ERI — Elektron raqamli imzo. Nima uchun kerak, qayerda olsa bo’ladi?
Elektron raqamli imzo yoki ERI imzoning ma’lum bir tashkilot yoki shaxsga tegishli ekanligini kafolatlash imkonini beruvchi  jismoniy imzoning alternativ varianti hisoblanadi. Elektron raqamli imzo sertifikatlangan shaxsiy va ochiq kalit yordamida ma’lumotlarni kriptografik o‘zgartirish yo‘li bilan olinadi.
Elektron raqamli imzodan foydalanish qoidalari O‘zbekiston Respublikasining 11.12.2003-yildagi 562-II-son “Elektron raqamli imzo to‘g‘risida”gi qonuni bilan tartibga solinadi.
ERI nima uchun kerak
ERIning mavjudligi "Asl Belgisi" MATda ishlash uchun zaruriy shartdir. Elektron raqamli imzo quyidagilarga imkon beradi:
• Markirovka tizimida ro‘yxatdan o‘tish;
• Elektron hisob-faktura bilan almashish;
• Shaxsiy kabinetingizga o‘zgartirishlar kiritish, mahsulot guruhlari va boshqa ma’lumotlarni qo‘shish.
Elektron hujjatdagi elektron raqamli imzo quyidagi shartlarga rioya qilgan holda qog‘oz hujjatdagi qo‘lda chekilgan imzo bilan teng darajalidir, agar:
• Elektron raqamli imzoning haqiqiyligi tasdiqlangan bo'lsa;
• Elektron raqamli imzo kalitining sertifikati elektron raqamli imzoning haqiqiyligi tasdiqlangan paytda yoki agar imzolanish vaqtini belgilovchi dalillar mavjud bo‘lsa, elektron hujjat imzolangan paytda amal qilsa;
• Elektron raqamli imzo elektron raqamli imzo kaliti sertifikatida ko‘rsatilgan maqsadlarda foydalanilsa.
ERI uchun qanday talablar mavjud?
Avvalo, ERI yuridik shaxsga berilishi kerak, chunki elektron hisob-fakturani yaratish va almashish Oʻzbekiston davlat tuzilmalarida roʻyxatdan oʻtkazish uchun foydalaniladigan shaxsiy ERIdan foydalanishni nazarda tutmaydi. ERI to‘g‘risidagi qonunga muvofiq (11.12.2003-yildagi 562-II-son) elektron raqamli imzo kaliti sertifikatida quyidagilar bo‘lishi kerak:
• Elektron raqamli imzo yopiq kaliti egasi – jismoniy shaxsning familiyasi, ismi, sharifi;
• Agar elektron raqamli imzo yopiq kalitining egasi uning vakili bo‘lsa, yuridik shaxsning nomi;
• Raqam va amal qilish muddati;
• Elektron raqamli imzoning ochiq kaliti;
• Elektron raqamli imzoning ochiq kalitidan foydalanishingiz mumkin bo‘lgan elektron raqamli imzo vositalarining nomi;
• Ushbu guvohnomani bergan ro‘yxatga olish markazining nomi va joylashgan joyi;
• Elektron raqamli imzodan foydalanish maqsadlari to‘g‘risidagi ma’lumotlar;
• Elektron raqamli imzo kalit sertifikatlari reyestrining elektron manzili.
Nima uchun shaxsiy ERI bilan ro‘yxatdan o‘tish mumkin emas?
O‘zbekiston Respublikasining ERI to‘g‘risidagi Qonunining 13-moddasi (11.12.2003-y. 562-II-son). ga binoan:
"Elektron raqamli imzo kaliti sertifikatida quyidagilar bo‘lishi kerak:
• elektron raqamli imzo yopiq kaliti egasi – jismoniy shaxsning familiyasi, ismi, sharifi;
• agar elektron raqamli imzo yopiq kalitining egasi uning vakili bo‘lsa, yuridik shaxsning nomi.”.
