday Foydalanuvchilarga Shaxsiy kabinetga kirish imkoniyatini, shu jumladan "ASL BELGISI" MATda ushbu Mahsulot aylanmasi ishtirokchisiga tegishli barcha yoki qisman ma’lumotlarga oldindan shaxssizlantirmasdan kirish huquqini beradi. Bunda Mahsulotlar aylanmasi ishtirokchisi:
4.3.1. "ASL BELGISI" MATda ro‘yxatga olingan, Mahsulot aylanmasi ishtirokchisiga tegishli ma’lumotlarni Foydalanuvchilarga oshkor etish uchun zarur bo‘lgan barcha kelishuvlar, ruxsatnomalar va tasdiqlashlar olinganligini kafolatlaydi.
4.3.2. Foydalanuvchilarning (bundan keyin shaxsiy ma’lumotlar subyekti deb yuritiladi) shaxsiy ma’lumotlarini qabul qilish, saqlash, qayta ishlash va boshqa harakatlarni bajarish uchun, shu jumladan Operator qabul qiladigan hujjatlarda mavjud bo‘lishi mumkin bo‘lgan avtomatlashtirish vositalaridan foydalangan holda, yozma roziligi olinganligini tasdiqlaydi.
4.3.3. Foydalanuvchilarga Shaxsiy kabinetga kirish huquqini berishning barcha oqibatlari uchun to‘liq javobgarlikni o‘z zimmasiga oladi, shu jumladan Foydalanuvchilar tomonidan Shaxsiy kabinet va "ASL BELGISI" MATning dasturiy ilovalaridan (dasturiy o‘zaro ta’sir interfeyslaridan) foydalangan holda amalga oshirilgan barcha harakatlar uchun javobgarlikni ham.
4.4. Mahsulotlar aylanmasi ishtirokchisi shaxsiy ma’lumotlar subyektlariga O‘zbekiston Respublikasining shaxsiy ma’lumotlar to‘g‘risidagi qonun hujjatlarida ko‘zda tutilgan axborotni taqdim etganligini tasdiqlaydi.
4.5. "ASL BELGISI" MATda Mahsulotlar aylanmasi ishtirokchisining va (yoki) uning vakillarining (foydalanuvchilarining) elektron raqamli imzosi qo‘llanilgan holda bajarilgan harakatlar Mahsulotlar aylanmasi ishtirokchisi tomonidan amalga oshirilgan hisoblanadi.
5. Tomonlarning javobgarligi
5.1. Shartnomada belgilangan majburiyatlarni bajarmaganlik yoki lozim darajada bajarmaganlik uchun Tomonlar O‘zbekiston Respublikasi qonunchiligi va Shartnomaga muvofiq javobgar bo‘ladilar.
5.2. Shaxsiy kabinet mahsulot aylanmasi ishtirokchisiga "bor holida" taqdim etiladi. Operator "ASL BELGISI" MATning Shaxsiy kabineti va dasturiy ilovalarining (dasturiy o‘zaro ta’sir interfeyslarining) funksionalligi Mahsulot aylanmasi ishtirokchisining aniq maqsadlari va kutilmalariga mos kelmasligi uchun javobgar bo‘lmaydi.
5.3. Operator mahsulot aylanmasi ishtirokchisi oldida faqat asosli e’tirozlar predmeti bo‘lgan haqiqiy zarar uchun, Operatorning aybli harakatlari mavjud bo‘lgan taqdirdagina, javobgarlikni o‘z zimmasiga oladi.
5.4. Operator Mahsulotlar aylanmasi ishtirokchisi oldida quyidagilar uchun javobgar bo‘lmaydi:
5.4.1. Operator javobgar bo‘lmagan holatlar tufayli "ASL BELGISI" MATning ishlamasligi, shu jumladan uchinchi shaxslar tomonidan ta’minlanadigan, yetkazib beriladigan, foydalaniladigan va (yoki) xizmat ko‘rsatiladigan asbob-uskunalar, elektr energiyasi ta’minoti tizimlari va (yoki) aloqa liniyalari yoki tarmoqlari ishidagi nosozliklar bilan bog‘liq avariya, ularning ortiqcha yuklanishi, uzilishlar yoki xizmat ko‘rsatishdagi to‘xtashlar sababli telekommunikatsiya aloqa kanallaridan foydalanish imkoniyati yo‘qligi.
