Onlayn NKM va markirovkalash: markirovkalangan tovarni qanday sotish kerak?
Majburiy markirovkalash joriy etilishi bilan markirovka qilinishi kerak bo’lgan mahsulotlarni sotish jarayonlari o’zgartirilishi kerak.
Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 31-dekabrdagi 833-sonli qaroriga muvofiq, "Asl Belgisi" MATda raqamli markirovkaga ega bo’lgan mahsulotlarni nafaqat ishlab chiqarilishi va aylanmasi, balki markirovkalangan mahsulotlarni aniq narxlarda sotilishining ham monitoringi amalga oshiriladi.
Endi majburiy markirovkalanishi kerak bo’lgan mahsulotlarni aylanmadan chiqarish quyidagi ko’rinishga ega bo’ladi:
• sotuvchi onlayn NKMga biriktirilgan texnik vositalar yordamida (skaner yoki texnik ko’rish kamerasi) skaner qiladi va markirovkalash kodini tanib oladi;
• onlayn ККМ sotilgan mahsulotning chekdagi (“label” maydoni) markirovkalash kodini (mahsulot kodi va seriya raqami) yoqadi va elektron chekini FMOga yuboradi;
• FMO real vaqt rejimida cheklarning kelib tushishini qayd etadi, undan keyin markirovkalangan mahsulotlarning chakana savdosi haqidagi ma’lumotlarga ega bo’lgan barcha cheklarni "Asl Belgisi" MATga beradi;
• "Asl Belgisi" MAT operatori markirovkalangan mahsulotlarning chakana savdosini qayd etadi.
«ASL Belgisi» NISiga faqat «label» maydonining bo‘sh bo‘lmagan qiymatini o‘z ichiga olgan elektron fiskal hujjatlar (cheklar) uzatiladi.
⚠️Sotilgan belgilangan tovarning aylanmaga qaytarilishi qaytim chekini shakllantirish orqali belgilash kodini majburiy ko‘rsatish bilan amalga oshirish mumkin. Bunda qaytim faqat dastlabki realizatsiya amalga oshirilgan nazorat-kassa mashinasi (KKM) orqali amalga oshiriladi.
Barcha NKMlarga markirovka bilan ishlashga to’g’ri keladimi?
Markirovkalangan mahsulotlar bilan ishlash uchun faqat onlayn-kassalarga (onlayn NKM) to’g’ri keladi. Internetga ulanganda bunday qurilma Fiskal ma’lumotlar operatori (FMO) orqali barcha moliyaviy operatsiyalar to’g’risidagi ma’lumotlarni nazorat qilivchi organ – soliq xizmatiga yuboradi.
Barcha yangi kassa apparatlari quyidagi texnik imkoniyatlariga ega bo’lishi kerak:
• bank kartalaridan to’lovlarni qabul qilish;
• apparat joylashgan manzili to’g’risida DSQga ma’lumotlar taqdim etish (kassa apparati sifatida ishlatilayotgan kartalar terminallaridan tashqari);
• mahsulotlar shtrix-kodi, shuningdek, raqamli markirovkalanishi kerak bo’lgan mahsulotlarning raqamli markirovkalash kodlarni o’qish va identifikatsiyalash.
Ushbu talablarga javob bermaydigan kassa apparatlari, 2022-yil 1-yanvardan soliq organlarida ro’yxatdan o’tkazilishi to’xtatildi. 2023-yil 1-yanvar kunidan, barcha tadbirkorlar yangi reglament talablariga muvofiq bo’lmagan apparatlardan foydalanishni to’xtatishga majburdirlar.
Onlayn-kassalar reestri va ularga texnik xizmat ko’rsatadigan markazlarni (TXM) Davlat soliq qo’mitasining saytlarida topish mumkin:
• Davlat reyestridagi onlayn KKM
• Davlat reyestridagi virtual kassalar
Chakana savdo uchun markirovkalangan mahsulotlar bilan ishlash qachon majburiy bo’ladi?