Ya’ni ERI orqali yuridik shaxs vakilini identifikatsiya qilish ERI sertifikatida yuridik shaxsning nomi ko‘rsatilgan taqdirdagina amalga oshiriladi.
Siz shaxsiy ERI orqali "Asl Belgisi" MATda ro‘yxatdan o‘ta olmaysiz, chunki markirovkalash tizimining operatori jismoniy shaxslarning shaxsiy va soliq ma'lumotlariga texnik va huquqiy kirish huquqiga ega emas va u qaysi yuridik shaxslarning rahbari ekanligi haqida ma’lumotga ega emas.
Xorijiy kompaniyalar "Asl Belgisi" MATda ro‘yxatdan o‘tish uchun ERI olishlari kerakmi?
Ha, xorijiy kompaniyalar "Asl Belgisi" MATda ro‘yxatdan o‘tish uchun ERI olishlari kerak, chunki bu tizimda xorijiy kriptografik vositalar qo‘llanilmaydi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 24.07.2021-yildagi “Davlat xizmatlarini ko‘rsatish infratuzilmasini takomillashtirish va aholining davlat xizmatlaridan foydalanish imkoniyatlarini kengaytirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi 2021-yil 1-dekabrdagi PF-6269-son qaroriga asosan , elektron davlat xizmatlaridan foydalanish O‘zbekiston Respublikasining diplomatik vakolatxonalari va konsullik muassasalari tomonidan xorijiy yuridik shaxslarga elektron raqamli imzo kalitlari sertifikatlarini berish orqali ta’minlanadi.
ERIni qayerdan olish mumkin?
Elektron raqamli imzo sertifikati quyida ko‘rsatilgan joylarda olish mumkin:
2 узб.png
Agar sizda allaqachon yuridik shaxsga rasmiylashtiriladigan elektron raqamli imzo mavjud bo‘lsa, undan foydalanishingiz mumkin.
ERIdan qanday foydalanish kerak?
ERI dan faqat E-Imzo sertifikati orqali foydalanish mumkin. “E-Imzo” elektron raqamli imzo bilan ishlash uchun dasturiy taʼminot va uni oʻrnatish va sozlash boʻyicha koʻrsatmalarni quyidagi manzildan yuklab olishingiz mumkin. Sertifikatlashtirish markazi sayti
E-IMZO modulini o‘rnatish uchun sizga quyidagilar kerak bo‘ladi:
1. E-IMZO modulini yuklab olish;
2. Administrator huquqlari bilan modulni o‘rnatish;
3. O‘rnatishni ochilgan oynada ko‘rsatiladigan ko‘rsatmalarga muvofiq bajarish.
Dastur modulini o‘rnatish haqida ko‘proq ma’lumot olish uchun "Elektron imzo bilan ishlash uchun dasturiy ta'minotni qanday o‘rnatish lozim?" nomli maqolasini o‘qib chiqing.

ЭЦП: Электронная цифровая подпись. Для чего нужна, где получить?
Электронная цифровая подпись или ЭЦП альтернатива физической подписи, позволяющую гарантировано подтвердить принадлежность подписи конкретной организации или человеку. Электронную цифровую подпись получают путем криптографического преобразования данных с применением сертифицированного закрытого и открытого ключа.
Правила применения электронной цифровой подписи регулируются Законом Республики Узбекистан № 562-II 11.12.2003 «Об электронной цифровой подписи».
Зачем нужна ЭЦП
Наличие ЭЦП — обязательное условие для работы в НИС «Asl Belgisi». Электронная цифровая подпись позволяет:
• Зарегистрироваться в системе маркировки;
• Обмениваться электронной счет-фактурой;
• Вносить изменения в личный кабинет, добавлять товарные группы и другие данные.
