«SOLIQ» mobil ilovasi yordamida belgilangan tovarlarning faktik qoldiqlarini inventarizatsiya qilish bo'yicha tavsiyalar
Ushbu maqolada mobil ilova «SOLIQ» yordamida belgilangan tovarlar qoldiqlarini inventarizatsiya qilish jarayoni tasvirlangan.
Mundarija:
1. Inventarizatsiya va uni o'tkazish tamoyillari
2. Qaysi belgilash kodlarini skanerlash kerak
3. Inventarizatsiyani o'tkazish bo'yicha ketma-ket qadamlar
4. Ko'p beriladigan savollar
Tovar qoldiqlarini inventarizatsiya qilish — tovar muomalasining muayyan ishtirokchisi tasarrufidagi (omborda, do'konda va boshqa saqlash joylarida) belgilangan tovarlarning faktik mavjudligini tasdiqlash va ularni Soliq qo'mitasining axborot resurslarida hamda «ASL BELGISI» milliy axborot tizimida mavjud ma'lumotlar bilan solishtirish tartibidir.
Inventarizatsiyaning asosiy vazifasi — belgilangan tovarlar to'g'risidagi ma'lumotlarni yangilash, ularning faktik holatini, hozirgi egasini va boshqa parametrlarini aniqlashtirish, hamda «ASL BELGISI» milliy axborot tizimida mavjud belgilangan tovarlar (belgilash kodlari) haqidagi ma'lumotlarni keyinchalik tuzatishdan iborat.
Inventarizatsiya o'tkaziladi:
• tadbirkorlik subyektlari tomonidan mustaqil ravishda va har bir tovar guruhi bo'yicha alohida (agar tadbirkorlik subyekti bir nechta tovar guruhlari bilan ishlasa, har bir tovar guruhi Soliq qo'mitasi belgilagan davrda alohida inventarizatsiyadan o'tkaziladi);
• belgilash kodlari bo'yicha identifikatsiya vositalarini (Data Matrix kodlarini) «SOLIQ» mobil ilovasi orqali skanerlash yoki soliq to'lovchining shaxsiy kabineti orqali inventarizatsiya qaydnomasi (faktik qoldiqlardagi identifikatsiya kodlari ro'yxati bilan fayl) taqdim etish yo'li bilan.
Inventarizatsiya o'tkazishda:
• faqat haqiqiy belgilash kodlari hisobga olinadi (ya'ni ishlab chiqaruvchilar/importyorlar tomonidan «ASL BELGISI» milliy axborot tizimida olingan yoki boshqa mamlakatlar belgilash kodlarini tan olish tartiblari doirasida «ASL BELGISI» milliy axborot tizimida ro'yxatdan o'tkazilgan belgilash kodlari);
• ishlab chiqaruvchi/importyor tomonidan faollashtirilmagan (ya'ni mahsulotni belgilash to'g'risidagi hisobot ro'yxatdan o'tkazilmasdan) yoki muomaladan chiqarilgan (yakuniy iste'molchiga sotilgan yoki hisobdan chiqarilgan) belgilash kodlari hisobga olinmaydi;
• agregatsiya kodlari (guruhli qadoqlash, quti, pallet) barcha ichiga joylashtirilgan belgilash kodlari bilan birga hisobga olinadi (ichiga joylashtirilgan kodlar ro'yxati ishlab chiqaruvchi/importyor tomonidan «ASL BELGISI» milliy axborot tizimida ro'yxatdan o'tkazilgan ma'lumotlar asosida aniqlanadi).
Inventarizatsiya natijalari:
• tadbirkorlik subyektlari tomonidan soliq to'lovchining shaxsiy kabineti orqali taqdim etiladi (tasdiqlanadi);
• inventarizatsiya natijalarini «ASL BELGISI» milliy axborot tizimi operatoriga topshirish taqiqlanadi.
