Dori vositalarini markirovkalash kodi: unda nimalar mavjud va qanday ko’rinishga ega
Markirovkalash kodiga kiritilgan ma’lumot ratkibi, dori vositalari va tibbiyot maqsadlari uchun anjomlarining iste’mol qadog’ida raqamli identifikatsiyalash vositalarini shakllantirish va qo’llash tartibi O’zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2022-yil, 2-apreldagi 149-sonli Qarori bilan tartibga solingan.
Ushbu Qarorning 8-bandiga muvofiq “Dori vositalari va tibbiyot maqsadlari uchun anjomlarni GSI Data Matrix ko’rinishdagi ikki hissali shtrix-kod ko’rinishga ega bo’lgan markirovkalash raqamli identifikatsiyalash vositalarini (mashina o’qiydigan shakldagi markirovkalash kodi) shakllantirish va iste’mol qadog’iga bosish yo’li bilan amalga oshiriladi.
Dori vositalarining markirovkalash kodi tarkibida nimalar bo’lishi kerak
Operator tomonidan yaratiladigan markirovkalash kodi, 4 guruhga bo’lingan ma’lumotdan iborat bo’lib, unda birinchi va ikkinchi guruhi iste’mol qadog’ining identifikatsion kodini shakllantiradi, uchinchi va to’rtinchi guruhlar esa, tekshirish kodi hisoblanadi, bunda GSL Data Matrix ASCII ramzlar jadvalida 232 kod ramzlarindan iborat bo’lishi kerak;
• ma’lumotlarning birinchi guruhi - 14 ramzlardan (raqamlardan) iborat bo’lgan mahsulot kodidan oldingi identifikator ilova (01), Operator tomonidan mahsulot katalogida dori vositasini yoki tibbiyot maqsadlardagi anjomlarni ro’yxatga olishda taqdim etilgan ma’lumotlar asosida ishlab chiqiladi.
• ikkinchi guruh ma’lumotlar: oldingi identifikatornidan (21) iborat bo’lgan va 13 raqamli ramzlardan yoki (lotin alifbosidagi) harfli-raqamli ketma-ketlikdan iborat bo’lgan savdo birligining individual tartib raqami. Ushbu guruh ma’lumotlari uchun tugash belgisi sifatida ASCII ramzlar jadvalida 29 yoki 232 kodi bilan ramzlari bo’lgan maxsus ajratish belgini qo’llash maqsadqa muvofiq bo’ladi;
• uchinchi guruh ma’lumotlar guruhi - tekshirish kalitining 4 ramzdan iborat (raqamlar, qatorli va lotin alifbosida yozilgan. shuningdek maxsus ramzlar) bo’lgan identifikatori (individual tartib raqami) va dastur ilova kodi (91) bilan identifikatsiya qilinadi va Operator tomonidan yaratiladi. Ushbu ma’lumotlar guruhi uchun tugash belgisi, ASCII ramzlar jadvalida 29 yoki 232 kodi bilan maxsus ajratish belgisi bo’lishi kerak.
• ma’lumotlarning to’rtinchi guruhi - 44 ta ramzlarrdan iborat bo’lgan tekshirish kodi (raqamlar, qatoriy va lotin alifbosida yozilgan) va ilova kodi ((2) bilan identifikatsiya qilinadi va Operator tomonidan yaratiladi.
Ma’lumotlar guruhi birinchidan to‘rtinchigacha ketma-ket joylashilishi kerak.
Natijada dori vositasi to’g’risida barcha zarur ma’lumotlardan iborat bo’lgan markirovkalash kodi to’g’ri tartibda quyidagicha ko’rinishi kerak:
DM.png
Bosma matn shaklida ushbu kod quyidagi ko’rinishga ega:
010432345678817621AF9-&eDmMbl?6CkOyAEB91QweR92TDRFasF7Lf27Qv4/muaq3qoqmZ5x3WAKhKoLmzlyNi4=
Tarkibiga quyidagilar qo‘shilgan:
• (01) 04780101164394 - mahsulotning GTIN (Global Trade Item Number) uzunligi 14 ramzdan iborat;
• (21) ХzmjQbgliy5Xd - SN (Serial Number) uzunligi 13 ramzdan iborat;
• (91) QweR - tekshirish kaliti uzunligi 4 ramzdan iborat (o‘zgaruvchi qiymatdan foydalaniladi);
• (92) VVFVeDFM9cVd5zuu8avME8HQne9gxKQ8OH5ccczHLAg= - tekshirish kodi uzunligi 44 belgidan iborat.
Bunda tekshirish kodi tekshirish kodi bilan birga umumiy kriptodum (KX) nomiga ham ega.