5.4.2. Operator tomonidan reglament va texnologik ishlar uchun tanaffuslar, shuningdek, "ASL BELGISI" MATning normal ishlashidagi uzilishlar yoki nosozliklarni bartaraf etish uchun zarur bo‘lgan ishlar uchun tanaffuslar o‘tkazilishi, agar bunda Operator shartnomada nazarda tutilgan tartibda bunday ishlarni o‘tkazish to‘g‘risida xabarnomani joylashtirgan bo‘lsa.
5.4.3. Operatorning mahsulotlar aylanmasi ishtirokchisi oldidagi javobgarligi, mahsulotlar aylanmasi ishtirokchisi O‘zbekiston Respublikasining normativ-huquqiy hujjatlarida belgilangan majburiyatlarni oqilona va halol tarzda bajargan taqdirda yuzaga keladi. Bu majburiyatlar "ASL BELGISI" MATga taqdim etilishi lozim bo‘lgan axborotning tarkibi, shakli va muddatlariga oid talablarni o‘z ichiga oladi.
5.5. Mahsulot aylanmasi ishtirokchisi "ASL BELGISI" MATga o‘zi kiritgan ma’lumotlarning ishonchliligi, dolzarbligi, to‘liqligi va o‘z vaqtida taqdim etilganligi uchun javobgardir.
5.6. Ishtirokchi "ASL BELGISI" MATda mahsulotlar aylanmasi ishtirokchisining va (yoki) uning vakillarining (foydalanuvchilarining) elektron raqamli imzosidan foydalangan holda amalga oshirilgan barcha harakatlar uchun to‘liq javobgardir. Bu elektron raqamli imzodan foydalanish ustidan nazoratni yo‘qotish bilan bog‘liq salbiy oqibatlar xavfini ham o‘z ichiga oladi.
6. Yengib bo‘lmaydigan kuchlar (fors-major) holatlari
6.1. Shartnoma bo‘yicha majburiyatlarni bajarmagan yoki lozim darajada bajarmagan tomon, agar zarur darajada bajarish yengib bo‘lmas kuch tufayli imkonsiz bo‘lganligini isbotlay olmasa, javobgar hisoblanadi.
6.2. Yengib bo‘lmaydigan kuchlar (fors-major) holatlari mavjudligining tasdig‘i vakolatli organlar yoki vakolatli tashkilotlarning yozma guvohnomasi hisoblanadi.
6.3. Yengib bo‘lmaydigan kuchlar (fors-major) holatlari tufayli o‘z majburiyatlarini bajara olmagan Tomon, bunday holatlar yuzaga kelgani va ularning Shartnoma bajarilishiga ta’siri haqida boshqa Tomonni 3 ish kuni ichida yozma ravishda xabardor qilishi shart.
7. Nizolarni hal etish
7.1. Shartnomani tuzish, talqin qilish, bajarish va bekor qilish bilan bog‘liq barcha nizolar Tomonlar o‘rtasida muzokara yo‘li bilan hal etiladi.
7.2. Muzokaralar bir Tomon tomonidan boshqa Tomonga yozma so‘rov yuborish orqali boshlanadi. Tomonlar muzokaralar o‘tkazish to‘g‘risidagi yozma so‘rovni olgandan so‘ng 5 ish kuni ichida muzokara o‘tkaziladigan sana va joyni kelishib olishlari lozim.
7.3. Belgilangan muddat ichida muzokara o‘tkazish sanasi va joyi bo‘yicha kelishuvga erishilmasa, Tomonlarning vakolatli vakillari yozma so‘rov yuborilgan kundan boshlab 14 kalendar kundan kechiktirmay Operator joylashgan manzilda uchrashishlari kerak.