Belgilangan tovarlar (belgilash kodlari) to'g'risidagi ma'lumotlarni tuzatish (o'zgartirish) amalga oshiriladi:
• faqat «ASL BELGISI» milliy axborot tizimida ro'yxatdan o'tgan tadbirkorlik subyektlari uchun;
• inventarizatsiya natijalari Soliq qo'mitasi tomonidan taqdim etilishi (tasdiqlanishi) bilan yoki Soliq qo'mitasi belgilagan inventarizatsiya davri tugagandan so'ng.
Inventarizatsiya (skanerlash) amalga oshiriladi:
• inventarizatsiya boshlanish sanasi va vaqtida tadbirkorlik subyekti egasi hisoblangan barcha belgilangan tovarlar uchun, shu jumladan tadbirkorlik subyekti tasarrufidagi tovarlar va hali tadbirkorlik subyektiga yetkazib berilmagan, lekin yetkazib beruvchi tomonidan ularni jo'natish bo'yicha hisob-faktura qo'yilgan tovarlar uchun.
Inventarizatsiya (skanerlash) talab etilmaydi:
• inventarizatsiya boshlanish sanasi va vaqtida tadbirkorlik subyekti egasi hisoblanmagan tovarlar uchun, shu jumladan tadbirkorlik subyektining omborida faktik saqlanayotgan, lekin boshqa tadbirkorlik subyektiga yetkazib berish (sotish) bo'yicha hisob-faktura qo'yilgan tovarlar uchun;
• inventarizatsiya boshlanish sanasi va vaqtida hali bojxona rasmiylashtiruv tartib-taomilidan o'tmagan import tovarlar uchun (ya'ni O'zbekiston Respublikasining bojxona hududiga hali kelmagan va bojxona nazorati ostidagi tovarlar uchun);
• inventarizatsiya boshlanish sanasi va vaqtidan keyin belgilangan mahalliy ishlab chiqarish tovarlar uchun (belgilash sanasi va vaqti «ASL BELGISI» milliy belgilash tizimida tegishli javoblarni ro'yxatdan o'tkazish sanasi va vaqti bo'yicha aniqlanadi).
1-qadam. Inventarizatsiya jarayonini boshlash
Inventarizatsiyani o'tkazish uchun:
• my3.soliq.uz portalida soliq to'lovchining Shaxsiy kabinetiga kiring;
• «Xizmatlar» bo'limiga, «Raqamli belgilash bilan mahsulot muomalasi tizimi» kichik bo'limiga o'ting;
• «Inventarizatsiya» oynasida «Inventarizatsiya yaratish» tugmasini bosing.
Ochilgan shaklda barcha zarur ma'lumotlarni to'ldiring, shu jumladan:
• inventarizatsiya raqami (avtomatik to'ldiriladi);
• inventarizatsiya davri (avtomatik to'ldiriladi);
• ombor shartli nomi (agar bir nechta omboringiz bo'lsa, «Ombor qo'shish» tugmasi yordamida ularni qo'shing);
• moddiy mas'ul shaxsning JShShIR (FIO avtomatik to'ldiriladi);
• inventarizatsiyani o'tkazadigan xodimning JShShIR (agar inventarizatsiyani bir nechta xodim o'tkazsa, zarur xodimlarning JShShIRini «+» tugmasi orqali ko'rsating).
Barcha majburiy maydonlarni to'ldirgandan so'ng «Yaratish» tugmasini bosing.
Inventarizatsiya shaklida ko'rsatilgan xodimlar SOLIQ mobil ilovasidagi «Belgilash inventarizatsiyasidan o'tish» bo'limiga kirish huquqiga ega bo'ladilar.
⚠️ Ushbu bosqichdagi mumkin bo'lgan xatolar:
• noto'g'ri yoki mavjud bo'lmagan JShShIR kiritilgan;
• tashkilotingiz bilan rasmiy mehnat munosabatlarida bo'lmagan shaxsning JShShIR kiritilgan;
• ko'rsatilgan JShShIRga ega xodim SOLIQ mobil ilovasini o'rnatmagan yoki SOLIQ mobil ilovasida identifikatsiyadan (avtorizatsiyadan) o'tmagan.
