Spirtli ichimliklarni markirovkalash kodi: u nimani o'z ichiga oladi va qanday ko'rinishga ega
Markirovkalash kodiga kiritilgan ma’lumotlarning tarkibi, alkogolli mahsulotlarni raqamli identifikatsiyalash vositalarini shakllantirish va ulardan foydalanish tartibi O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 31-dekabrdagi 833-son qarori bilan tartibga solinadi.
Alkogol mahsulotlari iste'molchi qadog'i
Alkogolli mahsulotlarning iste'molchi qadoqlari uchun markirovkalash kodi 3 guruh ma'lumotlarni o'z ichiga oladi, ulardan birinchi va ikkinchi guruhlar alkogolli mahsulotlar iste'molchi qadoqlari uchun identifikatsiya kodini, uchinchi guruh esa tekshirish kodini shakllantiradi:
• birinchi ma'lumotlar guruhi 14 ta raqamdan iborat bo'lib, mahsulotning shtrix kodini o'z ichiga oladi, undan oldin AI - dastur identifikatori (01);
• ikkinchi ma'lumotlar guruhi 7 ta belgidan iborat (raqamlar, lotin alifbosining kichik va katta harflari, shuningdek, maxsus belgilar) va ajratuvchidan keyin AI - dastur identifikatori (21) oldidan iste'molchi qadog'ining individual seriya raqamini o'z ichiga oladi. ASCII belgilar jadvalida 29 kodiga ega bo'lgan belgi);
• uchinchi guruh 4 ta belgidan iborat (raqamlar, kichik va katta lotin harflari va maxsus belgilar) va tekshirish kodini o'z ichiga oladi, oldidan AI - dastur identifikatori (93) va u operator tomonidan yaratilgan.
Alkogolli mahsulotlarni iste'mol qadog‘i uchun markirovka kodiga misol:
КИ2.png
Bosma matn ko‘rinishida bu kod quyidagicha ko‘rinishga ega bo‘ladi: 010487021676000721qKkdi+S93U3g5, bu yerda:
• (01) 04870216760007– 14 ta belgidan iborat mahsulot shtix-kodi (yoki GTIN);
• (21) qKkdi+S – 7 ta belgidan iborat qadoq seriya raqami;
• (93) U3g5 – 4 belgidan iborat tekshirish kodi.
Kod qadoqqa ikki o‘lchamli Data Matrix shtrixkodi ko‘rinishida qo‘llaniladi:
blobid1.png
Spirtli mahsulotlarning guruhli qadoqlanishi
Alkogolli mahsulotlarni guruhli qadoqlash uchun markirovkalash kodi 3 guruh maʼlumotlardan iborat boʻlib, ulardan birinchi va ikkinchi guruhlar alkogolli mahsulotlarning guruh qadog'i uchun identifikatsiya kodini, uchinchi guruh esa tekshirish kodini shakllantiradi:
• birinchi ma'lumotlar guruhi 14 ta raqamdan iborat bo'lib, mahsulotning shtrix kodini o'z ichiga oladi, undan oldin AI - dastur identifikatori (01) turadi;
• ikkinchi ma'lumotlar guruhi 13 ta belgidan iborat (raqamlar, lotin alifbosining kichik va katta harflari, shuningdek, maxsus belgilar) va ajratuvchidan keyin AI - dastur identifikatori (21) oldidan guruh qadog'ining individual seriya raqamini o'z ichiga oladi, va undan oldin ASCII belgilar jadvalida 29 kodiga ega bo'lgan belgi) turadi;
• uchinchi guruh 4 ta belgidan iborat (raqamlar, kichik va katta lotin harflari va maxsus belgilar) va tekshirish kodini o'z ichiga oladi, oldidan AI - dastur identifikatori (93) turadi va u operator tomonidan yaratiladi.
Alkogolli mahsulotlarni guruhli qadoqlash uchun markirovka kodiga misol.
КИГУ2.png
Bosma matnda ushbu kod quyidagicha ko'rinadi:
010487021676001421ESraFf/O(HsBz937LMw, bu yerda:
• (01) 04870216760014– 14 ta belgidan iborat mahsulot shtix-kodi (yoki GTIN);
• (21) ESraFf/O(HsBz – 7 ta belgidan iborat qadoq seriya raqami;
• (93) 7LMw – 8 ta belgidan iborat tekshirish kodi..
blobid3.png
Qadoqlash uchun markirovkalash kodini qo'llash tartibi
Alkogolli mahsulotlarni raqamli identifikatsiyalash orqali markirovkalashning o‘ziga xos xususiyatlari to‘g‘risidagi nizomga muvofiq (833-son VQMga 4-ilova):
• Alkogolli mahsulotlarning iste'molchi va guruhli qadoqlarini raqamli identifikatsiya qilish vositalari GS1 DataMatrix formatida ikki o'lchovli shtrix kod shaklida qo'llaniladi.
• Raqamli identifikatsiyalash vositasi iste'molchi va guruhli qadog'iga va (yoki) yorlig'iga raqamli identifikatsiyalash vositasini qadoqdan va (yoki) yorliqdan ajratishga imkon bermaydigan usulda qo'llaniladi.
• Iste'molchi qadoqlarida raqamli identifikatsiyalash vositasi kamida 14x14 millimetr o'lchamdagi yorliqda (orqa kontryorliqda) yoki stikerda joylashgan maxsus ajratilgan kontrastli maydonda qo'llaniladi.
• Guruhli qadoqlash uchun raqamli identifikatsiyalash vositasi qadoqning old yoki yon tomoniga qo'llaniladi va agregatsiya jarayonlarini bajarish qulayligini ta'minlaydigan o'lchamda bo'lishi kerak.