7.4. Muzokaralar davomida Tomonlar nizoni tinch yo‘l bilan hal etish uchun barcha sa’y-harakatlarni vijdonan amalga oshirish majburiyatini oladilar. Muzokara yakunida Tomonlar uchrashuv bayonnomasini tuzadilar. Unda muzokara o‘tkazilgan sana, vaqt va joy, har bir Tomonning ishtirok etgan vakillari, kun tartibi hamda erishilgan natijalar haqidagi ma’lumotlar aks ettiriladi.
7.5. Muzokaralar davomida kelishuvga erishilmagan taqdirda, manfaatdor Tomon yozma shaklda e’tiroznoma yuboradi. E’tiroznomaga manfaatdor Tomon tomonidan qo‘yilgan talablarni asoslovchi hujjatlar, shu jumladan yetkazilgan zarar miqdorini tasdiqlovchi hujjatlar, shuningdek e’tiroznomani imzolagan shaxsning vakolatlarini tasdiqlovchi hujjatlar ilova qilinishi shart.
7.6. Tomonlarning kelishmovchiliklarini sudgacha hal qilish doirasida, Tomonlardan biri e’tiroz xatini (e’tiroznomani) olgan kundan boshlab 30 ish kuni ichida hal qilish imkoni bo‘lmagan taqdirda, ular O‘zbekiston Respublikasi qonunchiligiga muvofiq Toshkent shahar tumanlararo iqtisodiy sudida ko‘rib chiqilishi lozim.
8. Axborot va texnik ko‘mak shartlari
8.1..Shaxsiy kabinet va "ASL BELGISI" MAT axborot xizmatlaridan foydalanuvchilarni qo‘llab-quvvatlash masalalari bo‘yicha Operatorning texnik qo’llab-quvvatlash xizmatiga quyidagi aloqa kanallari orqali murojaat qilish mumkin:
8.1.1. elektron pochta orqali: support@crpt-turon.uz ;
8.1.2. telegram-bot orqali: @aslbelgisiuz_bot ;
8.1.3 telefon orqali: +998 (71) 203-88-72
9. Yakuniy qoidalar
9.1.Shartnoma tuzilgan paytdan boshlab 1 (bir) yil davomida amal qiladi. Shartnomaning amal qilish muddati tugagandan so‘ng, agar Tomonlar uning bekor qilinishi to‘g‘risida amal qilish muddati tugashidan kamida 30 (o‘ttiz) kalendar kun oldin bir-birlarini xabardor qilmasalar, u avtomatik ravishda har bir keyingi yilga uzaytiriladi.
9.2. Ishtirokchi Shartnomani bekor qilish sanasidan kamida 30 kalendar kun oldin Operatorni xabardor qilgan holda bir tomonlama sud tartibidan tashqari Shartnomadan voz kechishga haqlidir.
9.3. Tomonlarning har biri boshqa Tomonni Shartnoma tuzish va unda belgilangan barcha majburiyatlarni bajarish uchun to‘liq huquqiy layoqatga ega ekanligiga, shu jumladan qo‘llaniladigan qonunchilik, ta’sis va ichki hujjatlarga muvofiq olinishi zarur bo‘lgan barcha roziliklar, tasdiqlashlar va ruxsatnomalarni olganligiga kafolat beradi.
9.4. Shartnoma bilan tartibga solinmagan masalalar bo‘yicha Tomonlar O‘zbekiston Respublikasi qonunchiligiga amal qiladilar.
9.5. Ommaviy oferta (shartnoma) rus, o‘zbek va ingliz tillarida tuzilgan. Turli tillardagi matnlar o‘rtasida tafovut bo‘lgan taqdirda, rus tilidagi matn ustunlikka ega bo‘ladi.

Публичная оферта (договор) на предоставление доступа к информационному сервису НИС «ASL BELGISI»
на предоставление доступа к информационному сервису «Личный кабинет участника оборота товаров» Национальной информационной системы цифровой маркировки товаров «ASL BELGISI»
30 июня 2025 г.                                                                                       Республика Узбекистан, г. Ташкент
Общество с ограниченной ответственностью «CRPT TURON» (ООО «CRPT TURON»), выполняющее функции оператора Национальной информационной системы мониторинга маркировки и отслеживания товаров «ASL BELGISI» (далее – НИС «ASL BELGISI»), именуемое в дальнейшем – Оператор, в лице генерального директора Бачикалова Анатолия Викторовича, действующего на основании Устава, в соответствии с статьей 369 Гражданского кодекса Республики Узбекистан, предлагает юридическим лицам и индивидуальным предпринимателям, осуществляющим деятельность по обороту товаров, подлежащих обязательной маркировке средствами цифровой идентификации (далее – Участники оборота товаров), заключить договор на оказание услуг по предоставлению доступа к информационному сервису «Личный кабинет участника оборота товаров» НИС «ASL BELGISI» (далее – Договор) посредством акцепта настоящей Публичной оферты на нижеуказанных условиях.