2-qadam. Mas'ul xodim tomonidan inventarizatsiyani o'tkazish
Tovar qoldiqlarini inventarizatsiya qilish (ya'ni belgilash kodlarini skanerlash) «SOLIQ» mobil ilovasi orqali amalga oshiriladi. Ilovaning tegishli funksionali Android va iOS asosidagi mobil qurilmalar uchun qo'llab-quvvatlanadi.
«Belgilash inventarizatsiyasidan o'tish» bo'limi quyidagi shartlar bajarilganda mavjud bo'ladi:
• mutaxassis to'liq identifikatsiya tartib-taomilidan o'tgan va shaxsini tasdiqlagan;
• mutaxassis inventarizatsiyani o'tkazish uchun mas'ul xodimlar ro'yxatiga kiritilgan (1-qadam ga qarang).
SOLIQ mobil ilovasida inventarizatsiyani boshlash uchun quyidagilar zarur:
• «Belgilash kodlarini hisobga olish» bo'limiga, «Belgilangan tovarlarni inventarizatsiya qilish» kichik bo'limiga o'ting;
• zarur omborni tanlang;
• «Inventarizatsiyani boshlash» tugmasini va «Skanerlash» tugmasini bosing;
• belgilangan mahsulotlardagi raqamli belgilash kodlarini navbatma-navbat skanerlang;
• zarur bo'lganda telefonга tashqi 2D-skaner ulanishi mumkin.
Skanerlash:
• inventarizatsiya jarayonida faqat raqamli belgilash kodlari (Data Matrix kodlari) skanerlanishi shart;
• yopiq tara (guruhli qadoqlash) mavjud bo'lganda vaqtni tejash maqsadida faqat agregatsiya kodini skanerlash yetarli;
• skanerlash bir nechta xodim tomonidan amalga oshirilayotgan bo'lsa, takroriy skanerlash va boshqa kutilmagan holatlarga yo'l qo'ymaslik uchun mahsulotlarni ular o'rtasida (saqlash joyi, mahsulot turi yoki boshqa mezonlar bo'yicha) taqsimlash tavsiya etiladi;
• xodim tomonidan xatо ravishda hisobga olinmasligi kerak bo'lgan tovar (muddati o'tgan, nuqsonli yoki boshqa sotib bo'lmaydigan mahsulot) skanerlab qo'yilsa, tegishli kod «Xatо kiritilgan mahsulot» funksionali yordamida o'chirilishi mumkin.
Mahsulotni muvaffaqiyatli skanerlashning bosqichma-bosqich tartibi:
• xodim SOLIQ mobil ilovasini ishga tushiradi;
• «Xizmatlar» menyusiga o'tadi;
• «Belgilash kodlarini hisobga olish» bo'limini ochadi;
• «Belgilangan tovarlarni inventarizatsiya qilish» funksiyasini tanlaydi;
• inventarizatsiya uchun omborni tanlaydi;
• «Boshlash» tugmasini bosadi;
• oyna ochiladi va «Skanerlash» tugmasi bosiladi;
• skaner belgilash kodiga (DataMatrix) yo'naltiriladi va tovar skanerlanadi.
Kodni muvaffaqiyatli tekshirish natijasida ekranda «Mahsulot ro'yxatga qo'shildi» xabari paydo bo'ladi, skanerlangan tovar esa tizimda inventarizatsiyadan o'tgan sifatida ro'yxatga olinadi.
«Yakunlash» tugmasini faqat bir marta bosish zarur va faqat quyidagilar tugagandan keyin:
• barcha tovarlar;
• barcha xodimlar tomonidan;
• barcha omborlarda skanerlash tugallangandan so'ng..
Barcha omborlarda barcha xodimlar tomonidan barcha tovarlarni skanerlash tugallangandan so'ng «Yakunlash» tugmasini bosish zarur.
