Maishiy va boshqa texnika: Jismoniy shaxslar uchun majburiy markalashga tortilmaydigan tovarlarni olib kirish normalari
Vazirlar Mahkamasining 2022-yil 2-apreldagi 148-sonli "Maishiy texnika mahsulotlarini majburiy raqamli markalash tizimini joriy etish to'g'risida"gi qaroriga muvofiq, maishiy texnikaning ayrim turlariga nisbatan identifikatsiya vositalari yordamida majburiy raqamli markalash joriy etildi. Bu degani, maishiy texnikaning tegishli turlarini ishlab chiqarish, olib kirish (import), muomalasi va sotilishi ularning to'g'ri markalanishi hamda tovarga (qadoqqa) Data Matrix kodlari ko'rinishidagi raqamli identifikatsiya vositasi tushirilishi sharti bilan amalga oshiriladi.
**Jismoniy shaxslar tomonidan maishiy texnikani olib kirish tartibi:**
Vazirlar Mahkamasining 2025-yil 19-apreldagi 244-sonli "Tovarlarning ayrim turlarini bojxona chegarasi orqali olib o'tish tartibini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to'g'risida"gi qaroriga muvofiq, jismoniy shaxslar uchun O'zbekiston Respublikasi hududiga tovarlarni bojsiz olib kirishning quyidagi normalari belgilangan:
• 1 000 (bir ming) AQSh dollarigacha — bojxona chegarasini O'zbekiston Respublikasining xalqaro aeroportlari orqali kesib o'tishda;
• 500 (besh yuz) AQSh dollarigacha — bojxona chegarasini O'zbekiston Respublikasi Davlat chegarasining temir yo'l va daryo o'tkazish punktlari orqali kesib o'tishda;
• 300 (uch yuz) AQSh dollarigacha — bojxona chegarasini O'zbekiston Respublikasi Davlat chegarasining avtomobil yo'li (piyodalar uchun) o'tkazish punktlari orqali kesib o'tishda;
• Bir kalendar chorak davomida 200 (ikki yuz) AQSh dollarigacha — jismoniy shaxs nomiga xalqaro kuryerlik jo'natmalarida keladigan tovarlar uchun;
• 100 (yuz) AQSh dollarigacha — jismoniy shaxs nomiga xalqaro pochta jo'natmalarida keladigan tovarlar uchun.
Jismoniy shaxs tomonidan bojxona chegarasini kesib o'tishda yuqorida ko'rsatilgan normalar doirasida shaxsiy ehtiyojlari uchun tovarlarni olib kirish, xalqaro pochta va kuryerlik jo'natmalari, shuningdek tadbirkorlik faoliyati uchun mo'ljallangan olib kiriladigan tovarlar bundan mustasno, ularni majburiy yozma deklaratsiya qilmasdan amalga oshiriladi.
Jismoniy shaxslar tomonidan tadbirkorlik faoliyati uchun tovarlarni bojxona chegarasi orqali olib kirishda olib kiriladigan tovarlarning butun summasiga nisbatan qonunchilikda belgilangan umumiy bojxona rasmiylashtiruv qoidalari qo'llaniladi.
Shuningdek, jismoniy shaxslar tomonidan O'zbekiston Respublikasi Davlat chegarasining avtomobil yo'li (piyodalar uchun), temir yo'l va daryo o'tkazish punktlari orqali shaxsiy ehtiyojlari uchun olib kiriladigan, bojxona to'lovlari bilan soliqqa tortilmaydigan ayrim tovarlarning miqdoriy normalari* belgilangan:
Tovar nomi
Miqdori
Davriyligi
1.
Muzlatgich
1 dona.
6 kalendar oy
2.
Muzlatkich
3.
Konditsioner
4.
Kir yuvish mashinasi
5.
Changyutgich
6.
Gaz plitasi
7.
Elektr plitasi
8.
Televizor
9.
Mikroto'lqinli pech
10.
Duxovka pechi
11.
Elektr go'sht maydalagich
12.
Dazmol
13.
Fen
14.
Oshxona kombayni
15.
Telefon apparati, shu jumladan qo'l telefoni
16.
Kompyuter texnikasi
17.
Printer va ko'p funksiyali ofis qurilmasi
18.
Planshet kompyuter
19.
Noutbuk
20.
Stol idishlari
1 komplekt
21.
Boshqa tovarlar**
Har bir nomdan 2 kg (bo'linmas tovarlar bundan mustasno), lekin umumiy og'irligi 10 kg dan oshmasligi kerak
1 kalendar oy
* Ushbu tovarlarning qiymati O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2018-yil 6-fevraldagi PQ-3512-sonli "Jismoniy shaxslar tomonidan bojxona chegarasi orqali tovarlarni olib o'tish tartibini yanada tartibga solish chora-tadbirlari to'g'risida"gi qarori bilan belgilangan, jismoniy shaxs tomonidan O'zbekiston Respublikasi Davlat chegarasining avtomobil yo'li (piyodalar uchun), temir yo'l va daryo o'tkazish punktlari orqali respublikaga olib kiriladigan, bojxona to'lovlari bilan soliqqa tortilmaydigan tovarlarni olib kirishning chegaraviy normalariga kiritiladi.