Под акцептом в целях заключения Договора понимается факт успешного прохождения процедуры регистрации в НИС «ASL BELGISI» (проставление специальной отметки (галочки) рядом со ссылкой на текст Публичной оферты), и подписания заявки на подключение Участника оборота товаров к НИС «ASL BELGISI» посредством электронной цифровой подписи.
Акцепт, совершенный в соответствии с вышеуказанным абзацем, означает полное и безоговорочное принятие Участником оборота товаров всех условий Публичной оферты, включая условия, изложенные в документах Оператора, которые упоминаются и (или) на которые содержится ссылка в Публичной оферте.
Местом заключения Договора считается г. Ташкент, Республика Узбекистан.
Договор, заключенный посредством акцепта Участником оборота товаров Публичной оферты, в соответствии со статьей 365 Гражданского кодекса Республики Узбекистан, считается заключенным в письменной форме на условиях Публичной оферты и является равнозначным договору, подписанному обеими сторонами на бумажном носителе.
Публичная оферта вступает в силу с момента размещения на сайте Оператора в сети Интернет и действует до момента отзыва Публичной оферты Оператором.
Оператор вправе в любое время по своему усмотрению изменять условия Публичной оферты в одностороннем порядке или отозвать ее. В случае изменения Оператором условий Публичной оферты новая редакция Публичной оферты вступает в силу через 5 (пять) календарных дней с даты ее размещения на сайте Оператора в сети Интернет, если иной срок не указан Оператором при таком размещении.
1.Термины и определения
1. 1. НИС «ASL BELGISI» – Национальная информационная система мониторинга маркировки и отслеживания продукции «ASL BELGISI».
1.2. Оператор – Общество с ограниченной ответственностью «CRPT TURON», зарегистрированное в соответствии с законодательством Республики Узбекистан и осуществляющее функции оператора НИС «ASL BELGISI».
1.3. Участник оборота товаров – юридическое лицо или индивидуальный предприниматель, осуществляющий деятельность по обороту товаров, подлежащих обязательной маркировке средствами цифровой идентификации.
1.4. Пользователь – юридическое лицо или индивидуальный предприниматель, осуществившие акцепт Публичной оферты на изложенных в ней условиях, а также физические лица, которым предоставлен доступ в НИС «ASL BELGISI» посредством функционала личного кабинета участника оборота товаров.
1.5. Личный кабинет – информационный сервис, предоставляющий возможность прямого (непосредственного) взаимодействия с НИС «ASL BELGISI», доступ к которой осуществляется с использованием электронной цифровой подписи Пользователя. Личный кабинет предоставляет Пользователю возможность прямого (непосредственного) взаимодействия с НИС «ASL BELGISI».
2. Предмет Договора
2.1. Предметом Договора является предоставление Участнику оборота товаров доступа к Личному кабинету и сервисам информационного взаимодействия между Участником оборота товаров и НИС «ASL BELGISI».
2.2. Предоставление доступа к Личному кабинету означает неисключительное ограниченное и непередаваемое право использовать функциональные возможности Личного кабинета и программных приложений (интерфейсов программного взаимодействия) НИС «ASL BELGISI» в соответствии с их целевым назначением и в пределах установленных лимитов (допустимого количества запросов, формируемого объема данных и т.д.).
2.3. Регистрация Участника оборота товаров в НИС «ASL BELGISI» и предоставление ему доступа к Личному кабинету осуществляется Оператором на безвозмездной основе.
