Aylanma ishtirokchilarining roli va "Dori vositalari" mahsulot guruhi uchun markirovka kodlarining harakatlanish zanjiri
"Dori vositalari" mahsulot guruhi uchun markirovkalangan mahsulotlarning o'ziga xosligini ta'minlash maqsadida, 2022-yil 2-apreldagi 149-sonli VMQning 4-bandida “Dori vositalari va tibbiy buyumlarni majburiy raqamli markirovkalash tizimini joriy etish to‘g‘risida”gi tartib belgilandi, unga ko‘ra markirovkalash kodlari bevosita ishlab chiqaruvchilarga, ro‘yxatga olish guvohnomasining xorijiy egalariga yoki ularning akkreditatsiya qilingan vakolatxonalariga taqdim etiladi.
"Asl Belgisi" MAT tizimida markirovkalash kodlarini olish uchun dori vositasining roʻyxatdan oʻtganlik guvohnomasi egasi yoki ishlab chiqaruvchining akkreditatsiyalangan vakolatxonasi roʻyxatga olinadi. Bundan tashqari, ro'yxatdan o'tgan Foydalanuvchi o'zining Dori vositalarini "Milliy katalog" quyi tizimiga kiritadi va "Nashr qilingan" maqomli kartasi bilan muvaffaqiyatli moderatsiyadan o'tgandan so'ng TAI markirovkalash kodlarini buyurtma qilishi va qo'llash uchun yuklashi mumkin, ularga markirovkani qo'llash uchun ishlab chiqarishga yuboradi.
Ishlab chiqaruvchi "Asl Belgisi" MATni Foydalanuvchi tizimi bilan integratsiyalashgan holda markirovkalash kodlarini mustaqil ravishda ham buyurtma qilishi mumkin. Buning uchun "Asl Belgisi" MAT tizimining ro'yxatdan o'tgan Foydalanuvchisi mijoz tokenini va OMS ID ishlab chiqaruvchiga o'tkazadi.
O'z navbatida, distribyutorlar "Asl Belgisi" MAT tizimida ulgurji qism sifatida ro'yxatga olinadi. Ammo, bu holda, distribyutorlar ham o'ziga xos "importchilar" sifatida ishlaydi. Ammo shuni yodda tutingki, O‘zbekiston Respublikasi hududida dori vositalarini import qiluvchi (mahalliy distribyutor) AIKni tuzishi kerak, buning uchun unga import qilinadigan tovarlarning markirovka kodlari ro‘yxati kerak bo‘ladi. Ya'ni, bu kodlar u xorijlik yetkazib beruvchidan oladigan yoki bojxona omborida 2D skaner yordamida mustaqil ravishda skanerlanadigan kodlar.
Davlat bojxona qo‘mitasi tomonidan amalga oshirilgan ishlar yakunlangandan so‘ng markirovkalash kodlari to‘g‘risidagi ma’lumotlar to‘g‘ridan-to‘g‘ri elektron yuk bojxona deklaratsiyasiga kiritiladi (keyinchalik markirovkalash tizimi bilan avtomatik almashiladi).
Bugungi kunga kelib, quti darajasigacha agregatsiyalash talabi majburiydir. Agar kerak bo'lsa, palletlarga ham agregatsiyalash mumkin.

НПА: Роль участников оборота и цепочка движения кодов маркировки - Лекарственные средства
В целях обеспечения оригинальности маркируемой продукции по товарной группе «Лекарственные средства», в пункте 4 ПКМ № 149 от 02.04.2022г. «О введении обязательной системы цифровой маркировки лекарственных средств и изделий медицинского назначения», установлен порядок, согласно которому коды маркировки предоставляются непосредственно производителям, иностранным держателям регистрационного удостоверения или их аккредитованным представительствам.
Для получения кодов маркировки в системе НИС «Asl Belgisi» регистрируется Держатель регистрационного удостоверения лекарственного препарата, либо аккредитованное Представительство держателя РУ. Далее зарегистрированный Пользователь вносит свои Лекарственные Препараты в подсистему «Национальный каталог» и после успешной модерации со статусом карточки «Опубликована» уже после УОТ может заказывать коды маркировки и выгружать их для нанесения, отправлять их для нанесения на производство.
Также заказывать коды маркировки производитель может самостоятельно при помощи интеграции НИС «Asl Belgisi» c системой Пользователя. Для этого зарегистрированный Пользователь системы НИС «Asl Belgisi» передает клиентский токен и OMS ID производственной площадке.
В свою очередь дистрибьютеры регистрируются в системе НИС «Asl Belgisi» в качестве оптового звена. Но, в данном случае дистрибьютеры также выступают в роли своего рода «импортеров». Однако, просим обратить внимание, что импортер лекарственных средств (локальный дистрибьютер) на территории Республики Узбекистан должен сформировать АИК , для чего ему необходим перечень кодов маркировки импортируемых товаров. Т. е. это те коды, которые он получает либо от иностранного поставщика, либо сканирует самостоятельно  при помощи 2D сканера на таможенном складе.
После завершения работ на стороне Государственного таможенного комитета сведения о кодах маркировки будут включаться непосредственно в электронную грузовую таможенную декларацию (с последующим автоматическим обменом с системой маркировки).
На сегодняшний день обязательным является требование агрегации до уровня короба. При необходимости возможно агрегировать и в паллеты.