Biz markirovka jarayonlari haqida noto'g'ri tushuncha paydo bo'lganligini ko'rmoqdamiz, shuning uchun https://t.me/the_bakiroo/6707 chiqargan nashriga javoban aniqlik kiritmoqchimiz. Hozirgi shaklda u nafaqat kompaniyani obro'sizlantiradi, balki aslida ham noto'g'ri. Undagi faktlar haqiqatga to'g'ri kelmaydi.
1) “Digital Holding” qoʻshma korxonasida 49% ulushi Oʻzbekiston Respublikasi Davlat aktivlarini boshqarish agentligiga, qolgan aksiyalar xususiy aksiyadorlarga tegishli boʻlib, ushbu roʻyxat bilan Adliya vazirligining Davlat reestrida ko'rib tanishishingiz mumkin va shundan so'ng, Usmanov A.B. kompaniyaning asosiy aktsiyadori emasligini tushunib olasiz.
2) Kompaniya monopolist emas, balki davlat-xususiy sheriklik tamoyili asosida ishlaydi. Yagona operator asosida markirovkaning faoliyati uchun tasdiqlangan model mavjud bo'lib, unga muvofiq operator o'z faoliyatini amalga oshiradi. Markirovkalash kodlari uchun to'lov "aksiyadorlar foydasi" emas, balki kriptohimoyalangan kodlarni chiqarish, ularni saqlash, tovarlarni taqsimlash zanjirining har bir bosqichi bo'ylab mamlakatda markirovkalangan har bir mahsulotning harakatlanish fakti to'g'risida ma'lumotni saqlash xizmatlarning katta kompleksi, infratuzilmani saqlash va boshqalar uchun to'lovdir.
3) Raqamli markirovka, birinchi navbatda, bozorlarni oqlashga qaratilgan. Bozorda noqonuniy mahsulotlar mavjudligiga qaramasdan, ularning ulushi kamayib bormoqda. Bu qonuniy ishlab chiqaruvchilarga foyda keltiradi, ular o'zlari markirovkaning qiymati va ta'sirini ko'rishlarini bir necha bor ta'kidlaganlar. Noqonuniy tovarlarning bozordan olib tashlanishi tufayli qonuniy ishtirokchilar bozor ulushini, daromadini va foydasini oshirish imkoniyatiga ega bo'ladilar. Davlat uchun markirovkalash byudjet daromadlarini oshirish, zaxiralarni moslashuvchan boshqarish va tanqislikning oldini olish imkoniyatidir. Tamaki mahsulotlarida 2021-yilda aksiz solig‘i hajmi 385 milliard so‘mga oshdi. 2020-yilga kelib 24,9 foizga o'sdi. 2022-yil yakuni bo‘yicha daromadlar o‘sishi 3,5 foizni tashkil etdi – 69 milliard so‘m. Qonuniy ulgurji va chakana savdo korxonalari soni 29 foizga oshdi. Spirtli ichimliklar sohasida 2022-yil yakunlariga ko‘ra daromadlar 39 mlrd.so‘mga oshgan. 2021-yilga nisbatan 2,4 foizga ko‘p. Alkogol va pivo mahsulotlarini ishlab chiqaruvchi yuridik kompaniyalar soni 27 foizga, import qiluvchilar soni 9 foizga oshdi. Mamlakatda qog‘oz aksizlarini bosqichma-bosqich bekor qilish va raqamli markirovkalash asosida to‘lovlarni qayd etish bo‘yicha tajriba o‘tkazilmoqda.
O‘zbekiston Respublikasida birinchi marta dori vositalari ishlab chiqaruvchidan iste’molchiga qanday yetib borishini, shu jumladan davlat xaridlari bo‘yicha barcha belgilashlar va taqsimotlarni ko‘rish mumkin.
4) O‘zbekiston Respublikasining tamaki sanoatiga kelsak, operatorning ma’lumotlariga ko‘ra, muqobil tamaki mahsulotlarini iste’mol qilish hajmining o‘sishiga qaramay, ma’lumot uchun, markirovkali tovarlar katalogida 4,5 mingdan ortiq mahsulot ro‘yxatga olingan va 16,5 mln. birliklari belgilandi, mahalliy ishlab chiqarishning o'sishi 2021-yildan boshlab taxminan 2 foizni tashkil etdi. Spontan bozor savdosiga kelsak, shuni eslatib o‘tamizki, ushbu sohada 2023-yil 25-mayda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan “Alkogol va tamaki mahsulotlarining tarqalishi va iste’molini cheklash to‘g‘risida”gi qonun imzolangan va unda tamaki iste'molini cheklash va bozorlarda savdoni taqiqlash bo'yicha barcha choralarni batafsil va bosqichma-bosqich amalga oshirish belgilangan. Ushbu qonun uch oydan so‘ng, ya’ni 2023-yil 25-avgustdan kuchga kiradi.
