Dori vositalariga markirovka kodlarini stikerlash uslubida qo‘llash qoidalari
Dori vositalari va tibbiy nomdagi mahsulotlarni markirovkalash Vazirlar Mahkamasining 2022-yil 2-apreldagi 149-son qarori bilan tartibga solinadi.
Mazkur Farmonning 8-bandiga muvofiq, “Dori vositalari” mahsulot guruhini raqamli markirovkalash iste’molchi o‘ramiga GS1 Data Matrix shaklidagi ikki o‘lchovli shtrix-kod ko‘rinishidagi raqamli identifikatsiya vositasini (mashinada o‘qiladigan markirovka kodi) shakllantirish va qo‘llash orqali amalga oshiriladi. Shu bilan birga, markirovkalash kodi tovarlarni qadoqlash va keyinchalik tashish paytida buzilmasligi uchun qo'llanilishi kerak.
Markirovkalash kodini stikerda qo‘llash mumkinmi?
Raqamli identifikatsiya vositasini moddiy tashuvchida (stikerda) quyidagi hollarda qo‘llashga ruxsat etiladi:
• raqamli identifikatsiyalash vositasini o'z ichiga olgan moddiy tashuvchi (stiker) iste'molchi o'ramiga raqamli identifikatsiya vositasini paketdan zararsiz ajratib bo'lmaydigan tarzda qo'llaniladi;
• moddiy tashuvchiga (stikerga) qo'llaniladigan raqamli identifikatsiya vositalari ushbu Qoidalarning talablariga muvofiq bo'lishi kerak.
photo_2022-08-24_11-51-30.jpg
Iste'molchi qadog'iga markirovkalash kodini qo'llash qoidalari
• Iste'molchi qadoqlariga qo'llaniladigan stikerlarga quyidagi talablar qo'llaniladi: stiker raqamli identifikatsiyalash vositalari va unda chop etilgan boshqa ma'lumotlarning saqlanishi va o'qilishi, ishlab chiqarilgan paytdan boshlab oxirgi foydalanuvchiga sotilgunga qadar ta'minlanadigan tarzda tayyorlanadi;
• stiker to'g'ridan-to'g'ri o'rashga (qadoqning tashqi tomoniga) uni qo'llash uchun bunday qadoqlashning dizayn sxemasida nazarda tutilgan joyda qo'llaniladi;
• stiker o‘ramga faqat berilgan o‘ramni va stikerning o‘zini zararsiz ajratishga imkon bermaydigan, shuningdek ularni qayta ishlatib bo‘lmaydigan tarzda qo‘llaniladi;
• stikerni qo'llash texnik jihatdan tartibga solish sohasidagi me'yoriy hujjatlar talablariga muvofiq qadoqdagi ma'lumotlarning yaxlitligi va mavjudligini buzmasligi kerak;
• stikerda ushbu Qoidalarning talablariga javob beradigan raqamli identifikatsiyalash vositasi, shuningdek, o‘qilishi mumkin bo‘lgan bosma matn ko‘rinishidagi raqamli markirovkaga ega bo‘lgan dori vositasining nomi, mahsulot kodi va dori vositasi qadog'ining individual seriya raqami bo‘lishi kerak;
• stikerga stiker yuzasini qoplaydigan va (yoki) raqamli identifikatsiya vositalarini o‘qishga to‘sqinlik qiluvchi har qanday yozuvlar, chizmalar va o‘rash elementlarini qo‘llashga yo‘l qo‘yilmaydi.
Majburiy markirovkalash joriy etilgunga qadar markirovka qo'llanilgan tovarlar markirovkalangan sanaladimi?
Majburiy raqamli markirovkalash boshlangan sanadan oldin raqamli markirovkaga ega bo'lgan dori vositalari va tibbiy buyumlar, agar markirovkalash to'g'risidagi ma'lumotlar "ASL Belgisi" MATga yuborilgan bo'lsa, markirovkalangan deb e'tirof etiladi.
Markirovkalash kodiga kiritilgan ma'lumotlarning tarkibi, shuningdek, dori vositalari va tibbiy asboblar uchun markirovkalash kodini yaratish tartibi to'g'risida "Dori vositalarini markirovkalash kodi: unda nimalar mavjud va qanday ko'rinishga ega" maqolasini o'qing.

Лекарства и ИМН: Саморазрушающийся код маркировки (нанесение стикера)
Маркировка лекарственных средств и изделий медицинского названия регламентирована Постановлением Кабинета Министров № 149 от 02.04.2022г.
Согласно пункту 8 данного Постановления цифровая маркировка товарной группы "Лекарства" осуществляется путем формирования и нанесения на потребительскую упаковку средства цифровой идентификации (маркировочный код машиночитаемого вида) в виде двумерного штрих-кода в виде GSl Data Matrix. При этом, код маркировки должен быть нанесен таким образом, чтобы его нельзя было повредить во время упаковки товара и последующей транспортировки.
Можно ли наносить код маркировки на стикер?
Допускается нанесение средства цифровой идентификации на материальный носитель (стикер) в следующих случаях:
• материальный носитель (стикер), содержащий средство цифровой идентификации, наносится на потребительскую упаковку способом, при котором средство цифровой идентификации не может быть отделено от упаковки без повреждения;
• средства цифровой идентификации, применяемые к материальному носителю (стикеру), должны соответствовать требованиям настоящего Положения.
photo_2022-08-24_11-51-30.jpg
Правила нанесения кода маркировки на потребительскую упаковку
К нанесенным на потребительскую упаковку стикерам предъявляются следующие требования:
• наклеивание на стикер должны осуществляться непосредственно на производственной линии, либо на территории подведомственного склада, или складах, имеющих соответствующую лицензию на фармацевтическую деятельность и/или производство лекарственных средств, в стране своего местонахождения
• стикер изготавливается таким образом, чтобы обеспечить хранение и считывание средства цифровой идентификации и другой информации, напечатанной на нем, с момента его изготовления до его продажи конечному потребителю;
• стикер наносится непосредственно на упаковку (внешнюю сторону упаковки) в месте, предусмотренном конструктивной схемой такой упаковки для его нанесения;
• стикер наносится на упаковку только таким способом, который не позволяет отделить данную упаковку и сам стикер без повреждения, а также таким образом, чтобы их нельзя было использовать повторно;
• нанесение стикера не должно нарушать целостность и доступность информации, нанесенной на упаковку, в соответствии с требованиями нормативных документов в области технического регулирования;
• стикер должен содержать средство цифровой идентификации, отвечающее требованиям настоящего Положения, а также наименование лекарственного средства, имеющего цифровую маркировку в виде читаемого печатного текста, код продукта и индивидуальный серийный номер упаковки;
• не допускается нанесение на стикер любых надписей, рисунков и элементов упаковки, покрывающих поверхность стикера и (или) препятствующих считыванию средств цифровой идентификации.
Считаются ли маркированными товары, которые были маркированы до введения обязательной маркировки?
Лекарственные средства и изделия медицинского назначения, имеющие цифровую маркировку до даты начала обязательной цифровой маркировки, признаются маркированными, если информация о маркировке была направлена в НИС «ASL Belgisi».
О составе информации, включенной в код маркировки, а также порядке формирования кода маркировки для лекарственных средств и изделий медицинского назначения, читайте в статье "Код маркировки лекарственного средства: что содержит и как выглядит".