Ikkilamchi iste’mol qadog’iga to’g’ridan-to’g’ri bosish namumasi
Qarorning 11-bandiga muvofiq tasvirda korsatilganidek, “Mahsulot kodi va istemol qadog’ining individual seriya raqami ishlab chiqaruvchining ixtiyori bo’yicha o’qiladigan bosma matnda ko’rsatiladi”:
888.png
Raqamli markirovkalash operatori faqat raqamli identifikatsiyalash vositasiga (Data Matrix kodi) doir talablarni qo‘yadi, inson o‘qiy oladigan ma’lumotga tegishli bo’lgan boshqa talablar 2016-yil 27-oktyabrdagi 365-sonli "Dori vositalarining xavfsizligi to’g’risidagi ununiy texnik reglamentini tasdiqlash to’g’risida” VMQga muvofiq rioya etilishi shart.
Markirovkalash kodini qo‘llashga bo’lgan talablar:
Iste’mol qadog’iga qo’llaniladigan raqamli identifikatsiyalash vositasi, quyidagi talablarga muvofiq bo’lishi kerak:
• markirovkalash kodi iste’mol qadog’iga muhr yoki yopishqoq qog’oz yordamida dori vositasi va tibbiyot maqsadlardagi anjomlarning yaroqlilik muddati davomida markirovkani iste’mol qadog’idan shikastlanmagan holda ajratib bo’lmaydigan shaklda bosiladi;
• markirovkalash kodi iste’mol qadog’iga (hajmi 10*10 millimetrdan kam bo’lmagan hajmda) maxsus ajratilgan kontrastli joyga yoki stiker yopishtirish bilan bosiladi;
• markirovkalash kodi ishlab chiqarish liniyasi, idora buysunuvidagi omborda, dori vositasining ikkilamchi (iste’mol) qadog’ida (u bo’lmaganda) farmasevtik faoliyat va/yoki dori vositalarini ishlab chiqarishga tegishli litsenziyasi bo’lgan korxonalar va omborlarda, o’zi bo’lib turgan mamlakatda, dori vositalarini ro’yxatga olinganlik guvohnomasiga ega bo’lgan vakil tomonidan, dori vositasining birlamchi qadog’ida) material tashuvchiga (yorliqqa) ikki hissali shtrix-kodni bosish bilan tushirish mumkin;
• “Erkin muomalaga chiqarish” bojxona rejimidagi bojxona ombori hududida raqamli identifikatsiyalash vositalari bilan markirovkadan o’tmagan dori vositalari va tibbiyot maqsadlardagi anjomlarga raqamli markirovkasi tushirishga yol quyiladi;
• Raqamli identifikatsiyalash vositalarining hajmi va joylashuvi tog’ridan-to’gri topish va iste’mol qadog’ini ochish (buzish) zaruratisiz markirovkalash kodini o’qish inkobiyatini ta’minlashi shart.
• Raqamli midentifikatsiyalash vositasi shaffof qadoqlash tasmasiga yoki boshqa tashqi qadoqlash va ma’lumot bilan yopilgan boshqa materialiga bosilmasligi kerak;
• raqamli markirovkalash vositalari O’zbekiston Respublikasi qonunchiligi va texnik tartibga solish sohasidagi normativ hujjatlarning talablariga muvofiq iste’mol qadog’ida muhr ma’lumotlarining but-butunligini buzmaydigan holda joylashtirilishi kerak;
• Raqamli identifikatsiyalash vositalari ISO/IEC standartiga muvofiq C va undan yuqori sifat darajasida qo’llaniladi;
• Dori vositalari va tibbiyot maqsadlardagi anjomlarning Ikkilamchi (tashqi) qadog’i mavjud bo’lganida, faqat ikkilamchi (tashqi) qadoqlar raqamli markirovkaga ega bo’ladi;
• Dori vositalari va tibbiyot maqsadlardagi anjomlarning ikkilamchi (tashqi) qadog’i mavjud bo’lmaganida, birlamchi (ichki) qadog’i raqamli markirovkaga ega bo’lishi shart.

Лекарства и ИМН: Код маркировки, что содержит и как выглядит
Состав информации, включенной в код маркировки, порядок формирования и применения средств цифровой идентификации на потребительской упаковке лекарственных средств и изделий медицинского назначения регламентирован Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 02.04.2022 г. № 149
Согласно Пункту 8 данного Постановления "Цифровая маркировка лекарственных средств и изделий медицинского назначения осуществляется путем формирования и нанесения на потребительскую упаковку средства цифровой идентификации (маркировочный код машиночитаемого вида) в виде двумерного штрих-кода в виде GSl Data Matrix".
