Dori vositalarini markirovkalash: Qarorlar ro’yxati va markirovkani joriy etish grafigi
O’zbekiston Respublikasida dori vositalar, mahsulotning har bir donasiga markirovkalash kodini tushirish yo’li bilan majburiy sertifilatlanishi kerak.
O’zbekistonda dorilarni majburiy markirfovkalash 2022 qil 1 sentyabrdan boshlanadi. markirovkalashning o’rnatilgan qoidalariga muvofiq dori vositalarini 2022-2025 yillarda bosqichma-bosqich markirovkalash joriy etilishi ko’zda tutilgan.
Ushbu maqoladan quyidagilar haqida bilib olasiz:
Dori vositalarini markirovka qilish sohasidagi Vazirlar Mahkamasi qarorlarining ro’yxati
• O’zbekiston Respublikasi Prezidentining 2019 yil, 10.07.dagi PQ-4389 sonli Qarori “Soliq ma’murchiligini takomillashtirishga doir qo’shimcha chora-tadbirlar to’g’risida”;
• O’zbekiston Tespublikasi Vazirlar Mahkamasining 2020 yil, 20.11.-dagi VMQ-737-sonli “Ayrim turdagi mahsulotlarni majburiy raqamli markirovkalash tizimini joroy etish to’g’risida”;
• O’zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2020 yil, 31.12.-dagi VMQ-833-sonli “Ayrim turdagi mahsulotlarni majburiy raqamli markirovkalash tizimini bosqichma-bosqish joriy etishni ta’minlash chora-tadbirlari to’g’risida”;
• O’zbekiston Tespublikasi Vazirlar Mahkamasining 2020 yil, 20.05.-dagi VMQ-322-sonli “Majburiy raqamli markirovkalanadigan mahsulotlar ro’yxatini kengaytirish bo’yicha pilot loyihalarni amalga oshirish chora-tadbirlari to’g’risida”;
• O’zbekiston Respublikasi Vazirlar mahkamasining 2022 qbk 02.04.-dagi VMQ-149 sonli “Dori vositalari va tibbiy buyumlarni majburiy raqamli markirovkalash tizimini joriy etish to’g’risida”gi Qarori.
Majburiy raqamli markirovkalanadigan dori vositalari va tibbiy buyumlarni identifikatsion kodlari ro’yxati
Ro’yxat Vazirlar Mahkamasining 2022 yil, 02.04.-dagi 149-sonli 1-Ilovada berilgan “Dori vositalari va tibbiy buyumlarni majburiy raqamli markirovkalash tizimini joriy etish to’g’risida”.
OzR hududida dori vositalarini sertifikatsiyalashda O’zbekiston Respublikasida qollaniladigan muvofiqlik sertifikatida TN TIF kodi ko’rsatiladi. Dori vositalarining TN TIF kodini ushbu dori vositasiga berilgan nuvifiqlik sertifikati boyicha belgilash mumkin.
mceclip5.jpg
Vatanimiz ishlab chiqaruvchilari tonomidan dori vositalari va tibbiy buyumlarni majburiy raqamli markirovkalash tizimini bosqichma-bosqich joriy etish grafigi.
Vatanimizda ishlab chiqarilgan dori vositalari uchun markirovkalashni joriy etish grafigi Vazirlar Mahkamasining 2022 yil, 02.04.-dagi 149 sonli Qarorining 2-Ilovasida berilgan. “Dori vositalari va nibbiy buyumlarni majburiy raqamli markirovkalash tizimini joriy etish to’g’risida”.
mceclip3.jpg
Xorijiy ishlab chiqaruvchilari tomonidan dori vositalari va tibbiyot maqsadlaridagi anjomlarni majburiy raqamli markirovkalash tizimini bosqichma-bosqich joriy etish grafigi.
Xorijiy ishlab chiqaruvchilari tomonidan dori vositalari uchun markirovkalashni joriy etish grafigi Vazirlar Mahkamasining 2022 yil, 02.04.-dagi 149 sonli Qarorining 3-Ilovasida berilgan. “Dori vositalari va nibbiy buyumlarni majburiy raqamli markirovkalash tizimini joriy etish to’g’risida”.
mceclip6.jpg
Ulgurji va chakana savdo tashkilotlarining dori vositalari va tibbiyot maqsadlaridagi anjomlarni majburiya raqamli markirovkalash tizimiga bosqichma-bosqich o’tish grafigi
Ulgurji va chakana savdo bug’inining majburiy markirovkalashga o’tish jadvali vazirlar Mahkamasining 2022 yil, 02.04.-dagi 149-sonli Qarorining 4-ilovasida berilgan. “Dori vositalari va nibbiy buyumlarni majburiy raqamli markirovkalash tizimini joriy etish to’g’risida”.
mceclip7.png
Tegishli guruh uchun majburiy markirovkalash sanasidan 180 kun davomida - majburiy markirovkasiz majburiy markirovkalash sanasigacha ishlab chiqarilgan dori vositalari va tibbiyot buyunmarini sertifikatsiyalash va import qilish bo’yicha ro’yxatga olingan guvohnomalari egalari bo’lgan xorijliklarga ruxsat beriladi.