Tovarlarni bojxona to'lovlarini to'lamasdan olib kirish miqdoriy normalari faqat jismoniy shaxs belgilangan davrda O'zbekiston Respublikasi Davlat chegarasining o'tkazish punktini birinchi marta kesib o'tishida qo'llaniladi. O'zbekiston Respublikasi Davlat chegarasining o'tkazish punktini kesib o'tish faktini aniqlash uchun asos bo'lib, bojxona organiga taqdim etiladigan jismoniy shaxs pasportida chegara xizmati organlari tomonidan qo'yilgan belgi hisoblanadi.
** Ushbu toifaga O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2018-yil 6-fevraldagi PQ-3512-sonli qaroriga 1-ilova bilan belgilangan tovarlar kirmaydi.
Yuqorida ko'rsatilgan har qanday tovarni belgilangan normalardan va/yoki davriylikdan oshiq olib kirishda belgilangan tartibda bojxona to'lovlari undiriladi.

Постановлением Кабинета Министров №148 от 2 апреля 2022 года "О введении системы обязательной цифровой маркировки продукции бытовой техники", в отношении отдельных видов бытовой техники введена обязательная цифровая маркировка средствами идентификации. Указанное означает, что производство, ввоз (импорт), оборот и реализация соответствующих видов бытовой техники допускается при условии ее надлежащей маркировки и нанесения на товар (упаковку) средства цифровой идентификации в виде кодов Data Matrix.
Порядок ввоза бытовой техники физическими лицами:
В соответствии с постановлением Кабинета Министров №244 от 19 апреля 2025 года «О мерах по дальнейшему совершенствованию порядка перемещения отдельных видов товаров через таможенную границу», для физических лиц установлены следующие нормы беспошлинного ввоза товаров на территорию Республики Узбекистан:
• До 1 000 (одной тысячи) долларов США — при пересечении таможенной границы через международные аэропорты Республики Узбекистан;
• До 500 (пятисот) долларов США — при пересечении таможенной границы через железнодорожные и речные пункты пропуска Государственной границы Республики Узбекистан;
• До 300 (трёхсот) долларов США — при пересечении таможенной границы через автодорожные (пешеходные) пункты пропуска Государственной границы Республики Узбекистан;
• До 200 (двухсот) долларов США в течение одного календарного квартала — для товаров, поступающих в адрес физического лица в международных курьерских отправлениях;
• До 100 (ста) долларов США — для товаров, поступающих в адрес физического лица в международных почтовых отправлениях.
Ввоз товаров для собственных нужд физическим лицом при пересечении таможенной границы в пределах норм, указанных выше, осуществляется без их обязательного письменного декларирования, за исключением международных почтовых и курьерских отправлений, а также ввозимых товаров, предназначенных для предпринимательской деятельности.
При ввозе физическими лицами товаров через таможенную границу для предпринимательской деятельности, применяются общие правила таможенного оформления, установленные законодательством в отношении всей суммы ввозимых товаров.
Также определены количественные нормы* ввоза через автодорожные (пешеходные), железнодорожные и речные пункты пропуска Государственной границы Республики Узбекистан физическими лицами отдельных товаров для собственных нужд, не подлежащих обложению таможенными платежами:
Наименование товара
Количество
Периодичность
1.
Холодильник
1 ед.
6 календарный месяц
2.
Морозильник
3.
Кондиционер
4.
Стиральная машина
5.
Пылесос
6.
Газовая плита
7.
Электрическая плита
8.
Телевизор
9.
Микроволновая печь
10.
Духовая печь
11.
Электрическая мясорубка
12.
Утюг
13.
Фен
14.
Кухонный комбайн
15.
Телефонный аппарат, в т. ч. наручный
16.
Компьютерная техника
17.
Принтер и многофункциональное офисное устройство
18.
Планшетный компьютер
19.
Ноутбук
20.
Столовая посуда
1 комплект
21.
Прочие товары **
2 кг каждого наименования (за исключением неделимого товара), но не более 10 кг общего веса
1 календарный месяц
* Стоимость данных товаров включается в предельные нормы ввоза в республику физическим лицом товаров через автодорожные (пешеходные), железнодорожные и речные пункты пропуска Государственной границы Республики Узбекистан, не подлежащих обложению таможенными платежами, установленные постановлением Президента Республики Узбекистан от 6 февраля 2018 года № ПП-3512 «О мерах по дальнейшему упорядочению перемещения товаров физическими лицами через таможенную границу».
Количественные нормы ввоза товаров без уплаты таможенных платежей применяются только при первом пересечении физическим лицом пункта пропуска Государственной границы Республики Узбекистан в установленный период. Основанием для определения факта пересечения пункта пропуска Государственной границы Республики Узбекистан является отметка органов пограничных служб, проставленная в паспорте физического лица, предоставляемом таможенному органу.
** В данную категорию не входят товары, установленные приложением № 1 к постановлению Президента Республики Узбекистан от 6 февраля 2018 года № ПП-3512.
При ввозе любого вышеуказанного товара свыше установленных норм и/или периодичности, взимаются таможенные платежи в установленном порядке.