Yangi ASL BELGISI Shaxsiy kabineti [xTrace ver 2.0] bilan ishlash uchun korxona ma’lumotlarini tekshirish va kerakli sozlamalarni bajarish zarur:
1. Qadam: Tayyorlov ishlari [28.11.2025 gacha yoki undan oldin]
2. Qadam: Asosiy sozlamalar va tekshiruvlar [01.12.2025 dan boshlab]
3. Qadam: Qo‘shimcha tavsiyalar
⚡️2025-yil 24-noyabr kuni soat 14:00 dan boshlab ASL BELGISI tizimining ishlab chiqarish konturida [xTrace ver. 2.0] akkauntni oldindan aktivatsiya qilish funksiyasi mavjud bo‘ladi.⚡️
Qadam 1: Tayyorlov ishlari [28.11.2025 gacha yoki undan oldin]
1. E-mail manzilining to‘g‘riligini tekshirish
Amaldagi Shaxsiy kabinetda joriy elektron pochta manzili ko‘rsatilganiga va Sizda unga kirish imkoniyati mavjudligiga ishonch hosil qiling. Zarur bo‘lsa, uni yangilang. 01.12.2025 kuni ushbu manzilga yangi Shaxsiy kabinetni faollashtirish uchun havola va parol yuboriladi.
Yo‘l: Shaxsiy kabinet – Profil
2. Rahbarning dolzarbligini tekshirish
Amaldagi Shaxsiy kabinetda korxonangizning amaldagi rahbari ko‘rsatilganiga va rahbarda uning nomiga rasmiylashtirilgan yuridik shaxsning E-imzosi mavjudligiga ishonch hosil qiling. Zarur bo‘lsa, rahbarning ma’lumotlarini yangilang (direktorning amaldagi E-imzo kaliti orqali avtorizatsiya qilish orqali). Yangi Shaxsiy kabinetga faqat ushbu foydalanuvchi uchun kirish taqdim etiladi (keyinchalik rahbar boshqa xodimlarni qo‘shishi mumkin).
3. Manzilning to‘g‘riligini tekshirish
Amaldagi Shaxsiy kabinetda ko‘rsatilgan korxonangizning haqiqiy manzilini tekshiring. Ushbu manzil yangi Shaxsiy kabinetda faoliyat yuritish joyi (FYoJ) yaratishda qo‘llaniladi.
4. «Dori vositalari» va «Tibbiy buyumlar» tovar guruhlari uchun
18:00, 28.11.2025 gacha bojxona protseduralariga taqdim etilishi rejalashtirilmagan barcha AIKlarni tarqatib yuboring. Bu keyingi qayta ishlash jarayonida xatoliklar va kechikishlarning oldini olish uchun zarur.
5. Reja asosidagi texnik ishlarga tayyorgarlik
Reja asosidagi texnik ishlar vaqtida tizim vaqtincha mavjud bo‘lmaydi. Ma’lumotlar markazi portalida o‘tkazish muddatlari bilan tanishing. Zarur bo‘lsa, texnik ishlar davomida korxonangiz faoliyati uchun yetarli miqdorda markirovka kodlarini shakllantirib oling.
Yo‘l: ⚠️Reja asosidagi texnik ishlar 28.11.25–01.12.25
Анимация.gif
Agar shaxsiy kabinetni faollashtirish 24.11.25 dan 28.11.25 gacha amalga oshirilmagan bo‘lsa, iltimos, quyidagi 2-bosqichda ko‘rsatilgan ko‘rsatmalarga amal qiling ⬇️
Qadam 2: Asosiy sozlamalar va tekshiruvlar [01.12.2025 dan boshlab]
6. Pochtani tekshirish
01.12.2025 kuni tashkilot profilida ko‘rsatilgan elektron pochta manziliga (1-band qarang) notifier@aslbelgisi.uz
manzilidan akkauntni faollashtirish bo‘yicha ma’lumotlar yuboriladi (6-band qarang).