• SOLIQ ilovasida mas'ul xodim sifatida belgilanmagan shaxsning profili ishlatilmoqda.
• Inventarizatsiya o'tkazishda barqaror internet ulanishi yo'q.
• Belgilash kodi (DataMatrix) emas, boshqa kod skanerlanayotgan yoki mobil ilova uni belgilash kodi sifatida aniqlamayapti.
• Ma'lumotlari tizimda mavjud bo'lmagan kod skanerlanayotganda «Noma'lum kod turi» xatosi chiqadi.
• Kodni takroran skanerlashda tizim «Bu kod allaqachon ro'yxatga olingan» ogohlantirishini beradi..
3-qadam. Inventarizatsiyani yopish va natijalarni tasdiqlash
Inventarizatsiya yakunlangandan so'ng my3.soliq.uz portalida soliq to'lovchining Shaxsiy kabinetiga kirib, raqamli belgilangan tovarlar muomalasi tizimining «Inventarizatsiya» bo'limiga o'tish va inventarizatsiya natijalarini tekshirish zarur.
Olingan natijalar bilan rozi bo'lganda «Inventarizatsiya natijalarini tasdiqlash» tugmasini bosish zarur.
Tasdiqlash jarayonida ariza topshirish oynasi ochiladi, unda quyidagi amallar bajariladi:
1. Tovar turini tanlash
Inventarizatsiya o'tkazilgan tovar guruhini ko'rsatish zarur.
2. Inventarizatsiya o'tkazish sababini tanlash
Inventarizatsiya natijalariga qarab quyidagi sabablardan biri tanlanadi:
• «Tovarni hisobdan chiqarish» — inventarizatsiya davomida tizimda qoldiq sifatida ro'yxatga olingan tovarlar qisman topilgan bo'lsa;
• «Boshqa subyekt mahsulotini hisobga olish» — belgilash kodi boshqa subyekt balansida turibdi, lekin tovar amalda omborda mavjud bo'lsa;
• «Tovar mavjud emas» — tizimda qoldiqlar ko'rsatilayotgan bo'lsa-da, tovar amalda omborda bo'lmasa.
Ariza har bir sabab bo'yicha alohida shakllantiriladi. Bir nechta sabab mavjud bo'lsa, har bir sabab bo'yicha alohida ariza yaratiriladi (hozirda ko'rsatilgan funksionallar vaqtincha o'chirib qo'yilgan va inventarizatsiyani og'ish sababini ko'rsatmasdan o'tkazish mumkin).
Shundan so'ng ariza soliq inspektori tomonidan ko'rib chiqish uchun Soliq qo'mitasiga yo'naltiriladi. Tafovutlar aniqlangan taqdirda tushuntirish olish va tegishli choralar ko'rish uchun soliq inspektoriga murojaat etish lozim.
Savol 1. «Inventarizatsiya o'tkazishdan maqsad nima?»
Javob: Inventarizatsiya ombordagi belgilangan mahsulotlarning faktik qoldiqlarini aniqlash va «ASL BELGISI» MATidagi ma'lumotlarni aniqlashtirish (tuzatish) maqsadida o'tkaziladi.
Savol 2. «Joriy inventarizatsiya tugagandan so'ng yangi inventarizatsiya jarayonini yaratish mumkinmi?»
Javob: Inventarizatsiyani tasdiqlashga yuborishdan avval yangi inventarizatsiyalar yaratishga ruxsat etiladi. Ma'lumotlar tasdiqlashga yuborilgandan so'ng yangi inventarizatsiyalar yaratish imkoniyati cheklanadi.
Savol 3. «Qaysi tovarlarni inventarizatsiyadan o'tkazish kerak?»
Javob: Inventarizatsiya faqat belgilangan tovarlar bo'yicha o'tkaziladi. Tovar guruhlari Soliq qo'mitasining qarorlari bilan belgilanadi.
