O‘zbekiston Respublikasi norezidentining amaldagi elektron raqamli imzosi (ERI) ning yaroqlilik muddati tugagan taqdirda, Vazirlar Mahkamasining 2022-yil 29-iyuldagi "O‘zbekiston Respublikasining xorijdagi konsullik muassasalari orqali elektron raqamli imzolar berish tartibi to‘g‘risidagi nizomni tasdiqlash haqida"gi 413-son qaroriga muvofiq xorijiy yuridik shaxslarga elektron raqamli imzo ro‘yxatdan o‘tkazilganlik guvohnomasi egasi bo‘lgan mamlakat hududidagi O‘zbekiston Respublikasining diplomatik vakolatxonalari va konsullik muassasalari tomonidan quyidagi hujjatlar to‘plami taqdim etilganda beriladi:
1. ERI taqdim etish uchun ariza;
2. Shaxsni tasdiqlovchi hujjatning asl nusxasi (konsullik muassasasining mansabdor shaxsi tomonidan tekshiriladi va ariza beruvchiga qaytariladi), shuningdek jismoniy shaxsning shaxsiy identifikatsiya raqami (JSHSHIR) berilganligi to‘g‘risidagi hujjat;
3.  O‘zbekiston Respublikasi soliq xizmati tomonidan berilgan yuridik shaxsning soliq to‘lovchining to‘liq nomi va identifikatsiya raqami ko‘rsatilgan notarial tasdiqlangan xati (900 000 000);
4. Ro‘yxatdan o‘tkazilganlik guvohnomasi egasi bo‘lgan chet el yuridik shaxsining rahbari tomonidan imzolangan vakolatli shaxsga notarial tasdiqlangan ishonchnoma (ro‘yxatdan o‘tkazilganlik guvohnomasi egasining mamlakati hududida tasdiqlangan) chet el yuridik shaxsining muhri bilan birga;
5. O‘zbekiston Respublikasi Dori vositalari, tibbiy buyumlar va tibbiy texnika ekspertizasi va standartlashtirish davlat markazining ro‘yxatdan o‘tkazilganlik guvohnomasi;
6. Ko‘rsatilgan miqdorda konsullik yig‘imi to‘langanligi va haqiqiy xarajatlar qoplanganligi to‘g‘risidagi kvitansiya.
Konsullik muassasasi tomonidan ariza beruvchidan elektron raqamli imzo kaliti sertifikatini olish uchun hujjatlarni qabul qilishni rad etish uchun quyidagilar asos bo‘ladi:
• hujjatlar to‘liq taqdim etilmaganligi;
• qalbaki hujjatlarni taqdim etish;
• ERI kaliti sertifikatini berganlik uchun konsullik yig‘imini to‘lamaslik.
Ariza beruvchi tomonidan taqdim etilgan ma’lumotlar haqiqatda tekshirilganidan so‘ng, ERI paroli vakolatli organ tomonidan arizada ko‘rsatilgan elektron pochta manziliga elektron xat shaklida yuboriladi. Arizada ko‘rsatilgan elektron pochta manzili o‘zgartirilishi yoki elektron raqamli imzo yopiq kaliti egasining konsullik muassasasiga bevosita murojaati asosida elektron raqamli imzo yopiq kaliti paroli qayta yuborilishi mumkin.

Обновление электронной цифровой подписи (ЭЦП)
В случае окончания срока годности действующей электронной цифровой подписи (ЭЦП) нерезидента Республики Узбекистан, согласно Постановлению Кабинета Министров № 413 от 29 июля 2022 года «Об утверждении Положения о порядке выдачи электронных цифровых подписей через консульские учреждения Республики Узбекистан за рубежом», иностранным юридическим лицам электронная цифровая подпись предоставляется дипломатическими представительствами и консульскими учреждениями Республики Узбекистан на территории страны держателя регистрационного удостоверения при предоставление следующего пакета документов:
1. Заявление на предоставление ЭЦП;
2. Оригинал документа, удостоверяющего личность (проверяется должностным лицом консульского учреждения и возвращается заявителю), а также документ о присвоении персонального идентификационного номера физического лица (ПИНФЛ);
3. Нотариально удостоверенное письмо юридического лица с указанием полного наименования и идентификационного номера налогоплательщика юридического лица выданного налоговой службой Республики Узбекистан (900 000 000);
4. Нотариально удостоверенная доверенность (заверенная на территории страны держателя регистрационного удостоверения) на уполномоченное лицо, подписанная руководителем иностранного юридического лица - держателя регистрационного удостоверения, вместе с печатью иностранного юридического лица;
5. Регистрационное удостоверение Государственного центра экспертизы и стандартизации лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники Республики Узбекистан;
6. Квитанция об оплате консульского сбора в указанном размере и возмещении фактических расходов.
Основаниями для отказа консульскому учреждению в приеме документов от заявителя на получение сертификата ключа ЭЦП являются:
• неполная подача документов;
• представление поддельных документов;
• неуплата консульского сбора за выдачу сертификата ключа ЭЦП.
После фактической проверки данных, предоставленных со стороны заявителя, пароль ЭЦП будет отправлен уполномоченным органом в виде электронного письма на адрес электронной почты, указанный в заявлении. Адрес электронной почты, указанный в заявлении, может быть изменен или пароль закрытого ключа ЭЦП может быть отправлен повторно на основании непосредственного обращения владельца закрытого ключа ЭЦП в консульское учреждение.