Yo‘l: Email
7. Hisobni faollashtirish
“Mavzu qismida «ASL BELGISI hisobini faollashtirish» iborasi mavjud bo‘lgan” xatni oching. Faollashtirish kodini (parolni) nusxalang va havola orqali o‘ting. Faollashtirish kodini kiriting va amaldagi rahbarning E-imzosi yordamida shaxsni tasdiqlang.
Muhim(!):
• faollashtirish amaldagi rahbarning E-imzosi o‘rnatilgan kompyuterda bajarilishi kerak (2-band qarang);
• Faollashtirish kodi 7 kun davomida amal qiladi.
активация с помощью пароя.gif
8. Shaxsiy kabinetga kirish
Hisob faollashtirilgandan so‘ng (qarang 6-band), yangi Shaxsiy kabinetga avtorizatsiya qilishingiz mumkin. Korxona rahbari “Tashkilot administratori” rolini oladi.
Administrator korxona ma’lumotlarini o‘zgartirishi, shuningdek, yangi Shaxsiy kabinetga kirish huquqiga ega bo‘ladigan xodimlarni qo‘shishi mumkin (qarang 9-band).
Yo‘l: Tizimga avtorizatsiya
9. Yangi Shaxsiy kabinetda tashkilot profilini tekshirish
Yo‘l: Shaxsiy kabinet → Tashkilot profili
10. Joriy foydalanuvchi (Administrator) ma’lumotlarini tekshirish
Yo‘l: Shaxsiy kabinet → Joriy foydalanuvchi
11. Xodimlarni (biznes-foydalanuvchilarni) qo‘shish
Yo‘l: Shaxsiy kabinet → Tashkilot profili → Foydalanuvchilar
12. Tovar kartochkalarini tekshirish
Ishlab chiqarishga rejalashtirilgan barcha tovar kartochkalari chop etilgan va to‘g‘ri to‘ldirilganligiga ishonch hosil qiling.
Faqat o‘z kartochkalaringizni ko‘rsatish uchun “Kirish turi” filtrida “Faqat o‘z ishtirokchisiniki” qiymatini tanlang. Keyinchalik bu ehtiyoj bartaraf etiladi.
Yo‘l: Shaxsiy kabinet → Tovarlar tavsifi
13. API-integratsiyani sozlash
Yo‘l: Mal'umotlar markazi / Shaxsiy kabinet → Joriy foydalanuvchi
Анимация5.gif
Qadam 3: Qo‘shimcha tavsiyalar
14. Hujjatlarni tekshirish
Tashkilotingiz tomonidan ro‘yxatdan o‘tkazilgan hujjatlarning, jumladan EHF, AIK, GTD va boshqalar mavjudligini tekshiring.
Yo‘l: Shaxsiy kabinet → “Hujjatlar” bo‘limi
15. Cheklarni tekshirish
Tashkilotingiz tomonidan ro‘yxatdan o‘tkazilgan kassaviy cheklar mavjudligini tekshiring.
16. Mobil ilovalarda kodlarni tekshirish
Avval qo‘llangan va yangi yaratilgan barcha kodlar “Asl belgisi” va “Soliq.Uz” mobil ilovalarida to‘g‘ri aks etayotganini tekshiring.
Yo‘l: Mobil ilova
17. O‘qitish va testdan o‘tish
Yo‘riqnomalar bilan tanishing va markirovka kodlari bilan ishlashning to‘liq siklini mustaqil o‘ting:

Для работы в обновлённом Личном кабинете ASL BELGISI [xTrace ver 2.0] необходимо проверить данные предприятия и выполнить необходимые настройки:
1. Шаг: Подготовительные действия [до 28.11.2025 г. или раньше]
2. Шаг: Базовые настройки и проверки [01.12.2025 г. или позже]
3. Шаг: Дополнительные рекомендации
⚡️С 14:00 24 ноября 2025г. в продуктивном контуре системы ASL BELGISI [xTrace ver. 2.0] будет доступна функция предварительной активации учетной записи.⚡️
Шаг 1: Подготовительные действия [до 28.11.2025 г. или раньше]
1. Проверка корректности e-mail
Убедитесь, что в текущем Личном кабинете указан актуальный адрес электронной почты и вы имеете к нему доступ. При необходимости обновите его. На этот адрес 01.12.2025 будет отправлена ссылка и пароль на активацию в новом Личном кабинете.