Savol 4. «Inventarizatsiyani o'tkazayotgan xodimda mobil ilovada ma'lumotlar ko'rsatilmayapti. Buning sababi nima bo'lishi mumkin?»
Javob: JShShIRning to'g'riligini va SOLIQ ilovasidagi avtorizatsiya ma'lumotlariga mosligini tekshirish zarur.
Savol 5. «2025 yilda sotib olingan tovarlar bo'yicha inventarizatsiya o'tkazish zarurmи?»
Javob: Ha, inventarizatsiya tadbirkorlik subyekti balansidagi barcha tovarlar bo'yicha o'tkaziladi.
Savol 6. «Inventarizatsiya o'tkazish davrida tovarlarni sotish mumkinmi?»
Javob: Ha.
Savol 7. «Amalda omborda tovarlar bo'lmasa-da, tizimda qoldiqlar ko'rsatilsa nima qilish kerak?»
Javob: Inventarizatsiyani o'tkazish va natijalarni tasdiqlash zarur. Talab qilinmagan kodlar hisobdan chiqariladi.
Savol 8. «Spirtli ichimliklarni quyib sotishni qanday amalga oshirish kerak?»
Javob: Shaxsiy kabinet orqali ariza topshirish zarur. Batafsil ma'lumot uchun — ХTM ga murojaat qiling.
Savol 9. «Tovarni sotishda nima uchun belgilash kodi hisobdan chiqmayapti?»
Javob: Sozlamalarni tekshirish uchun ХTM yoki qo'llab-quvvatlash xizmatiga murojaat etish zarur.
Savol 10. «Inventarizatsiya o'tkazish qanday oqibatlarga olib kelishi mumkin?»
Javob: Inventarizatsiya o'tkazilmagan taqdirda qoldiqlar nolga tenglashtiriladi.
Savol 11. «Inventarizatsiya o'tkazish muddatini qanday uzaytirish mumkin?»
Javob: «Inventarizatsiyalar ro'yxati» → «Harakatlar» bo'limi orqali.
Savol 12. «Inventarizatsiya davomida xatolar paydo bo'lmoqda. Ular nimani anglatadi?»
Javob: Mumkin bo'lgan xabarlar:
• «Bu tovar boshqa firmaning qoldiqlarida turibdi»
• «Bu tovar emissiya jarayonida»
• «Bu tovar soliq bazasida topilmadi»
Bu shuni anglatadiki, kod bo'yicha ma'lumotlar «ASL BELGISI» NATiga uzatilmagan.
Savol 13. «Inventarizatsiya o'tkazishda nima uchun skanerlangan tovarlar «Boshqa shaxsda ro'yxatga olingan kodlar soni» bo'limida ko'rsatilmoqda?»
Javob: Bu kod boshqa subyekt nomiga ro'yxatdan o'tganligini anglatadi. Inventarizatsiya yakunlangandan so'ng ma'lumotlar tuzatiladi.

Инвентаризация маркированных товаров в приложении SOLIQ - Алкогольная продукция
В данной статье описан процесс  инвентаризации фактических остатков маркированных товаров с использованием мобильного приложения «SOLIQ»
Содержание:
1. Инвентаризация и принципы её проведения
2. Какие коды маркировки необходимо сканировать
3. Последовательность шагов по проведению инвентаризации
4. Часто задаваемые вопросы
Инвентаризация товарных остатков — это процедура подтверждения фактического наличия маркированных товаров в распоряжении конкретного участника оборота товаров (на складе, в магазине и в иных местах хранения) и их сверка с данными, содержащимися в информационных ресурсах Налогового комитета и в Национальной информационной системе «ASL BELGISI».
Основной задачей инвентаризации является актуализация сведений о маркированных товарах, уточнение их фактического состояния, актуального владельца и иных параметров и последующая корректировка (изменение) сведений о маркированных товарах (кодах маркировки), содержащихся в Национальной информационной системе «ASL BELGISI».