Что должен содержать код маркировки лекарственного средства
Код маркировки, создаваемый Оператором, содержит информацию, распределенную по 4 группам, из которых первая и вторая группы формируют идентификационный код потребительской упаковки, а третья и четвертая группы - проверочный код, при этом символ GSL Data Matrix должен содержать кодовый символ 232 в таблице символов ASCII;
• первая группа данных - код продукта, состоящий из 14 символов (цифр), которому предшествует идентификатор приложения (01), разрабатывается Оператором при регистрации лекарственного средства или изделия медицинского назначения в каталоге продукции на основании предоставленной информации;
• вторая группа данных - индивидуальный порядковый номер торговой единицы, представляющий собой предыдущий идентификатор (21) и состоящий из 13 цифровых символов или буквенно-цифровой последовательности (в латинском алфавите). Для данных этой группы в качестве знака окончания следует использовать специальный разделительный знак, который в таблице символов ASCII содержит символ с кодом 29 или 232;
• третья группа данных - 4-х символьный (цифры, строчные и прописные буквы латинского алфавита, а также специальные символы) идентификатор ключа проверки (индивидуальный порядковый номер) и программа идентифицируется кодом приложения (91) и создается Оператором. Для этой группы данных должен быть знак окончания, специальный разделительный знак с кодом 29 или 232 в таблице символов ASCII;
• четвертая группа данных - идентифицируется проверочным кодом из 44 символов (цифры, строчные и прописные буквы латинского алфавита, а также специальные символы) и кодом приложения (92) и создается Оператором.
Группы данных должны располагаться последовательно, от первой до четвертой.
В результате код маркировки, который содержит всю необходимую информацию о лекарственном средстве, в правильном порядке, должен выглядеть следующим образом:
DM.png
В виде печатного текста данный код выглядит следующим образом:
010432345678817621AF9-&eDmMbl?6CkOyAEB91QweR92TDRFasF7Lf27Qv4/muaq3qoqmZ5x3WAKhKoLmzlyNi4=
В состав кода включены:
• (01)   04780101164394 - GTIN товара (Global Trade Item Number) длиной в 14 символов;
• (21)   ХzmjQbgliy5Xd - SN (Serial Number) длиной в 13 символов;
• (91)   QweR - ключ проверки длиной в 4 символа (используется переменное значение);
• (92)   VVFVeDFM9cVd5zuu8avME8HQne9gxKQ8OH5ccczHLAg= - код проверки длиной в 44 символа.
При этом ключ проверки с кодом проверки также имеют общее название криптохвоста (КХ).
Пример прямого нанесения на вторичную потребительскую упаковку
Согласно Пункт 11 Постановления "Код продукта и индивидуальный серийный номер потребительской упаковки указываются по усмотрению производителя в виде читаемого печатного текста", как указано на изображении:
888.png
Оператор цифровой маркировки выставляет требования касательно только средства цифровой идентификации (код Data Matrix), прочие требования касательно человека читабельной информации должны соблюдаться согласно ПКМ № 365 от 27.10.2016г. "Об утверждении общего технического регламента о безопасности лекарственных средств".
Требования к нанесенному коду маркировки
Средство цифровой идентификации, применяемое на потребительской упаковке, должно соответствовать следующим требованиям:
• код маркировки наносится на потребительскую упаковку печатью или с помощью наклейки в течение срока годности лекарственного средства и изделия медицинского назначения способом, при котором код маркировки не может быть отделен от потребительской упаковки без повреждений;
• код маркировки наносится на потребительскую упаковку в специально отведенном контрастном месте (размером не менее  10х10 миллиметров) или наклеиванием стикера;
• код маркировки можно нанести на производственной линии, на территории подведомственного склада, на вторичной (потребительской) упаковке лекарственного средства (при их отсутствии) на предприятиях или складах, имеющих соответствующую лицензию на фармацевтическую деятельность и/или производство лекарственных средств, в стране своего местонахождения, уполномоченной владельцем свидетельства о регистрации лекарственного средства, на первичной упаковке лекарственного средства) с нанесением на материальный носитель (этикетку) двухмерного штрих-кода;
• Допускается нанесение цифровой маркировки лекарственных средств и изделий медицинского назначения, не прошедших маркировку средствами цифровой идентификации на территории таможенного склада таможенного режима «выпуск в свободное обращение (импорт)»;
• размер и расположение средств цифровой идентификации должны обеспечивать возможность прямого обнаружения и считывания кода маркировки без необходимости вскрытия (повреждения) потребительской упаковки;
• средства цифровой идентификации не должны быть напечатаны на прозрачной упаковочной пленке или другом внешнем упаковочном материале и покрыты другой информацией;
• средства цифровой идентификации должны размещаться на потребительской упаковке в соответствии с требованиями законодательства Республики Узбекистан и нормативных документов в области технического регулирования таким образом, чтобы не нарушалась целостность печатной информации;
• Средство цифровой идентификации используется в соответствии со стандартом ISO/IEC 15415 на уровне класса качества C или выше;
• При наличии вторичной (внешней) упаковки лекарственных средств и изделий медицинского назначения, цифровую маркировку имеют только вторичные (внешние) упаковки;
• При отсутствии вторичной (внешней) упаковки лекарственных средств и изделий медицинского назначения, первичная (внутренняя) упаковка должна иметь цифровую маркировку.