3. Права и обязанности Сторон
3.1. Оператор принимает на себя следующие обязательства:
3.1.1. Обеспечить круглосуточную работу НИС «ASL BELGISI», за исключением периодов на проведение плановых регламентных и технологических работ, а также внеплановых перерывов для устранения сбоев и нарушений в штатной работе НИС «ASL BELGISI».
Уведомления о проведении плановых регламентных и технологических работ размещаются Оператором в Личном кабинете и (или) на сайте Оператора в сети Интернет не позднее чем за 24 часа до начала проведения указанных работ.
Уведомления о внеплановых перерывах для устранения сбоев и нарушений в штатной работе НИС «ASL BELGISI» размещаются Оператором в Личном кабинете и (или) на сайте Оператора в сети Интернет незамедлительно после выявления указанных сбоев и нарушений.
3.1.2. Обеспечить подключение Участника оборота товаров к НИС «ASL BELGISI» путем его регистрации в НИС «ASL BELGISI», предоставить Участнику оборота товаров доступ к Личному кабинету и программным приложениям (интерфейсов программного взаимодействия) НИС «ASL BELGISI» в соответствии с нормативными правовыми актами Республики Узбекистан и настоящим Договором.
3.1.3. Предоставлять Участнику оборота товаров (самостоятельно или с привлечением третьих лиц) информационную и консультационную поддержку по вопросам, относящимся к функциональным возможностям Личного кабинета и (или) НИС «ASL BELGISI».
3.1.4.Предоставлять Участнику оборота товаров доступ к информации и сведениям, зарегистрированным в НИС «ASL BELGISI», в порядке и с учетом ограничений, установленных законодательством Республики Узбекистан.
3.1.5. Размещать общедоступную информацию, содержащуюся в НИС «ASL BELGISI», состав которой определен законодательством Республики Узбекистан, в Личном кабинете и (или) на сайте Оператора в сети Интернет.
3.1.6. Ограничить или прекратить доступ Участника к НИС «ASL BELGISI» в соответствии с нормативными правовыми актами Республики Узбекистан.
3.2.Оператор вправе:
3.2.1. Ограничивать доступность Личного кабинета и программных приложений (интерфейсов программного взаимодействия) НИС «ASL BELGISI» на период проведения регламентных и технологических работ, а также на проведение работ по устранению сбоев и нарушений в штатной работе НИС «ASL BELGISI».
3.2.2. Приостановить доступ Участника оборота товаров и (или) его пользователей к Личному кабинету и программным приложениям (интерфейсам программного взаимодействия) НИС «ASL BELGISI» в одностороннем порядке, при нарушении условия Договора и (или) при выявлении действий, негативно влияющих на работу Личного кабинета и (или) НИС «ASL BELGISI».
3.3. Участник оборота товаров принимает на себя следующие обязательства:
3.3.1. Соблюдать требования и условия, установленные Договором.
3.3.2. Предоставлять Оператору сведения, в соответствии с перечнем и требованиями, установленными законодательством Республики Узбекистан, для регистрации в НИС «ASL BELGISI» и предоставления доступа к Личному кабинету.
3.3.3. Вносить в НИС «ASL BELGISI» сведения, предусмотренные нормативными правовыми актами Республики Узбекистан, в том числе сведения о маркировке, вводе в оборот, обороте и (или) выводе из оборота товаров, подлежащих обязательной маркировке средствами цифровой идентификации.
3.3.4. Обеспечить полноту, достоверность, актуальность и своевременность сведений, регистрируемых им в НИС «ASL BELGISI».
3.3.5. Обеспечить недопущение доступа третьих лиц в Личный кабинет, в том числе с использованием электронной цифровой подписи Участника оборота товаров и (или) его пользователей.
3.3.6. Информировать Оператора о невозможности внесения в НИС «ASL BELGISI» сведений по причине неработоспособности НИС «ASL BELGISI» незамедлительно, но не позднее 3-х часов с момента выявления такого факта.
3.3.7. Воздержаться от совершения любых действия, которые могут привести к нарушению штатной работы и (или) простою НИС «ASL BELGISI», а также от использования Личного кабинета для целей, не предусмотренных Договором.
3.3.8. Получить согласие пользователей, предусмотренное пунктом 3.5 Договора.