Инвентаризация проводится:
• субъектами предпринимательства самостоятельно и отдельно по каждой товарной группе (если субъект предпринимательства работает с несколькими товарными группами, то каждая товарная группа проходит инвентаризацию отдельно в период, установленный Налоговым комитетом);
• по кодам маркировки путём сканирования средств идентификации (кодов Data Matrix) мобильным приложением «SOLIQ» или путём предоставления инвентаризационной ведомости (файла со списком кодов идентификации, находящихся в фактических остатках) через личный кабинет налогоплательщика.
При проведении инвентаризации:
• учитываются только подлинные коды маркировки (т.е. коды маркировки, полученные производителями/импортёрами в Национальной информационной системе «ASL BELGISI» или зарегистрированные в Национальной информационной системе «ASL BELGISI» в рамках процедур признания кодов маркировки других стран);
• не учитываются коды маркировки, которые не были активированы производителем/импортёром (т.е. без регистрации отчёта о маркировке продукции) или были выведены из оборота (реализованы конечному потребителю или списаны);
• коды агрегации (групповая упаковка, короб, паллет) учитываются вместе со всеми вложенными кодами маркировки (перечень вложенных кодов определяется по сведениям, зарегистрированным производителем/импортёром в Национальной информационной системе «ASL BELGISI»).
Результаты инвентаризации:
• предоставляются (подтверждаются) субъектами предпринимательства посредством личного кабинета налогоплательщика;
• подача результатов инвентаризации оператору Национальной информационной системы «ASL BELGISI» не допускается.
Корректировка (изменение) сведений о маркированных товарах (кодах маркировки) выполняется:
• только для субъектов предпринимательства, прошедших регистрацию в Национальной информационной системе «ASL BELGISI»;
• по мере предоставления (подтверждения) результатов инвентаризации Налоговым комитетом и (или) после завершения периода инвентаризации, установленного Налоговым комитетом.
Инвентаризация (сканирование) выполняется:
• для всех маркированных товаров, владельцем которых на дату и время начала инвентаризации является субъект предпринимательства, в том числе товары, которые находятся в распоряжении субъекта предпринимательства, и товары, которые ещё не доставлены субъекту предпринимательства, но на которые поставщиком выставлен счёт-фактура на их отгрузку.
Инвентаризация (сканирование) не требуется:
• для товаров, в отношении которых субъект предпринимательства не является владельцем на дату и время начала инвентаризации, включая товары, фактически хранящиеся на складе субъекта предпринимательства, но на которые выставлен счёт-фактура на их поставку (реализацию) другому субъекту предпринимательства;
• для импортных товаров, которые на дату и время начала инвентаризации ещё не прошли процедуру таможенного оформления (т.е. товары, ещё не поступившие на таможенную территорию Республики Узбекистан, и товары, находящиеся под таможенным контролем);
• для товаров местного производства, которые были промаркированы после даты и времени начала инвентаризации (дата и время маркировки определяется по дате и времени регистрации соответствующих ответов в Национальной системе маркировки «ASL BELGISI»).
Шаг 1. Запуск процесса инвентаризации
Для проведения инвентаризации:
• войдите в Личный кабинет налогоплательщика на портале my3.soliq.uz;
• перейдите в раздел «Услуги», подраздел «Система оборота продукции с цифровой маркировкой»;
• в окне «Инвентаризация» нажмите кнопку «Создать инвентаризацию».
В открывшейся форме заполните все необходимые сведения, в том числе:
• номер инвентаризации (заполняется автоматически);
• период инвентаризации (заполняется автоматически);
• условное наименование склада (если у вас несколько складов, добавьте их с помощью кнопки «Добавить склад»);
• ПИНФЛ материально ответственного лица (ФИО заполняется автоматически);
• ПИНФЛ сотрудника, который будет проводить инвентаризацию (если инвентаризацию проводят несколько сотрудников, укажите ПИНФЛ необходимых сотрудников через кнопку «+»).
После заполнения всех обязательных полей нажмите кнопку «Создать».
