Chet ellik ro‘yxatdan o‘tganlik guvohnomasi (RG) egalarining O‘zbekiston Respublikasi hududida vakolatxonasi bo‘lmagan taqdirda, norezident uchun Davlat soliq qo‘mitasidan (DSQ) Soliq to‘lovchining identifikatsiya raqamini (STIR) olishlari shart. Bundan tashqari, STIRni olgandan so‘ng, RG egasi O‘zbekiston Respublikasi konsulligi yoki elchixonasida jismoniy shaxsning shaxsiy identifikatsiya raqamini (PINFL) va elektron raqamli imzo kalitini (ERI) olishi kerak (ro‘yxat quyidagi havolada: https://www.mfa.uz/ru/pages/o-konsulskix-okrugax-diplomat).
ERI olish tartibi quyida tasvirlangan.
1. STIR olish
RG egalari norezidentning STIRni berish uchun Davlat soliq qo‘mitasiga hujjatlar to‘plamini taqdim etishlari kerak. Jarayon faqat norezident nomidan amalga oshiriladi.
Kerakli hujjatlar ro‘yxati:
• Tegishli davlat organi tomonidan berilgan norezident joylashgan mamlakatda rasmiy ro‘yxatga olinganligini tasdiqlovchi hujjat (davlat ro‘yxatidan o‘tkazilganligi to‘g‘risidagi guvohnoma yoki savdo reestridan ko‘chirma);
• Norezident yoki unga tenglashtirilgan davlat ro‘yxatidan o‘tkazilgan davlat qonun hujjatlariga muvofiq xorijiy norezident kompaniyasi soliq to‘lovchining shaxsiy raqamini tasdiqlovchi hujjatlar;
• To‘liq pasport ma'lumotlari va unga berilgan vakolatlar (notarial tasdiqlangan) ko‘rsatilgan vakolatli shaxsga berilgan ishonchnoma (agar hujjatlar RU kompaniyasining rahbari tomonidan taqdim etilmagan bo‘lsa);
• Rahbarning yoki vakolatli shaxsning fuqarolik pasporti nusxasi (ishonchnoma berishda);
• O‘zbekiston Respublikasi Dori vositalari, tibbiyot buyumlari va tibbiyot texnikasini ekspertiza va standartlashtirish davlat markazining ro‘yxatdan o‘tkazilganligi to‘g‘risidagi guvohnomasi.
2. PINFL olish
RG egasi kompaniya rahbari yoki vakolatli shaxs (ishonchnoma berishda) O‘zbekiston Respublikasining konsulligi yoki elchixonasiga tashrif buyurishi shart (ro‘yxat O'zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi (mfa.uz)).
Sizda siz bilan birga chet el pasporti va konsullik yig‘imi to‘langanligini tasdiqlovchi hujjat bo‘lishi kerak. PINFLni olish uchun bu shaxs akkreditatsiyalangan kameraga suratga olinishi va barmoq izlarini taqdim etishi kerak.
3. ERI olish
Norezident ERI'sini olish uchun vakolatli shaxs nima qilishi kerak?
Davlat guvohnomasining elektron versiyasini oling. Davlat soliq qoʻmitasida roʻyxatdan oʻtish, PINFLni olish va keyinchalik Oʻzbekiston Respublikasi konsulligi yoki elchixonasiga murojaat qilish (roʻyxat O'zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi (mfa.uz)).
Siz bilan birga bo‘lishi kerak:
a) Tashkilot blankasining asl nusxasida norezidentning ERIni berish to‘g‘risidagi iltimosnoma bilan, tashkilotning to‘liq nomi va O‘zbekiston Respublikasi Davlat soliq qo‘mitasi tomonidan berilgan STIR raqami ko‘rsatilgan notarial tasdiqlangan rasmiy xat;
b) Soliq organlarida davlat ro‘yxatidan o‘tganligi to‘g‘risidagi hujjat (Davlat soliq qo'mitasi tomonidan beriladigan PDF fayl);
v) notarial tasdiqlangan ishonchnoma (agar ERI vakolatli shaxsga berilgan bo'lsa. Bu yerda ilgari STIR olinayotganda taqdim etiladigan notarial ishonchnoma nazarda tutilmoqda);
d) ERI oluvchi shaxsning pasporti;
e) elektron raqamli imzo kaliti sertifikatini berganlik uchun yig‘im to‘langanligini tasdiqlovchi to‘lov hujjati (konsullik muassasasida to‘lanadi);
Konsullikda siz ERI kaliti sertifikat faylini va ERI kalit faylining o‘zini olishingiz kerak (parol arizada ko‘rsatilgan elektron pochta manziliga yuboriladi);
Vakolatli shaxsda O‘zbekiston Respublikasi PINFLi bo‘lmasa, ushbu shaxsga Davlat soliq qo‘mitasida ro‘yxatdan o‘tganligi va STIR olganligi to‘g‘risidagi guvohnoma bilan birga notarial tasdiqlangan ishonchnoma va pasport nusxasi taqdim etiladi.