Pivo markirovkasi ishga tushirilgandan so'ng, taxminan 46,2 million dona qonuniy pivo mahsuloti muomaladan olib tashlandi. Qonuniy alkogol ishlab chiqarishning o'sishi ushbu mahsulot guruhini markirovkalash boshlanganidan keyin 2 yil ichida 11,9% ni tashkil etdi.
Bundan tashqari, iste’molchilar uchun bepul “Asl Belgisi” mobil ilovasi yaratilgan bo‘lib, uning yordamida tovarlarning markirovkasini tekshirish, uning qonuniyligi va sifatini tekshirish, qoidabuzarlik holatlarida esa bir marta bosish orqali shikoyat qilish mumkin. Ilovadan allaqachon 600 mingdan ortiq fuqarolar foydalanmoqda. Yil boshidan buyon ularning soni 6 barobar oshdi.

Официальное заявление
Компания CRPT TURON вносит ясность относительно публикации https://t.me/the_bakiroo/6707.  В текущем виде она не только дискредитирует компанию, но и является фактически неверной. Факты в ней не соответствуют действительности.
1) В совместном предприятии «Digital Holding» 49% принадлежит Агентству по управлению государственными активами Республики Узбекистан, оставшиеся доли принадлежат частным акционерам, с данным списком можно ознакомится в Государственном Регистре Министерства Юстиции, после рассмотрения которого вы поймете, что Усманов А.Б. не является мажоритарным акционером компании.
2) Компания не монополист, а работает по принципу государственно-частного партнерства. Существует утвержденная модель функционирования маркировки на базе единого оператора, в соответствии с короткой оператор осуществляет свою деятельность. Оплата кодов маркировки – не «прибыль акционеров», а оплата за огромный комплекс услуг по выпуску криптозащищенных кодов, их хранению, хранению сведений по каждому факту движения каждого промаркированного товара в стране по каждому этапу товаропроводящей цепи, обслуживанию инфраструктуры и так далее.
3) Цифровая маркировка направлена в первую очередь на то, чтобы обелить рынки. Несмотря на то, что на рынке все еще присутствуют нелегальные товары, их доля снижается. Это идет на пользу легальным производителям, которые сами неоднократно заявляли, что видят ценность и эффекты от маркировки. Благодаря уходу с рынка нелегальных товаров, легальные игроки получают возможность нарастить свою рыночную долю, выручку и прибыль. Для государства маркировка – возможность нарастить доходы бюджета, гибко управлять запасами и предупреждать дефицит. В табаке объем акцизного налога в 2021 году вырос на 385 млрд сумов. Повышение на 24,9% к 2020 году. По итогам 2022 года рост поступлений составил 3,5% - на 69 млрд сумов. Количество легальных компаний опте и рознице выросло на 29%. В алкоголе по итогам 2022 года рост поступлений на 39 млрд сумов. На 2,4% больше, чем в 2021 году. Количество легальных компаний – производителей алкогольной и пивной продукции выросло на 27%, импортёров - на 9%. Страна проводит пилот по отказу от бумажных акцизов и учету сборов на основе цифровой маркировки.
Впервые в Республике Узбекистан можно увидеть, как лекарственные препараты попадают от производителя до потребителя, включая все наценки и распределения по Государственным закупкам.
4) Что касается табачной отрасли в Республике Узбекистан,  по данным оператора несмотря на рост потребления альтернативных табачных изделий, для сведения в каталоге маркируемых товаров зарегистрировано более 4,5 тыс. товаров и промаркировано более 16,5 млн единиц, рост местного производства составил по сравнению с 2021 годом около 2х процентов. Что касается спонтанной рыночной торговли, то хотим вам напомнить, что по данному направлению Президентом Республики Узбекистан подписан 25 мая 2023 года Закон «Об ограничении распространения и употребления алкогольной и табачной продукции», где детально и поэтапно расписаны все меры для ограничения употребления табака и запрете торговли на рынках. Данный закон вступает в действие по истечению трех месяцев, то есть 25 августа 2023 года.
После запуска маркировки пива выведено из оборота около 46,2 миллиона единиц  легальной пивоваренной продукции. Рост легального производства алкоголя составил 11,9% за 2 года после запуска маркировки данной товарной группы.
Кроме того, для потребителей создано бесплатное мобильное приложение Asl Belgisi, при помощи которого можно проверить маркировку на товарах, убедиться в его легальности и качестве, а в случае нарушения – подать жалобу в один клик. Приложением уже пользуется более 600 тысяч граждан. Их число с начала года выросло в 6 раз.