2022-yil 1-yanvardan boshlab onlayn-kassalar va virtual kassalarda Mahsulotning yagona elektron milliy katalogiga muvofiq, sotib olingan mahsulot yoki xizmatning identifikatsion kodini aks ettirmaydigan cheklarni berish ma’n etilgan.
2022-yildan boshlab raqamli markirovkaga ega bo’lgan mahsulotlarni sotadigan tadbirkorlar, o’z kassalariga shtrix-kodlar va raqamli markirovkani o'qiydigan qurilmalariga — 2D skanerlari, ma’lumotlar to’plash terminallari va h.k.ni ulashlari kerak.
2023-yil 1-yanvarga qadar, yangi kassa apparatlari va raqamli markirovkani o’qiydigan qurilmani sotib olganlik uchun bitta qurilma uchun qilingan xarajat narxi bilan, ammo 4 barobar BHM dan ortiq bo'lmagan (1,08 mln. so’m) soliq chegirmasi ko’zda tutilgan.

Как продавать маркированный товар?
С введением обязательной маркировки изменениям подлежит процесс продажи товаров, подлежащих маркировке.
Согласно Постановлению Кабинета Министров от 31 декабря 2020 г. № 833, в системе маркировки осуществляется не только мониторинг производства и оборота товаров с цифровой маркировкой, но и фиксация розничной продажи маркированных товаров.
Вывод из оборота товаров, подлежащих обязательной маркировке, выглядит так:
• продавец с помощью технических средств (сканера или камеры технического зрения), сопряженных с онлайн ККМ, сканирует и распознает код маркировки;
• онлайн ККМ включает код маркировки (код товара и серийный номер) проданного товара в чеке (поле «label») и направляет электронный чек в ОФД;
• ОФД в режиме реального времени фиксирует поступление чеков, после чего передает в НИС «Asl Belgisi» все электронные чеки, содержащие сведения о розничной продаже маркированных товаров;
• оператор системы фиксирует факт розничной продажи маркированных товаров.
В НИС «ASL Belgisi» передаются только электронные фискальные документы (чеки), содержащие непустое значение поля «label».
⚠️Возврат проданного маркированного товара в оборот возможен путем формирования возвратного чека с обязательным указанием кода маркировки. При этом возврат допускается только через контрольно-кассовую машину (ККМ), с помощью которой была осуществлена первоначальная реализация.
Все ли ККМ подходят для работы с маркировкой?
Для работы с маркированными товарами подходят только онлайн-кассы (Онлайн-ККМ). При подключении к интернету такое устройство передает информацию обо всех финансовых операциях через оператора фискальных данных (ОФД) в контролирующий орган — налоговую службу.
Все новые кассовые аппараты должны обладать такими техническими возможностями:
• приём платежей с банковских карт;
• предоставление сведений о местонахождении аппарата в ГНК (кроме терминалов для карт, используемых в качестве кассовых аппаратов);
• считывание и идентификация штрих-кодов товаров, а также кодов цифровой маркировки для подлежащих ей товаров.
Кассовые аппараты, которые не соответствуют данным требованиям, с 1 января 2022 года перестали регистрироваться в налоговых органах. А 1 января 2023 года все предприниматели обязаны прекратить использование аппаратов, не соответствующих новому регламенту.
Реестр онлайн-касс и обслуживающих их центров оказания технических услуг (ЦТО) можно найти на сайте Государственного налогового комитета в разделах:
Когда работа с маркированным товаром для розницы станет обязательной?
Уже с 1 января 2022 года запрещена выдача онлайн-кассами и виртуальными кассами чеков, не отражающих идентификационный код купленного товара либо услуги согласно Единому электронному национальному каталогу продукции.
Начиная с 2022 года предприниматели, торгующие продукцией с цифровой маркировкой, должны подключить к своим кассам устройства для считывания штрих-кодов и цифровой маркировки — 2D-сканеры, терминалы сбора данных и т. д.
До 1 января 2023 года за приобретение новых кассовых аппаратов и устройств для считывания цифровой маркировки предусмотрен налоговый вычет в размере стоимости понесённых расходов, но не более 4 БРВ (1,08 млн сумов) за одно устройство.