Путь: Личный кабинет – Профиль
2. Проверка актуальности руководителя
Убедитесь, что в текущем Личном кабинете указан действующий руководитель Вашего предприятия, и руководитель имеет ЭЦП юридического лица, выданную на его имя. При необходимости, обновите данные руководителя (посредством авторизации по актуальному ключу ЭЦП директора). Доступ в новый Личный кабинет будет предоставлен только этому пользователю (после руководитель сможет добавить других сотрудников для работы с новым Личным кабинетом).
3. Проверка корректности адреса
Проверьте фактический адрес Вашего предприятия, указанный в текущем Личном кабинете. Он будет использован при создании места осуществления деятельности (МОД) в новом Личном кабинете.
4. Для товарных групп «Лекарственные средства» и «Изделия медицинского назначения»
Расформируйте все АИК, коды которых вы не планируете подвергать таможенным процедурам до 18:00 28.11.2025. Это необходимо, чтобы избежать ошибок и задержек в дальнейшей обработке.
5. Подготовка к плановым работам
Во время плановых работ система будет временно недоступна. Ознакомьтесь со сроками проведения на портале Справочного центра. При необходимости, сформируйте запас кодов маркировки, необходимый для работы вашего предприятия на весь срок проведения плановых работ.
Путь: ⚠️Плановые технические работы 28.11.25-01.12.25
Анимация.gif
Если активация учётной записи не была выполнена в период с 24.11.25 по 28.11.25, пожалуйста, следуйте инструкциям, представленным в Шаге 2 ⬇️
Шаг 2: Базовые настройки и проверки [01.12.2025 г. или позже]
6. Проверка почты
На адрес электронной почты, указанный в профиле организации (см.  пункт 1), поступит письмо от отправителя notifier@aslbelgisi.uz с деталями активации учетной записи (см. пункт 6).
Путь: Email
7. Активация учетной записи
Откройте письмо с темой, содержащей фразу «Активация учетной записи ASL BELGISI». Скопируйте код активации (пароль) и перейдите по ссылке. Введите код активации, затем подтвердите личность с помощью ЭЦП действующего руководителя.
Важно(!):
• активацию необходимо выполнить на компьютере, где установлен ЭЦП действующего руководителя (см. пункт 2);
• Код активации действителен в течение 7 дней.
активация с помощью пароя.gif
8. Вход в Личный кабинет
После активации учетной записи (см. пункт 6) вы можете авторизоваться в новом Личном кабинете. Руководитель предприятия получит роль «Администратор организации».
Администратор может изменить данные предприятия, а также добавить сотрудников, которые будут иметь доступ в новый Личный кабинет (см. пункт 9).
Путь: Авторизация в системе
9. Проверка профиля организации в новом Личном кабинете
Путь: Личный кабинет → Профиль организации
10. Проверка информации о текущем пользователе (Администратор)
Путь: Личный кабинет → Текущий пользователь
11. Добавление сотрудников (бизнес-пользователей)
Путь: Личный кабинет → Профиль организации → Пользователи
12. Проверка карточек товаров
Убедитесь, что все карточки товаров, запланированных к производству, опубликованы и корректно заполнены.
Для фильтрации отображения только собственных карточек выберите в фильтре «Тип доступа» значение «Только своего участника». В дальнейшем эта необходимость будет устранена.
Путь: Личный кабинет → Описания Товаров
13. Настройка API-интеграции
Путь: Справочный центр / Личный кабинет → Текущий пользователь
Анимация5.gif
Шаг 3: Дополнительные рекомендации
14. Проверка документов
Проверьте наличие документов, зарегистрированных вашей организацией, включая ЭСФ, АИК, ГТД и другие.
Путь: Личный кабинет → Раздел «Документы»
15. Проверка чеков
Проверьте наличие кассовых чеков, зарегистрированных вашей организацией.
16. Проверка кодов в мобильных приложениях
Проверьте, что все ранее нанесённые и вновь сгенерированные коды корректно отображаются в мобильных приложениях «Asl belgisi» и «Soliq.Uz».