Сотрудники, указанные в форме инвентаризации, получат доступ к разделу «Прохождение инвентаризации маркировки» в мобильном приложении SOLIQ.
⚠️Возможные ошибки на данном этапе:
• введён некорректный или несуществующий ПИНФЛ;
• введён ПИНФЛ человека, который не состоит в официальных трудовых отношениях с вашей организацией;
• сотрудник с указанным ПИНФЛ не установил мобильное приложение SOLIQ или не прошёл идентификацию (авторизацию) в мобильном приложении SOLIQ.
Шаг 2. Проведение инвентаризации ответственным сотрудником
Инвентаризация товарных остатков (то есть сканирование кодов маркировки) проводится посредством мобильного приложения «SOLIQ». Соответствующий функционал приложения поддерживается для мобильных устройств на базе Android и iOS.
Раздел «Прохождение инвентаризации маркировки» доступен при условии:
• специалист прошёл полную процедуру идентификации и подтвердил личность;
• специалист был включён в перечень сотрудников, ответственных за проведение инвентаризации (см. Шаг 1).
Для начала инвентаризации в мобильном приложении SOLIQ необходимо:
• перейти в раздел «Учёт кодов маркировки», подраздел «Инвентаризация маркированных товаров»;
• выбрать необходимый склад;
• нажать кнопку «Начать инвентаризацию» и кнопку «Сканирование»;
• выполнить поочерёдное сканирование кодов цифровой маркировки на маркированной продукции;
• при необходимости к телефону может быть подключён внешний 2D-сканер.
Сканирование:
• в процессе инвентаризации подлежат сканированию исключительно коды цифровой маркировки (коды Data Matrix);
• при наличии запечатанной тары (групповой упаковки) в целях оптимизации времени достаточно просканировать только код агрегации;
• если сканирование проводится несколькими сотрудниками, рекомендуется распределить продукцию между ними (по месту хранения, по виду продукции или по другим критериям) во избежание дублирования сканирования и иных непредвиденных ситуаций;
• если сотрудником по ошибке был отсканирован товар, который не подлежит учёту (просроченная, забракованная либо иная нереализуемая продукция), соответствующий код может быть удалён с использованием функционала «Ошибочно введённая продукция».
Пошаговый порядок успешного сканирования продукции:
• сотрудник запускает мобильное приложение SOLIQ;
• переходит в меню «Услуги»;
• открывает раздел «Учёт кодов маркировки»;
• выбирает функцию «Инвентаризация маркированных товаров»;
• выбирает склад для инвентаризации;
• нажимает кнопку «Начать»;
• открывается окно, и нажимается кнопка «Сканировать»;
• сканер наводится на код маркировки (DataMatrix), и выполняется сканирование товара.
При успешной проверке кода на экране появляется сообщение «Продукт добавлен в список», а отсканированный товар регистрируется в системе как прошедший инвентаризацию.
Кнопку «Завершить» необходимо нажать только один раз и только после того, как будет завершено сканирование:
• всех товаров;
• всеми сотрудниками;
• на всех складах.
После завершения сканирования всех товаров всеми сотрудниками на всех складах необходимо нажать кнопку «Завершить».
• В приложении SOLIQ используется профиль лица, которое не было определено ответственным сотрудником.
• Отсутствует стабильное интернет-соединение при проведении инвентаризации.
• Просканирован не код маркировки (DataMatrix) или мобильное приложение не идентифицирует его как код маркировки.
• При сканировании кода, данные о котором отсутствуют в системе, выдаётся ошибка «Неизвестный тип кода».
• При повторном сканировании кода система выдаёт оповещение «Этот код уже был зарегистрирован».
Шаг 3. Закрытие инвентаризации и подтверждение результатов
По завершении инвентаризации необходимо войти в Личный кабинет налогоплательщика на портале my3.soliq.uz, перейти в раздел «Инвентаризация» системы оборота цифровых маркированных товаров и проверить результаты инвентаризации.
