NPA: O‘zbekistonda mahsulotlarni majburiy raqamli markirovkalash to‘g‘risidagi qonun hujjatlari
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 23-noyabrdagi “Mahsulotlarni identifikatsiya vositalari yordamida markirovkalash va kelgusida kuzatish tartibini bosqichma-bosqich joriy eti...
Ishlab chiqaruvchilar uchun tizimli integratorlar va dasturiy yechimlar. Qanday tanlash kerak?
Markirovkalashni o’z ishlab chiqarishiga muvaffaqiyatli qo’llash uchun uskunalarni yangilash, shuningdek, biznes-jarayonlarni yo’lga quyish uchun yangi bosqichlarni joriy etish kerak bo’lishi mumki...
ERI — Elektron raqamli imzo. Nima uchun kerak, qayerda olsa bo’ladi?
Elektron raqamli imzo yoki ERI imzoning ma’lum bir tashkilot yoki shaxsga tegishli ekanligini kafolatlash imkonini beruvchi jismoniy imzoning alternativ varianti hisoblanadi. Elektron raqamli imzo...
Raqamli markirovkalash nima?
Raqamli markirovkalash - bu mahsulotga yoki uning qadog’iga vazifasi markirovkalangan mahsulotning harakatini ko’rsatish bo’lgan maxsuslashtirilgan kodni tushirish jarayonidir. Mahsulotlarni markir...
Raqamli markirovkalash nimaga kerak?
Raqamli markirovkalash bozorni va iste'molchilarni kontrafakt va noqonuniy mahsulotlardan himoya qilishga qaratilgan. Masalan: ko'pincha qalbakilashtirilgan qimmatbaho dorilar. Pul to'lagan, leki...
2022-yil 29-iyuldagi 413-son qarori O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining «Davlat xizmatlari ko‘rsatish infratuzilmasini takomillashtirish va aholining davlat xizmatlaridan foydalanish imk...
E-Imzo elektron raqamli imzoni olish va undan foydalanish
ERI - bu imzo qo’yish va elektron hujjatlarninh asilligini tekshirishda zarur bo’ladigan an’anaviy qo’l imzosining muqobilidir. ERIdan foydalanish kontragentlar o’rtasidagi o’zaro munosabatlarni mi...
Onlayn NKMni sozlashda kim yordam bera oladi
Markirovkalangan mahsulotlar bilan muvaffaqiyatli ishlash uchun ulgurji va chakana savdo vakillari kassa apparatlarini yangilash yoki qayta sozlashlari kerak. Bu Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 31-...

ЭЦП: Электронная цифровая подпись. Для чего нужна, где получить?
Электронная цифровая подпись или ЭЦП альтернатива физической подписи, позволяющую гарантировано подтвердить принадлежность подписи конкретной организации или человеку. Электронную цифровую подпись ...
Что такое цифровая маркировка ?
Цифровая маркировка – это процесс нанесения на товар или упаковку товара специализированного кода, предназначение которого - отслеживать движение маркированного товара. Основная задача маркировки т...
Цифровая маркировка направлена на защиту рынка и потребителей от контрафактной и нелегальной продукции. Например: дорогостоящие лекарства, которые часто подделывают. Страдает потребитель, который...
НПА: Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан "Об утверждении Положения о порядке выдачи электронных цифровых подписей через консульские учреждения Республики Узбекистан за рубежом"
ЭЦП: Получение и использование электронной цифровой подписи E-Imzo
ЭЦП — это альтернатива традиционной подписи от руки, необходимая для подтверждения личности при подписании и проверке подлинности электронных документов. Использование ЭЦП позволяет быстрее обменив...
Кто может помочь с настройкой онлайн ККМ
Задача настройки и обновления онлайн ККМ под правила маркировки лежит на представителях оптово-розничного звена, так как данный аспект работы с маркировкой не входит в полномочия оператора "CRPT TU...
ЭЦП: Установка программного обеспечение для работы
Для того чтобы пользоваться электронным цифровым ключом, необходимо установить специальное программное обеспечение для защиты данных. Этот модуль помогает использовать функции E-IMZO с меньшими уси...
Словарь терминов
Data Matrix — штриховой двухмерный идентификатор, который применяется при обязательной маркировке товаров. Содержит номер GTIN, уникальный серийный номер, криптохвост для проверки подлинности тов...