• Iste'molchi va guruhli qadoqlash uchun kamida 0,35 mm o'lchamdagi modul ishlatiladi.
• 2021-yil 1-yanvargacha, lekin 2021-yil 1-dekabrdan kechiktirmay, ishlab chiqaruvchi tomonidan buyurtma bo‘yicha tayyorlangan, qolgan yorliqlar (kontryorliqlar) ishlab chiqaruvchi tomonidan tugatilgunga qadar iste’mol o‘ramlarini yorliqlash uchun stikerlardan foydalanishga ruxsat beriladi.
• Import qilinayotgan mahsulotlarga nisbatan raqamli identifikatsiya vositasi tovarlarni davlat tilida markirovkalash uchun mo‘ljallangan stikerga qo‘llanilishi kerak.
• Iste'molchi qadoqlariga va (yoki) guruhli qadoqlarga, va (yoki) yorliqlarga va (yoki) stikerlarga qo'llaniladigan raqamli identifikatsiyalash vositasi shaffof o'rash plyonkasi yoki boshqa tashqi o'rash materialida chop etilmasligi va raqamli identifikatsiya vositasini o'qishga to'sqinlik qiladigan boshqa ma'lumotlar bilan bir-biriga yopishtirilmasligi kerak.

Состав информации, включенной в код маркировки, порядок формирования и применения средств цифровой идентификации для алкогольной продукции регламентирован Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 31.12.2020 г. № 833.
Потребительская упаковка алкогольной продукции
Для потребительской упаковки алкогольной продукции код маркировки содержит 3 группы данных, из которых первая и вторая группы образуют код идентификации потребительской упаковки алкогольной продукции, а третья группа образует код проверки:
- первая группа данных состоит из 14 цифр и содержит штрих-код товара, которому предшествует AI - идентификатор применения (01);
- вторая группа данных состоит из 7 символов (цифр, строчных и прописных букв латинского алфавита, а также специальных символов) и содержит индивидуальный серийный номер потребительской упаковки, которому предшествует AI - идентификатор применения (21), после символ-разделитель, имеющий код 29 в таблице символов ASCII);
- третья группа состоит из 4 символов (цифр, строчных и прописных букв латинского алфавита, а также специальных символов) и содержит код проверки, которому предшествует AI - идентификатор применения (93) и который генерируется оператором.
Пример кода маркировки для потребительской упаковки алкогольной продукции:
В виде печатного текста данный код выглядит следующим образом: 010487021676000721qKkdi+S93U3g5, где:
- (01) 04870216760007– штрих код товара (или GTIN) длиной в 14 символов;
- (21) qKkdi+S – серийный номер упаковки длиной 7 символов;
- (93) U3g5 – код проверки длиной 4 символов.
На упаковку код наносится в виде двухмерного штрихового кода DataMatrix:
Групповая упаковка алкогольной продукции
Для групповой упаковки алкогольной продукции код маркировки содержит 3 группы данных, из которых первая и вторая группы образуют код идентификации групповой упаковки алкогольной продукции, а третья группа образует код проверки:
- вторая группа данных состоит из 13 символов (цифр, строчных и прописных букв латинского алфавита, а также специальных символов) и содержит индивидуальный серийный номер групповой упаковки, которому предшествует AI - идентификатор применения (21), после символ-разделитель, имеющий код 29 в таблице символов ASCII);
Пример кода маркировки для групповой упаковки алкогольной продукции.
В виде печатного текста данный код выглядит следующим образом:
010487021676001421ESraFf/O(HsBz937LMw, где:
- (01) 04870216760014– штрих код товара (или GTIN) длиной в 14 символов;
- (21) ESraFf/O(HsBz – серийный номер упаковки длиной 7 символов;
- (93) 7LMw – код проверки длиной 8 символов.
На упаковку код наносится в виде двухмерного штрихового кода GS1 DataMatrix
Порядок нанесения кода маркировки на упаковку
Согласно Положению об особенностях маркировки алкогольной продукции средствами цифровой идентификации» (Приложение 4 к ПКМ №833):
- Средство цифровой идентификации потребительской и групповой упаковки алкогольной продукции наносится в виде двумерного штрихового кода в формате GS1 DataMatrix.
- Средство цифровой идентификации наносится на потребительскую и групповую упаковку и (или) этикетку методом, не допускающим отделения средства цифровой идентификации от упаковки и (или) этикетки.
- На потребительскую упаковку средство цифровой идентификации наносится размером не менее 14х14 миллиметров на специально отведенный контрастный участок, расположенный на этикетке (контрэтикетке) или стикере.
- На групповую упаковку средство цифровой идентификации наносится на лицевую или боковую часть упаковки и должно иметь размер, обеспечивающий удобство выполнения процедур агрегации.
- Для потребительской и групповой упаковки применяется модуль размером не менее 0,35 миллиметра.
- Применение стикеров для маркировки потребительской упаковки, имеющей этикетку (контрэтикетку), допускается до исчерпания производителем остатков этикеток (контрэтикеток), изготовленных по заказу производителя до 1 января 2021 года, но не позднее 1 декабря 2021 года.
- В отношении импортной продукции средство цифровой идентификации должно наноситься на стикер, предназначенный для маркировки товара на государственном языке.
- Средство цифровой идентификации, наносимое на потребительскую упаковку, и (или) групповую упаковку, и (или) этикетку и (или) стикер, не должно печататься на прозрачной обёрточной плёнке или каком-либо другом внешнем обёрточном материале и перекрываться другой информацией, препятствующей считыванию средства цифровой идентификации.
- Средство цифровой идентификации должно быть расположено таким образом, чтобы не нарушалась целостность информации, нанесённой на упаковку алкогольной продукции в соответствии с требованиями нормативных документов в области технического регулирования.