Электронная цифровая подпись в электронном документе равнозначна собственноручной подписи в документе на бумажном носителе при одновременном соблюдении следующих условий:
• подтверждена подлинность электронной цифровой подписи;
• сертификат ключа электронной цифровой подписи действует на момент подтверждения подлинности электронной цифровой подписи либо на момент подписания электронного документа при наличии доказательств, определяющих момент подписания;
• электронная цифровая подпись используется в целях, указанных в сертификате ключа электронной цифровой подписи.
Какие требования предъявляются к ЭЦП
В первую очередь ЭЦП должна быть оформлена на юридическое лицо, так как создание и обмен электронной счет-фактурой не предусматривает использование личной ЭЦП, которая применяется для регистрации в государственных структурах Узбекистана. Согласно закону об ЭЦП (№ 562-II от 11.12.2003) сертификат ключа электронной цифровой подписи должен содержать:
• фамилию, имя, отчество физического лица — владельца закрытого ключа электронной цифровой подписи;
• наименование юридического лица, если владелец закрытого ключа электронной цифровой подписи является его представителем;
• номер и срок его действия;
• открытый ключ электронной цифровой подписи;
• наименование средств электронной цифровой подписи, с помощью которых можно использовать открытый ключ электронной цифровой подписи;
• наименование и местонахождение центра регистрации, выдавшего данный сертификат;
• сведения о целях использования электронной цифровой подписи;
• электронный адрес реестра сертификатов ключей электронных цифровых подписей.
Почему нельзя регистрироваться по личной ЭЦП
Согласно статье 13 Закона Республики Узбекистана об ЭЦП (№ 562-II от 11.12.2003):
"Сертификат ключа электронной цифровой подписи должен содержать:
• наименование юридического лица, если владелец закрытого ключа электронной цифровой подписи является его представителем."
То есть, идентификация представителя юридического лица по ЭЦП осуществляется только при указании в сертификате ЭЦП наименования юридического лица.
Зарегистрироваться в НИС «Asl Belgisi» по личной ЭЦП у вас не получится, поскольку оператор системы маркировки не имеет технического и юридического доступа к персональным и налоговым данным физических лиц, и не владеет информацией о том, руководителем каких юридических лиц он является.
Нужно ли получать ЭЦП иностранным компаниям для регистрации в НИС «Asl Belgisi»?
Да, иностранным компаниями необходимо получать ЭЦП для регистрации в НИС «Asl Belgisi», так как иностранные средства криптографии не используется в данной системе.
Согласно Указу Президента Республики Узбекистан от 24.07.2021 г. № УП-6269 «О мерах по совершенствованию инфраструктуры оказания государственных услуг и расширению доступа населения к государственным услугам», начиная с 1 декабря 2021 года предусматривается доступ к электронным государственным услугам путем выдачи дипломатическими представительствами и консульскими учреждениями Республики Узбекистан сертификатов ключей электронной цифровой подписи для иностранных юридических лиц.
Где получить ЭЦП?
Сертификат электронной цифровой подписи можно получить:
1. лично в одном из центров государственных услуг (список центров государственных услуг представлен на сайте Агентства государственных услуг);
2. онлайн на сайте удостоверяющего центра (подробная инструкция представлена на сайте Удостоверяющего центра).
1 рус.png
Если у вас уже есть электронная цифровая подпись, оформленная на юридическое лицо, то можете использовать ее.
Как пользоваться ЭЦП
Использование ЭЦП возможно только через сертификат E-Imzo. Программное обеспечение для работы с электронной цифровой подписью "E-Imzo" и инструкции по его установке и настройке можно скачать на сайте Удостоверяющего центра
Для установки модуля E-IMZO необходимо:
1. Скачать модуль E-IMZO;
2. Установить модуль с правами администратора;
3. Произвести установку согласно инструкции, которая будет указана в открывшемся окне.
Более подробно об установке программного модуля читайте в статье "Программное обеспечение для работы с электронной подписью: как установить?".