При согласии с полученными результатами необходимо нажать кнопку «Подтвердить результаты инвентаризации».
При подтверждении открывается окно подачи заявки, в котором выполняются следующие действия:
1. Выбор типа товара
Необходимо указать товарную группу, по которой проведена инвентаризация.
2. Выбор причины проведения инвентаризации
В зависимости от результатов инвентаризации выбирается одна из следующих причин:
• «Снятие товара с учёта» — если в ходе инвентаризации частично обнаружены товары, зарегистрированные в системе как остатки;
• «Учёт продукции другого субъекта» — если маркировочный код числится на балансе другого субъекта, но фактически товар находится на складе;
• «Товар отсутствует» — если в системе числятся остатки, но товар фактически отсутствует на складе.
Заявка формируется отдельно по каждой причине. При наличии нескольких причин создаётся отдельная заявка по каждой причине (в настоящее время указанные функционалы временно отключены, и проведение инвентаризации возможно без указания причины отклонения).
После этого заявка направляется в Налоговый комитет для рассмотрения налоговым инспектором. При обнаружении расхождений следует обратиться к налоговому инспектору для получения разъяснений и принятия соответствующих мер.
Вопрос 1. «В чём цель проведения инвентаризации?»
Ответ: Инвентаризация проводится с целью определения фактического остатка маркированной продукции на складе и уточнения (корректировки) сведений в НИС «ASL BELGISI».
Вопрос 2. «Можно ли создать новый инвентаризационный процесс после завершения текущего?»
Ответ: До момента отправки инвентаризации на подтверждение допускается создание новых инвентаризаций. После отправки данных на подтверждение возможность создания новых инвентаризаций будет ограничена.
Вопрос 3. «Какие товары необходимо проводить через инвентаризацию?»
Ответ: Инвентаризация проводится только в отношении маркированных товаров. Товарные группы определяются решениями Налогового комитета.
Вопрос 4. «У сотрудника, проводящего инвентаризацию, данные не отображаются в мобильном приложении. В чём может быть причина?»
Ответ: Необходимо проверить корректность ПИНФЛ и соответствие данным авторизации в приложении SOLIQ.
Вопрос 5. «Необходимо ли проводить инвентаризацию товаров, приобретённых в 2025 году?»
Ответ: Да, инвентаризация проводится по всем товарам, находящимся на балансе субъекта предпринимательства.
Вопрос 6. «Можно ли осуществлять реализацию товаров во время проведения инвентаризации?»
Ответ: Да.
Вопрос 7. «Что делать, если фактически на складе отсутствуют товары, но в системе отображаются остатки?»
Ответ: Необходимо провести инвентаризацию и подтвердить результаты. Невостребованные коды будут списаны.
Вопрос 8. «Как необходимо осуществлять реализацию алкогольной продукции через розлив?»
Ответ: Необходимо подать заявку через личный кабинет. За подробностями — в ЦТО.
Вопрос 9. «Почему маркировочный код не списывается при реализации товара?»
Ответ: Необходимо обратиться в ЦТО или службу поддержки для проверки настроек.
Вопрос 10. «К каким последствиям может привести проведение инвентаризации?»
Ответ: При непроведении инвентаризации остатки будут обнулены.
Вопрос 11. «Как можно продлить срок проведения инвентаризации?»
Ответ: Через раздел «Список инвентаризаций» → «Действия».
Вопрос 12. «Во время инвентаризации появляются ошибки. Что они означают?»
Ответ: Возможные сообщения:
• «Этот товар находится на остатках другой фирмы»
• «Этот товар в процессе эмиссии»
• «Этот товар не найден в налоговой базе»
Это означает, что данные по коду не переданы в НИС «ASL BELGISI».
Вопрос 13. «Почему при проведении инвентаризации отсканированные товары отображаются в разделе „Количество кодов, зарегистрированных на другом лице“?»
Ответ: Это означает, что код зарегистрирован за другим субъектом. После завершения инвентаризации данные будут скорректированы.