❓ Ishlab chiqaruvchi va ishlab chiqarish maydoni - bir xil narsami?
Ishlab chiqaruvchi - bu o'ziga xos materiallar va butlovchi qismlardan foydalangan holda mahsulot ishlab chiqaruvchi va uni ishlab chiqarishni tashkil qiluvchi kompaniya. Ishlab chiqaruvchi ishlab chiqish va loyihalashdan boshlab tayyor mahsulotni ishlab chiqarish va sotishgacha bo'lgan to'liq davri bilan shug'ullanadi.
Ayrim hollarda (o'z ishlab chiqarishi bo'lmaganda va (yoki) ishlab chiqarish quvvati cheklanganda) ishlab chiqaruvchi tovar ishlab chiqarishni (tayyorlashni) boshqa shaxsga - ishlab chiqaruvchiga topshirishi mumkin.
Tayyorlovchi, oʻz navbatida, tayyor butlovchi qismlarni yigʻuvchi, montajchi yoki qadoqlovchi, shuningdek, avval tayyor boʻlgan butlovchi qismlar yoki ishlab chiqaruvchi tomonidan yetkazib berilgan materiallardan foydalangan holda tayyor mahsulot ishlab chiqaruvchi tashkilot yoki jismoniy shaxsdir. Ishlab chiqaruvchi shartnoma asosida o'z zavodida ma'lum bir ishlab chiqaruvchi uchun mahsulot ishlab chiqaradi.
Shunday qilib, ishlab chiqaruvchi va tayyorlovchi o'rtasidagi farq shundaki, ishlab chiqaruvchi mahsulotga bo'lgan barcha mulkiy huquqlarga ega bo'lgan kompaniya, tayyorlovchi esa bunday huquqlarga ega bo'lmasligi mumkin.

Производитель – это компания, которая занимается разработкой продукта и организует его производство с использованием собственных материалов и компонентов. Производитель занимается полным циклом производства, начиная от разработки и проектирования, заканчивая изготовлением и сбытом готовой продукции.
В отдельных случаях (когда нет собственного производства и (или) производственные мощности ограничены), производитель может поручить производство (изготовление) товара другому лицу - изготовителю.
Изготовитель, в свою очередь, это организация или частное лицо, которое выполняет сборку, монтаж или упаковку уже готовых компонентов, а также производство готового продукта, используя ранее готовые компоненты или материалы, поставляемые производителем. Изготовитель на контрактной основе производит у себя заводе товары для определенного производителя.
Различия между изготовителем и производителем заключаются в том, производитель является компанией, обладающей всем спектром прав собственности на продукт, а изготовитель – исполнитель продукта, который такими правами может не обладать.