Tegishli guruh uchun majburiy markirovkalash sanasidan 90 kun davomida - majburiy markirovkasiz majburiy markirovkalash sanasigacha ishlab chiqarilgan dori vositalari va tibbiyot buyunmarini sertifikatsiyalash va import qilish bo’yicha ro’yxatga olingan guvohnomalari egalari bo’lgan mahalliy ishlab ciqaruvchilarga ruxsat beriladi.

Лекарственные средства на территории Республики Узбекистан подлежат обязательной сертификации путем нанесения кода маркировки на каждую единицу товара.
Обязательная маркировка лекарств в Узбекистане стартует с 1 сентября 2022 года. Согласно установленным правилам маркировки, предусмотрено поэтапное введение в 2022-2025 годах маркировки лекарственных средств.
Перечень Постановлений Кабинета Министров в области маркировки лекарственных средств
Постановление Президента Республики Узбекистан №ПП-4389 от 10.07.2019г. «О дополнительных мерах по совершенствованию налогового администрирования»;
Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан №ПКМ-737 от 20.11.2020г. «О введении системы обязательной цифровой маркировки отдельных видов товаров»;
Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан №ПКМ-833 от 31.12.2020г. «О мерах по обеспечению постепенного внедрения системы обязательной цифровой маркировки некоторых видов продукции»;
Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан №ПКМ-322 от 20.05.2021г. «О мерах по реализации пилотных проектов по расширению перечня товаров подлежащих обязательной цифровой маркировке»;
Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан №ПКМ-149 от 02.04.2022 «О введении обязательной системы цифровой маркировки лекарственных средств и изделий медицинского назначения».
Перечень идентификационных кодов лекарственных средств и изделий медицинского назначения, подлежащих обязательной цифровой маркировке
Перечень представлен в Приложении №1 к Постановлению Кабинета Министров №149 от 02.04.2022г. «О введении обязательной системы цифровой маркировки лекарственных средств и изделий медицинского назначения».
При сертификации лекарственных средств на территории РУз в Сертификате соответствия указываются коды ТН ВЭД, которые применяются в Республики Узбекистан. Код ТН ВЭД лекарственного средства можно определить по сертификату соответствия, выданному на данное лекарственное средство.
График поэтапного внедрения системы обязательной цифровой маркировки лекарственных средств и изделий медицинского назначения отечественными производителями
График внедрения маркировки для лекарственных средств отечественных производителей представлен в Приложении №2 к Постановлению Кабинета Министров №149 от 02.04.2022г. «О введении обязательной системы цифровой маркировки лекарственных средств и изделий медицинского назначения».
График поэтапного внедрения системы обязательной цифровой маркировки лекарственных средств и изделий медицинского назначения иностранными производителями
График внедрения маркировки лекарсвтенных средств иностранных производителей представлен в Приложении № 3 к Постановлению Кабинета Министров №149 от 02.04.2022г. «О введении обязательной системы цифровой маркировки лекарственных средств и изделий медицинского назначения».
График поэтапного перехода организаций оптовой и розничной торговли на систему обязательной цифровой маркировки лекарственных средств и изделий медицинского назначения
График перехода оптово-розничного звена на системы обязательной маркировки представлен в Приложении №4 к Постановлению Кабинета Министров №149 от 02.04.2022г. «О введении обязательной системы цифровой маркировки лекарственных средств и изделий медицинского назначения».
В течение 180 дней с даты обязательной маркировки для соответствующей группы – разрешается иностранным держателям регистрационного удостоверения сертифицировать и импортировать без обязательной маркировки лекарственные средства и медицинские изделия, произведенные до даты обязательной маркировки.
В течение 90 дней с даты обязательной маркировки для соответствующей группы – разрешается местным производителям сертифицировать без обязательной маркировки лекарственные средства и медицинские изделия, произведенные до даты обязательной маркировки.