Markirovkalash bo'yicha foydali video darsliklar
O'z ishlab chiqarishiga markirovkalashni joriy etish jarayonini osonlashtirish uchun operator CRPT Turon tovar aylanmasi ishtirokchilari bajarishi kerak bo'lgan asosiy qadamlar: "Asl Belgisi" MATda...
Elektron hisob-fakturalar: Markirovkani qo’llagan holda EHF operatorini qanday tanlash mumkin?
Operatorlar — yuridik shaxs maqomiga ega bo’lgan va elektron hisob fakturasi (EHF) aylanmasi va saqlashi bilan shug’ullanishga ruxsatnomalari bo’lgan axborot vositachalaridir. Barcha operatorlar Va...
AXELOT - tashkilotning logistika jarayonlarini kompleks avtomatlashtirish uchun yechimlar
AXELOT tashkiloti Rossiya omborlarini boshqarish tizimlari bozorida keng tanilgan. Rossiyadagi har uchinchi ombor AXELOT tizimlari yordamida avtomatlashtirilgan. WMS va WOS tizimlari "1C:Предприяти...
Ishlab chiqaruvchi va ishlab chiqarish maydoni - bir xil narsami?
Ishlab chiqaruvchi - bu o'ziga xos materiallar va butlovchi qismlardan foydalangan holda mahsulot ishlab chiqaruvchi va uni ishlab chiqarishni tashkil qiluvchi kompaniya. Ishlab chiqaruvchi ishlab ...
Yuridik shaxs o‘z ehtiyojlari uchun O‘zbekiston Respublikasi hududiga tovarlarni raqamli markirovkasiz olib kirish mumkinmi?
Markirovkalanishi shart bo‘lmagan tovarlar ro‘yxati Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 31-dekabrdagi 833-son qarori 1-ilovasida belgilangan. Ular orasida quyidagi mahsulot turlari mavjud: Sifat va ta...
Chakana savdo qiluvchilar bug’ini nima qilishi kerak?
Raqamli markirovkalash tizimidan ro’yxatdan o’tish; Faqat markirovkalangan mahsulotlarni qabul qilish: filtrli sigaretlar - 2021 yil 1 iyuldan filtrsiz sigaretlar - 2022 yil 1 fevraldan alkogo...
Markirovkalash qoidalariga rioya qilinmasa nima bo'ladi?
Markirovkalash qoidalariga rioya qilmaslik ma'muriy javobgarlikka olib kelishi mumkin. Mansabdor shaxslar uchun javobgarlik quyidagi holatlarda vujudga keladi: ishlab chiqaruvchilar va import qil...
Tadbirkorlar nima qilishlari kerak?
Mahsulotlarni markirovkalashni joriy etish mahsulot aylanmasining barcha ishtirokchilari: ishlab chiqaruvchilar, import qiluvchilar, ulgurji va chakana savdo bo’g’inii vakillari, shuningdek, yakuni...
Markairovkalash tizimida ro'yxatdan o'tish QQSdan ozod qilishga ta'sir qiladimi?
Yo'qta’sir qilmaydi. Markirovkalash tizimida ro'yxatdan o'tish soliq rejimiga ta'sir qilmaydi. QQS va boshqa soliq va yig‘imlarni to‘lash bo‘yicha imtiyozlarning mavjudligi soliq qonunchiligi bilan...

Полезные видеоуроки по маркировке
Найти ответы на главные вопросы о маркировке и облегчить процесс внедрения в собственное производство вам помогут видеоуроки. Канал с подробными видеоинструкциями по основным шагам, которые необход...
Как выбрать оператора ЭСФ с поддержкой маркировки?
Операторы — это информационные посредники, которые имеют статус юридического лица и разрешение заниматься оборотом и хранением электронной счет-фактуры (ЭСФ). Все операторы соответствуют требования...
Серийный номер - последовательность символов, уникально идентифицирующая единицу товаров, или набора товаров, или комплекта товаров, или групповой упаковки на основании кода товара. При отсутствии ...
Список товаров, которые можно не маркировать, прописаны в Постановлении Кабинета Министров № 833 от 31.12.2020г. в Приложении № 1. Среди них такие типы товаров: Пробы и образцы товаров, предназнач...
1. Зарегистрироваться в системе цифровой маркировки Asl Belgisi 2. Принимать товары только с цифровой маркировкой: сигареты с фильтром – с 1 июля 2021 сигареты без фильтра – с 1 февраля 2022 алког...
За несоблюдение правил маркировки предусмотрена административная ответственность. Для должностных лиц ответственность наступает: за нарушение со стороны производителей и импортёров установленного...
❓ Влияет ли регистрация в системе маркировки на освобождение от НДС?
Нет, не влияет. Регистрация в системе маркировки не влияет на режим налогообложения. Наличие льгот по уплате НДС и иным налогам, и сборам регулируется налоговым законодательством.