4. Иные положения
4.1. Каждая из Сторон самостоятельно и за свой счет обеспечивает безопасность используемых ей программно-аппаратных комплексов и информационных систем, задействованных при информационно-технологическом взаимодействии по Договору, и самостоятельно несет риски, связанные с перебоями в работе указанных комплексов и систем, а также неправомерным доступом к ним третьих лиц.
4.2. Оператор осуществляет сбор, обработку, хранение, доступ и использование информации об обороте товаров, подлежащих обязательной маркировке средствами цифровой идентификации, содержащейся в НИС «ASL BELGISI», с учетом требований и ограничений, установленных законодательством Республики Узбекистан.
4.3. Участник оборота товаров вправе предоставить доступ в Личный кабинет третьим лицам (далее – Пользователи). Оператор предоставляет таким Пользователям доступ в Личный кабинет, включая доступ ко всей или части информации, зарегистрированной в НИС «ASL BELGISI» в отношении данного Участника оборота товаров, без ее предварительного обезличивания. При этом Участник оборота товаров:
4.3.1. Заверяет, что им получены все согласования, разрешения и одобрения, необходимые для раскрытия Пользователям информации, зарегистрированной в НИС «ASL BELGISI» в отношении Участника оборота товаров.
4.3.2. Заверяет, что им получено письменное согласие Пользователей (далее – субъект персональных данных) на получение, хранение, обработку и выполнение иных действий с персональными данными таких Пользователей, в том числе с использованием средств автоматизации, которые могут содержаться в получаемых Оператором документах.
4.3.3. Принимает на себя полную ответственность за последствия предоставления Пользователям доступа в Личный кабинет, включая ответственность за все действия, выполненные Пользователями с использованием Личного кабинета и программных приложений (интерфейсов программного взаимодействия) НИС «ASL BELGISI».
4.4. Участник оборота товаров заверяет, что предоставил субъектам персональных данных информацию, предусмотренную законодательством Республики Узбекистан о персональных данных.
4.5. Действия в НИС «ASL BELGISI», выполненные с применением электронной цифровой подписи Участника оборота товаров и (или) его представителей (пользователей), считаются совершенными Участником оборота товаров.
5. Ответственность Сторон
5.1. За неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств, предусмотренных Договором, Стороны несут ответственность в соответствии с законодательством Республики Узбекистан и Договором.
5.2. Личный кабинет предоставляется Участнику оборота товаров «как есть». Оператор не несет ответственности в случае несоответствия функциональности Личного кабинета и программных приложений (интерфейсов программного взаимодействия) НИС «ASL BELGISI» конкретным целям и ожиданиям Участника оборота товаров.
5.3. Оператор несет ответственность перед Участником оборота товаров только за реальный ущерб, являющийся предметом обоснованных претензий, при наличии виновных действий Оператора.
5.4. Оператор не несет ответственность перед Участником оборота товаров:
5.4.1. За неработоспособность НИС «ASL BELGISI», вызванной обстоятельствами, за которые Оператор не отвечает, в том числе невозможность использования телематических каналов связи по причине аварии, их перегрузки, сбоев или перебоев в обслуживании, связанным с нарушениями в работе оборудования, систем подачи электроэнергии и (или) линии связи или сетей, которые обеспечиваются, подаются, эксплуатируются и (или) обслуживаются третьими лицами.
5.4.2. В связи с проведением Оператором перерывов на регламентные и технологические работы, а также перерывов на работы, необходимые для устранения сбоев или нарушений в нормальной работе НИС «ASL BELGISI», если при этом Оператор разместил уведомление о проведении таких работ в порядке, предусмотренном Договором.
5.4.3. Ответственность Оператора перед Участником оборота товаров наступает при условии разумного и добросовестного исполнения (реализации) Участником оборота товаров обязательств, возложенных на последнего нормативными правовыми актами Республики Узбекистан, регламентирующими сроки и устанавливающими требования к составу и форме предоставления информации, подлежащей передаче Участником оборота товаров в НИС «ASL BELGISI».
5.5. Участник оборота товаров несет ответственность за достоверность, актуальность, полноту и своевременность предоставления информации, внесенной им в НИС «ASL BELGISI».