Diqqat: vakolatli shaxsning pasport ma'lumotlari ishonchnomada to‘g‘ri aks ettirilgan bo‘lishi kerak, ishonchnomada esa bu shaxs ERI olish uchun konsullikka murojaat qilish huquqiga ega ekanligi alohida ko‘rsatilishi kerak.
4. Toʻldirilgan hujjatlarni yuborish uchun DSQ aloqa maʼlumotlari:
STIR olish yoki ma'lumotlarni soliq qo'mitasi bazasida yangilash uchun murojaatlarni rasmiy elektron pochta manzili orqali yuborishingiz kerak: org@soliq.uz yoki my.soliq.uz shaxsiy kabineti orqali.
Murojaat tashkilotning rasmiy blankasida, direktorning imzosi va muhr bilan tasdiqlangan holda tayyorlangan bo‘lishi lozim.

Иностранным держателям регистрационных удостоверений (РУ) при отсутствии представительства на территории Республики Узбекистан, необходимо получить Идентификационный номер налогоплательщика (ИНН) для нерезидента в Государственном налоговом комитете (ГНК). Далее, после получения ИНН держателю РУ необходимо получить Персональный идентификационный номер физического лица (ПИНФЛ) и ключ электронной цифровой подписи (ЭЦП) в консульстве или посольстве Республики Узбекистан.
Министерство иностранных дел Республики Узбекистан (mfa.uz)
Порядок получения ЭЦП описан ниже:
1. Получение ИНН
Держателям РУ необходимо предоставить пакет документов в ГНК для оформления ИНН нерезидента. Процедура осуществляется только на имя нерезидента.
Перечень необходимых документов:
• Документ, подтверждающий официальную регистрацию в стране местонахождения нерезидента, выданный соответствующим государственным органом (свидетельство о государственной регистрации или выписка из торгового реестра);
• Документы подтверждающие личный номер налогоплательщика иностранной фирмы-нерезидента согласно законодательству государства регистрации нерезидента или его аналог.
• Доверенность, выданная уполномоченному лицу, (в случае если документы подаёт не руководитель компании РУ) с указанием полных паспортных данных и предоставляемых ему полномочий (нотариально заверенное);
• Копия гражданского паспорта руководителя, или уполномоченного лица (при оформлении доверенности);
• Регистрационное удостоверение Государственного центра экспертизы и стандартизации лекарственных препаратов, изделий медицинского назначения и медицинской техники Республики Узбекистан.
2. Получение ПИНФЛ
Руководителю компании держателя РУ или уполномоченному лицу (при оформлении доверенности) необходимо посетить консульство или посольство Республики Узбекистан (перечень по ссылке https://www.mfa.uz/ru/pages/o-konsulskix-okrugax-diplomat).
При себе иметь надо иметь заграничный паспорт и документ подтверждающий факт оплаты консульского сбора. Для получения ПИНФЛ данное лицо должно сфотографироваться на аккредитованную камеру и предоставить свои отпечатки пальцев.
3. Получение ЭЦП
Что необходимо сделать уполномоченному лицу для получения ЭЦП – нерезидента?
Получить электронную версию удостоверения о гос. регистрации в Государственном налоговом комитете, получить ПИНФЛ, и в последующем обратится в консульство или посольство Республики Узбекистан (перечень по ссылке https://www.mfa.uz/ru/pages/o-konsulskix-okrugax-diplomat).
При себе необходимо иметь:
а) Нотариально заверенное официальное письмо на оригинальном бланке организации с просьбой о выдаче ЭЦП нерезидента с указанием полного наименования организации и номером ИНН, выданным ГНК РУз;
б) Документ о Государственной  регистрации в налоговых органах (ПДФ файл выдаваемый
со стороны ГНК);
в) нотариально заверенную доверенность (в случае если ЭЦП оформляется на уполномоченное лицо. Имеется ввиду нотариальная доверенность, которая ранее подавалась при получении ИНН);
г) паспорт лица, получающее ЭЦП;
д) платёжный документ об уплате сбора за выдачу сертификата ключа электронной цифровой подписи (уплачивается в консульстве);
В консульстве необходимо получить файл сертификата ключа ЭЦП и сам файл ключа ЭЦП (пароль будет направлен на адрес электронной почты, указанной в заявлении);
При отсутствии у уполномоченного лица ПИНФЛа Республики Узбекистан, данным лицом вместе с свидетельством о регистрации в ГНК и получении ИНН предоставляется нотариально заверенная доверенность, и копия паспорта.
Внимание: паспортные данные уполномоченного лица должны быть корректно отражены в доверенности, при этом в доверенности должно быть конкретно прописано, что данное лицо имеет право обратится в консульство для получения ЭЦП.
4. Контактные данные для отправки заполненных документов:
Для получения ИНН  или обновления данных в базе налогового комитета необходимо направлять обращения на официальную почту: org@soliq.uz или через личный кабинет my.soliq.uz.
Обращение должно быть подготовлено на фирменном бланке организации, подписью директора и заверено печатью.
Сайт: https://soliq.uz/
Если у вас возникнут вопросы, вы можете обратиться по телефону: (99871) 244-98-09 (внутренний номер 01635).