Elektron raqamli imzo NIC MPTni royxatga olish va unda ishlash uchun zarur. Tashkilotni markirovkalash tizimida mahsulotlar aylanmasining ishtirokchisi sifatida ro’yxatdan o’tkazishni faqat tashkilotning bosh direktori yuridik shaxsga rasmiylashtirilgan ERI yordamida amalga oshirish mumkin.
O’zbekiston hududida jismoniy va yuridik shaxslar uchun IRIdan foydalaniladi. Shuning uchun ro’yxatga olishdan oldin siz aynan yuridik shaxsga ERIga ega bo’lganligingizni tekshirish kerak bo’ladi.
ERIni tekshirishni 4 qadamda amalga oshirish mumkin:
1-qadam. Korxonangizning orxonangizning STIRini biling.
2-qadam. Interfaol davlat xizmatlarining yagona porftaliga (IDXYP) kiring va korxona ma’lumotlarini tekshirish xizmatidan foydalaning.
Oshilgan formada korxona STIRini va tekshirish kodini ko’rsating, shundan keyin “Tekshirish” tugmasini bosing.
Natijada korxona ma’lumotlari yozilgan sahifa chiqadi. Sizga direktorninh FIO va STIR korsatilgan “Rahbari haqida ma’lumot” bo’limi kerak.
3-qadam. Yangi ilovada kripto-provayderning E IMZO saytini oshing va ERI kalitlarini tekshirish xizmatidan foydalaning.
Natijada sizga ko’rsatgilgan yuridik shaxsga ochilgan IRIning barcha kalitlari ro’yxati ochiladi. Sertifikatni yuklash va u to’g’rididagi to’liq ma’lumot bilan tanishish uchun, eng dolzab bo’lgan (ro’yxat avvalidagi) kalitni tanlang.
ERI sertifikatini oching va forma yuqorisidagi “Tarkib” ilovasini bosing. Bu erda ochilgan sahifada siz “Sub’ekt” bandi, keyin royxatdan quyidagi qatorlarni topishingiz kerak.
• T = Direktor (belgidan keyin = imzo quyuvchining lavozimi ko’rsatilgan);
• «0.9.2342.19200300.100.1.1 = 624151850» (belgidan keyin = direktorning STIRI ko’rsatilgan);
• CN = BACHIKALOV ANATOLIY null (belgidan keyin = direktorning FIO ko’rsatilgan).
Agar «0.9.2342.19200300.100.1.1 = ….» maydoni mavjud bo’lmasa, kalit esa 2019 yilda berilgan bo’lsa, unda ERI kalitini almashtirish kerak (bu eski formatdagi kalit hisoblamadi, tizinda mavjud emas).
4-qadam. Olingan ma’lumotlarni solishtiring
Direktor STIRi 2 va 3 qadamlarda bir xil bo’lishi kerak.
Agar direktor STIRi 2-qadamda direkrorning 3-qadamdagi STIRiga mos bo’lsa, unda siz NIC MPTda ro’yxatdan o’ta olmaysiz, chunki royxatdan o’tish va shaxsiy kabinetga kirishga urinishda tizim aynan STIRni tekshiradi.
Ushbu nomuvofiqni ERI kalitini almashtirib hal qilish, yoki soliq to’lovchining shaxsiy kabinetidagi ma’lumotlarni to’g’rilab hal qilish mumkin.

ЭЦП: Как проверить, что ЭЦП выдана на директора юридического лица
Электронная цифровая подпись необходима для регистрации и работы в НИС «Asl Belgisi». Реализовать регистрацию организации в системе маркировки как участника оборота товаров возможно только с помощью ЭЦП, оформленной на юридическое лицо генерального директора организации.
На территории Узбекистана используются ЭЦП для физических и юридических лиц. Поэтому перед регистрацией необходимо проверить, что вы имеете ЭЦП именно на юридическое лицо.
Осуществить проверку ЭЦП возможно в 4 шага.
Шаг №1. Узнайте ИНН вашего предприятия.
Шаг №2. Зайдите на единый портал интерактивных государственных услуг (ЕПИГУ) и воспользуйтесь сервисом проверки данных предприятия.
В открывшейся форме укажите ИНН предприятия и код проверки, после чего нажмите на кнопку «Проверить».
В результате откроется страница с данными предприятия. Вам нужен раздел «Информация о руководителе», где указаны ФИО и ИНН директора.
Шаг №3. В новой вкладке откройте сайт крипто-провайдера E-IMZO и воспользуйтесь сервисом проверки ключей ЭЦП.
В открывшейся форме укажите ИНН предприятия и код проверки, после чего нажмите на кнопку «Поиск».
В результате вам откроется список всех ключей ЭЦП, выданных на указанное юридическое лицо. Кликните на самый актуальный ключ (верхний в списке), для того, чтобы скачать сертификат и ознакомиться с полной информацией в нем.
Откройте сертификат ЭЦП и нажмите на вкладку «Состав» в верхней части формы. Здесь вам нужно найти в открывшемся списке пункт «Субъект», затем в перечне найти следующие строки:
• Т = Директор (после знака = указана должность подписанта);
• «0.9.2342.19200300.100.1.1 = 624151850» (после знака = указан ИНН директора);
• CN = BACHIKALOV ANATOLIY null (после знака = указаны ФИО директора).
Если поле «0.9.2342.19200300.100.1.1 = ….» отсутствует, а ключ выдан в 2019 году, то нужно заменить ключ ЭЦП (это ключ ЭЦП старого формата, системой не поддерживается).
Шаг №4. Сверьте полученные данные
ИНН директора на 2 и 3 шагах должны быть одинаковыми.
Если ИНН директора на шаге 2 не совпадает с ИНН директора на шаге 3, то вы не сможете зарегистрироваться в НИС «Asl Belgisi», так как при попытке регистрации и входа в личный кабинет система проверяет именно ИНН.
Решить эту несостыковку можно сменой ключа ЭЦП, либо коррекцией данных в личном кабинете налогоплательщика.