5.6. Участник несет полную ответственность за все действия, совершенные с использованием электронной цифровой подписи Участника оборота товаров и (или) его представителей (пользователей) в НИС «ASL BELGISI», в том числе несет риск неблагоприятных последствий, связанных с утратой контроля за использованием электронной цифровой подписи.
6. Обстоятельства непреодолимой силы
6.1. Сторона, не исполнившая или ненадлежащим образом исполнившая обязательства по Договору, несет ответственность, если не докажет, что надлежащее исполнение оказалось невозможным вследствие непреодолимой силы.
6.2. Подтверждением наличия обстоятельств непреодолимой силы является письменное свидетельство уполномоченных органов или уполномоченных организаций.
6.3. Сторона, которая не исполняет своих обязательств в результате действия обстоятельств непреодолимой силы, обязана в течение З рабочих дней письменно известить другую Сторону о наступлении обстоятельств непреодолимой силы и влиянии на исполнение Договора.
7. Разрешение споров
7.1. Все споры, связанные с заключением, толкованием, исполнением и расторжением Договора, будут разрешаться Сторонами путем переговоров.
7.2. Переговоры инициируются Стороной путем направления письменного запроса о проведении переговоров другой Стороне. В течение 5 рабочих дней с момента получения письменного запроса о проведении переговоров Стороны должны согласовать дату и место проведения переговоров.
7.3. В случае недостижения согласия в отношении даты и места проведения переговоров в установленный Договором срок уполномоченные представители Сторон должны встретиться по месту нахождения Оператора не позднее чем через 14 календарных дней с даты направления письменного запроса о проведении переговоров.
7.4. При проведении переговоров Стороны обязуются добросовестно приложить все усилия для мирного разрешения спора. По результатам переговоров Стороны составляют протокол встречи, который включает в себя информацию о дате, времени и месте проведения переговоров, присутствующих представителях каждой Стороны, повестке встречи, а также достигнутых результатах.
7.5. В случае недостижения соглашения в ходе переговоров заинтересованная Сторона направляет претензию в письменной форме. К претензии должны прилагаться документы, обосновывающие предъявленные заинтересованной Стороной требования, включая документы, подтверждающие размер понесенного ущерба, а также документы, подтверждающие полномочия подписавшего претензию лица.
7.6. В случае невозможности решения разногласий Сторон в рамках досудебного урегулирования в течение 30 рабочих дней с момента получения одной из Сторон претензионного письма (претензии) они подлежат рассмотрению в межрайонном экономическом суде города Ташкента в соответствии с законодательством Республики Узбекистан.
8. Условия информационной и технической поддержки
8.1. По вопросам поддержки пользователей Личного кабинета и информационных сервисов НИС «ASL BELGISI» необходимо обращаться в службу технической поддержки Оператора по следующим каналам связи:
8.1.1. по адресу электронной почты: support@crpt-turon.uz ;
8.1.2. по телеграмм-боту: @aslbelgisiuz_bot
8.1.3. по телефону: +998 (71) 203-88-72
9. Заключительные положения
9.1. Договор действует в течение 1 (одного) года с момента его заключения. По истечении срока действия Договора он автоматически пролонгируется на каждый последующий год, если Стороны не уведомят друг друга о его прекращении не позднее, чем за 30 (тридцать) календарных дней до истечения срока действия.
9.2. Участник вправе в одностороннем внесудебном порядке отказаться от Договора, уведомив об этом Оператора не позднее чем за 30 календарных дней до даты прекращении Договора.
9.3. Каждая из Сторон заверяет другую Сторону о том, что обладает полной правоспособностью на заключение Договора и исполнение всех установленных им обязательств, в том числе получила все необходимые согласия, одобрения и разрешения, получение которых необходимо в соответствии с применимым правом, учредительными и внутренними документами.
9.4. По вопросам, не урегулированным Договором, Стороны руководствуются законодательством Республики Узбекистан.
9.5. Публичная оферта (договор) составлен на русском, узбекском и английском языках. В случае расхождения текстов на разных языках преимущественную силу имеет текст на русском языке.