Мажбурий рақамли маркировкаланадиган маиший техника маҳсулотларининг РЎЙХАТИ
* Ro’yxatda keltirilgan TIF TN hamda MXIK kodlari O’zbekiston Respublikasi soliq qo’mitasi tomonidan “Asl belgisi” MAT operatori bilan kelishilgan holda o’zgartirilishi mumkin;
** Ikki xil (ichki va tashqi) qurilmaga ega bo’lgan konditsionerlar uchun faqat ichki qurilma raqamli markirovkalanishi belgilanadi.
Akkumulyatorlar (ular uchun separatorlar ham), to‘g‘ri to‘rtburchak (jumladan kvadrat) yoki boshqa shakldagi elektr akkumulyatorlari bo‘yicha, TIF TN 8507 kodi bilan tasniflanadigan tovar pozitsiyalari uchun majburiy raqamli markirovkani joriy etish 2026-yil 1-yanvardan belgilangan.

Перечень товаров подлежащих обязательной цифровой маркировки
* Перечисленные коды ТН ВЭД и ИКПУ могут быть изменены Налоговым комитетом Республики Узбекистан по согласованию с оператором НИС «ASL BELGISI»;
** Для кондиционеров, которые имеют два типа устройств (внутреннее и внешнее), указывается только цифровая маркировка внутреннего устройства.
Старт обязательной цифровой маркировки для товарных позиций "Аккумуляторы электрические, включая сепараторы для них, прямоугольной (в том числе квадратной) или иной формы, классифицируемые кодами ТН ВЭД 8507 установлен c 1 января 2026 года.
Обязательная цифровая маркировка бытовой техники утверждена постановлением Кабинета Министров №148 "О введении системы обязательной цифровой маркировки бытовой техники" от 02.04.2022г.